نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

همایش تخصصی روانشناسی “رویکرد هیجان مدار” در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

همایش رویکرد هیجان مدار با هدف آموزش جدید ترین روش درمان روانشناسی، با حضور اساتید و دانشجویان دکتری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، به همت واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه بین المللی کیش، در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکترفروغی، همکار پروفسور گرینبرگ از کانادا، در این نشست با اشاره به تدوین اصول و مبانی نظریه درمان هیجان مدار توسط جانسون در اوایل دهه ۱۹۸۰ گفت: جانسون و گرینبرگ با استفاده از تئوری دلبستگی “جان بالبی” به عنوان یک چارچوب، برای نخستین بار، موفق به نگارش مبانی نظریه درمان هیجان مدار شدند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد هیجان مدار بر پایه اصول روان درمانی، انسان گرایی و هستی گرایی است، ادامه داد: سر انجام، در سال ۱۹۸۵، راهبردها و مداخلات درمانی جانسون و گرینبرگ در ۹ گام ترسیم و طراحی شد.

فروغی با بیان اینکه گرینبرگ و جانسون این رویکرد را یک مدل سیستمیک عاطفی می‌دانند، تصریح کرد: رویکرد هیجان مدار بر تغییر چرخه تعاملات مشکل زا که تحت تاثیر هیجانات ابراز نشده زوجین ایجاد می‌شود، تمرکز دارد و این روش برای حل مسائل و مشکلات خانوادگی و ادامه زندگی زناشویی بر مدار بخشش و مدارا است.

وی گفت: در درمان ساختاری، هدف حل مشکلات زیربنایی با تمرکز بیشتر بر فرآیند و عمل نسبت به محتوا و بینش است.

فروغی با بیان اینکه در این روش درمانی، هیجان یک عنصر اساسی در درمان است، اظهار داشت: هیجان موجب ارتباط افراد با دنیای اطراف و ایجاد انگیزه به دلیل مواجهه با بازخورد لحظه به لحظه با موضوعات مهم می‌شود.

وی با اشاره به توجه درمان هیجان مدار به روابط و سبک‌های دلبستگی، گفت: در این روش درمانی، وابستگی به یکدیگر به عنوان هدف سلامتی در نظر گرفته می شود که لازمه آن، مراقبت و حمایت افراد از یکدیگر در مواقع نیازاست.

فروغی، آسیب دلبستگی یکی از زوجین در زندگی زناشویی را عامل ایجاد درماندگی و آشفتگی در روابط دانست و افزود: صدمات دلبستگی زمانی رخ می دهد که یکی از زوجین انتظارات دیگری برای مراقبت و رفاه در مواقع بحرانی را نقض می کند.

وی با بیان اینکه این صدمات، موجب نا امن شدن رابطه می‌شود، ادامه داد: بر این اساس، تأکید درمان هیجان مدار بر روش دلبستگی‌های سازگارانه از طریق مراقبت، حمایت و توجه متقابل به نیازهای فرد است.

وی اظهار داشت: به عقیده کوهن، تثبیت افراد در یکسری الگوهای خشک و چرخه‌های تعاملی تکراری و عدم توانایی آنها برای تحمل این هیجانات، موجب باقی ماندن آنها در آشفتگی و ناسازگاری در مواجهه با مسائل غیرقابل حل می‌شود.

فروغی با اشاره به بهره‌گیری درمانگراز فنون مختلف مانند فنون ساختاری مینوچین و فیشمن در فرایند درمان، گفت: مشکلات با واژه‌های نیاز به دلبستگی و ناامنی بزرگسالی، مجددا قاب گیری می‌شوند و درمانگر از افراد می خواهد تا با مشارکت فعال در درمان، اشکال جدیدی از محاوره های ارتباطی را به منظور پرورش دلبستگی ایمن ، خلق کنند.

وی کاربرد همزمان درمان هیجان مدار برای زنان تنها و زوجین از امتیازات این روش درمانی است، تصریح کرد: گرینبرگ معتقد است که در درمان هیجان مدار، درمانگر نقش تسهیل کنندگی داردو این روش به خودی خود منجر به ایجاد تغییر در فرد می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی
تداوم مسمومیت دانشجویان دانشگاه شیراز

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم