www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فرار دانشجویان مهاجر از شهریه‌های سنگین در عربستان

دانشگاه‌های خصوصی در عربستان به دلیل شهریه‌های بالا در جذب دانشجویان مهاجر ناموفق بوده‌اند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بسیاری از دانشجویان مهاجر در عربستان سعودی به دلیل بالا بودن شهریه‌ها ترجیح می‌دهند دانشگاه‌های خارج از این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویانی که نمی‌توانند به دانشگاه‌های دولتی وارد شوند نقش یک جایگزین را ایفا می‌کنند اما بسیاری از دانشجویان معتقدند دانشگاه‌های خصوصی تنها هدفشان سودجویی است و کمترین توجهی به استانداردهای آموزشی ندارند. به همین دلیل فرزندان بسیاری از مهاجران در عربستان سعودی برای تحصیل به کشورهای مادری خود باز می‌گردند. بنابر یک آمار دانشگاهی، تنها ۳۰ درصد از دانشجویان مهاجر در دانشگاه‌های خصوصی عربستان تحصیل می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از عرب نیوز، «عبدالله الرفاعی»، استاد یک دانشگاه خصوصی در عربستان می‌گوید: دانشگاه‌های خصوصی عربستان برنامه‌های آموزشی باکیفیتی ارائه می‌دهند و به عنوان جایگزین دانشگاه‌های دولتی عمل می‌کنند. این دانشگاه‌ها وارد رقابت با دانشگاه‌های جهان عرب شده‌اند اما مهمترین مشکل آنها شهریه‌های سرسام‌آوری است که دریافت می‌کنند.

وی افزود: هرچند تنها کمتر از یک سوم دانشجویان مهاجر در این دانشگاه‌ها ثبت نام می‌کنند اما صدها دانشجوی سعودی که موفق به پذیرش در دانشگاه‌های دولتی نمی‌شوند متقاضی ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها هستند.

با این حال برخی اساتید دانشگاهی می‌گویند که هزینه ثبت‌نام در دانشگاه‌های غیردولتی در عربستان سعودی سالانه حدود ۷۰ هزار ریال سعودی و پرداخت این شهریه سنگین برای بسیاری از دانشجویان غیرممکن است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم