نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

۱۰درصد بار آموزش عالی بر دوش ۳۵۸ موسسه غیر انتفاعی

نشست مشترک روسای موسسات آموزش عالی غیردولتی استان آذربایجان شرقی با حضور دکترکارن ابری نیا مدیرکل دفترآموزش عالی غیرانتفاعی وزارت علوم ، دردانشگاه تبریز برگزارشد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دراین نشست دکتر ابری نیا شهر تبریز را خواستگاه علم، فرهنگ و تمدن و دانشگاه تبریز را یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور خواند و گفت: این جلسه درجهت همفکری و رفع مشکلات موجود تشکیل شده و امیدوار هستیم چالش های موجود را با ایجاد توازن بین زیر نظام های آموزش عالی کاهش دهیم.

وی افزود: درحال حاضر ۳۵۸ موسسه غیر انتفاعی درکشور داریم که مجموعا ۱۰ درصد آموزش عالی کشور را تشکیل می دهند، ضمن آنکه در۵۰ درصد موسسات غیردولتی، زیر ۱۰۰۰ نفر مشغول تحصیل هستند، لذا درجهت ارائه خدمات آموزشی با مشکلاتی روبرو هستیم که باید حل شود.

دکترابری نیا همچنین گذر از توسعه کمی به سمت ارتقای کیفیت را از کلیدی ترین مباحث موسسات غیر دولتی بیان کرد و گفت: برای رسیدن به این امر مهم، می توان با افزایش هیئت علمی، تقویت ارتباط بین المللی، توانمندسازی بخش های غیردولتی، اصلاح برخی مصوبات درخصوص موسسات غیر انتفاعی، ارائه تسهیلات، حمایت از موسسات دارای کیفیت عالی و ارتقاء از موسسه به دانشگاه، گام های موثری برداشت.

درادامه این مراسم دکترمحمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز و رئیس هیئت نظارت بر موسسات غیرانتفاعی استان آذربایجان شرقی، وجود موسسات غیر انتفاعی را برای نیل به برنامه های توسعه کشور ضروری خواند و گفت: برای اداره مناسب موسسات آموزش عالی، ارائه راهکارهای بهینه سازی خدمات آموزشی نیاز است که این امر، تشکیل چنین نشست هایی را لازم می سازد.

وی درادامه افزود: درحال حاضر، جمعیت دانشگاهی استان آذربایجان شرقی بیش از ۲۰۰ هزارنفر است که ۱۷ واحد موسسه غیر انتفاعی، تنها ۱۵ هزاردانشجو دارد و آمار زیر هزار نفر برای هر موسسه اصلا مطلوب نیست.

رئیس دانشگاه تبریزاضافه کرد: تشکیل جلسات همفکری برای سیاست گذاری و همفکری برای هماهنگی های مورد نیاز، در کنار ارایه راهکارهای قابل اجرا برای تقویت بنیه علمی موسسات غیر انتفاعی می تواند ما را در رفع مسایل و مشکلات موجود یاری کند.

همچنین جابر صادقی، به عنوان نماینده موسسات آموزش عالی غیر دولتی استان ضمن اشاره به اینکه از ۳۵۸ موسسه غیر دولتی تعداد ۳۸ موسسه در منطقه شمالغرب کشور وجود دارد، افزود: تا سال ۹۲ حدود ۴۳۹ هزار نفر از جمعیت دانشجویی کشور در موسسات غیر دولتی مشغول به تحصیل بودند و با توجه به اینکه یک دوره کارشناسی برای دولت، ۴۸۰ میلیون ریال هزینه دارد، در این رابطه موسسات غیر دولتی از بابت هزینه های مربوط به دانشجو، هیئت علمی و کارمند، حدود ۱۸۰ تریلیارد ریال به دولت کمک می کنند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این نشست روسای دانشگاه های غیر انتفاعی استان و رئیس برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی دانشگاه تبریز به عنوان هیئت نظارت دبیر استان، نظرات خود را در خصوص ارتقای سطح موسسات و رفع مشکلات موجود ارائه کردند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم