نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بکارگیری دانشجویان به عنوان “همیاران جوان” برای مقابله با سوءمصرف مواد در دانشگاه‌ها

قائم مقام معاونت دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: اگر تنها از ۱۰ درصد دانشجویان به عنوان همیاران جوان در دانشگاه‌ها استفاده کنیم، به شدت می‌توان در امر پیشگیری از مواد موثر وارد شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، جوانبخت در کارگاه کشوری ارتقای کیفیت زندگی دانشجو محور، اظهار کرد: جامعه هدفی که در این کارگاه مدنظر ماست، دانشجویان هستند که به عنوان قشر فرهیخته و دارای مسئولیت در آینده شناخته می‌شوند.

وی ادامه داد: در حقیقت آینده بهداشت و درمان کشور ما در اختیار این گروه از دانشجویان است و اگر قرار باشد، دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی دچار آسیب شوند، کل مجموعه بهداشت و درمان کشور با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

جوانبخت با بیان اینکه «در حال حاضر ۱۷۶ هزار دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشغول تحصیل هستند» تصریح کرد: اگر تنها ۱۰ درصد از این تعداد همیار جوان در دانشگاه‌ها باشند و در خصوص پیشگیری از مصرف مواد مخدر فعالیت کنند، امر پیشگیری بسیار ساده‌تر خواهد شد.

قائم مقام معاون دانشجویی وزارت بهداشت، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عوامل سوء مصرف مواد در بین دانشجویان، بیان کرد: متاسفانه برخی از مسائل مانند مصرف دخانیات در کشور ما به عنوان یک مساله ناهنجار شناخته نمی‌شود؛ دخانیات به عنوان یکی از عوامل زمینه‌ساز در سوء مصرف مواد مخدر شناخته می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از نکات موثر در گرایش افراد به سوء مصرف مواد مخدر شبکه ‌دوستان و خویشان است؛ ما در این قضیه نمی‌توانیم ورود پیدا کنیم اما تنها اقدام موثر ما می‌تواند آگاهی‌بخشی باشد.

جوانبخت ضعف عملکرد آموزشی در دانشگاه‌ها را به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در سوء مصرف مواد دانست و گفت: فشارهای روانی و درسی به دانشجویان می‌تواند به عنوان یکی از عوامل موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر مطرح شود در حقیقت برخی سخت‌گیری‌ها موجب حرکت دانشجو به سمت استفاده از مواد برای کاهش فشار می‌شود.

قائم مقام معاون دانشجویی وزارت بهداشت، با بیان اینکه «ضعف خویشتن‌داری یکی دیگر از عوامل موثر در سوءمصرف مواد مخدر از سوی دانشجویان است» گفت: در این خصوص حمایت اجتماعی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی افزود: یکی دیگر از مسائل مبتلا به که به آن توجه‌ای نمی‌شود شکست‌های عاطفی در دوران دانشجویی است که متاسفانه شیوع زیادی دارد؛ باید توجه داشت که تا پیش از دانشگاه رابطه دختر و پسر کاملا مجزا از یکدیگر تعریف شده اما بسیاری از علقه‌های عاطفی در همان ماه‌های ابتدایی ورود به دانشگاه در دانشجویان ایجاد می‌شود، اگر حمایت عاطفی خانواده از دانشجو اندک باشد، این مساله به عنوان یکی از بسترهای سوء مصرف مواد مخدر مطرح خواهد شد.

قائم مقام معاون دانشجویی وزارت بهداشت با انتقاد از هشدار نسبت به وضعیت حساس در کشور تصریح کرد: متاسفانه با چنین صحبت‌هایی ناچاریم نشاط در بین دانشجویان را به آینده احاله دهیم این مساله دانشجو را دچار رکود و رخوت خواهد کرد و به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان به سمت کسب هیجان‌های کاذب گام بر می‌دارند.

وی در ادامه سخنان خود از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با متولیان پیشگیری از مواد مخدر در دفتر مرکزی مشاوره وزارت بهداشت خبر داد و یادآور شد: بنای ما این است که تجربیات خود را به دانشگاه‌ها منتقل کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم علیرضا نوروزی رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر با اشاره به هدف برگزاری این کارگاه عنوان کرد: هدف اصلی ما این است که فعالیت‌های پیشگیری در حوزه دانشجویی تقویت شده و علاوه بر‌آن ظرفیت‌های دانشگاه‌ها در این خصوص فعال شود.

وی تاکید کرد: باید رویکرد ما در پیشگیری از سوء مصرف مواد در جهت افزایش دانش باشد باید توجه داشت صرف مداخله موجب ساماندهی نخواهد شد.

نوروزی افزود: در حقیقت وظیفه اصلی ما تولید علم در زمینه پیشگیری از مصرف مواد مخدر است در این خصوص باید مقتضات بومی و شرایط فرهنگی کشور را نیز در نظر بگیریم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است
پیام تسلیت رئیس دانشگاه امیرکبیر به روحانی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم