نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

۷۵ درصد از پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای واقعی جامعه ارتباطی ندارد

یک جامعه شناس گفت: بر اساس گزارش‌های اداره کل پژوهش‌های وزارت علوم، در دهه گذشته ۷۵ درصد از پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای واقعی جامعه ارتباطی نداشته‌اند.

دکتر مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: با توجه به آنکه پیشرفت کشور مستلزم رشد و شکل گیری بنیان‌های فکری جامعه است برای نهادینه شدن توسعه پایدار و رشد بنیان‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی لازم است تحقیقات بر اساس نیازهای مختلف کشور در مقاطع مختلف نهادینه شود و به گونه‌ای رضایت‌بخش به تولید ثروت یا کاهش آسیب‌ها بینجامد.

وی در ادامه گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سهم قابل توجهی در انجام پژوهش‌های مورد نیاز جامعه را دارند؛ اما متاسفانه در این زمینه گام‌های موثری برداشته نشده است و فقط ۲۵ تا ۳۰ درصد از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها با نیازهای کشور منطبق است.

این جامعه شناس با انتقاد از تکرار موضوعات پژوهشی به ویژه در علوم انسانی اظهار کرد: پژوهش‌های صنعتی و اقتصادی باید با پشتوانه اعتبارات پژوهشی مطابقت داشته باشد علاوه بر آن تلاش شود که جامعه نیاز به بنیان‌های فکری بیگانه پیدا نکند، این در حالیست که بسیاری از نتایج پژوهش‌ها در کتابخانه‌ها خاک می خورد.

ابهری در پایان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت کاربردی شدن پژوهش‌ها گفت: با توجه به فرمایش ایشان باید همه دست اندرکاران اعم از دانش پژوهان و مسئولان به کاربردی شدن پژوهش‌ها همت بگمارند و برای تحقق آن تلاش کنند. ضمن اینکه دولت با افزایش بودجه‌های پژوهشی چشم انداز واقع گرایانه‌ای را در مقابل چشمان پژوهشگران قرار دهد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم