www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌های عربستان و چالشی به نام جذب استاد

وزارت آموزش عالی عربستان اعلام کرد:‌ دانشگاه‌های این کشور به ویژه دانشگاه‌های تازه تاسیس در جذب استاد با دشواری روبرو هستند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این گزارش که یکشنبه گذشته در «روزنامه المدینه» منتشر شد آمده است، دانشگاه‌های عربستان در جذب استادان به ویژه در رشته‌های پزشکی،‌ مهندسی و زیرساخت‌های پایه با چالش جدی روبرو هستند.

این گزارش افزود: استادان مهاجر نیز به دلیل اینکه در دانشگاه‌های باسابقه و قدیمی موقعیت بهتری دارند، رغبتی به تدریس در دانشگاه‌های جدید نشان نمی‌دهند.

وزارت آموزش عالی عربستان اعلام کرد که این کشور همچنین در احداث خوابگاه و فضای آموزشی جدید و کافی با مشکل جدی روبروست. بنابر باور وزارت علوم عربستان امکانات خوابگاهی و زیربنایی یکی از عوامل مهم در جذب استاد و دانشجو محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتیزنیوز،‌ بنابر آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت آموزش عربستان در حال حاضر در عربستان ۱۳ هزار و ۹۹۵ استاد مهاجر وجود دارند که این استادان حدود ۶۰ درصد از کل کارکنان دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد قصد دارد تلاش‌های خود را برای ساخت کمپ‌های دانشگاهی طی چند سال آینده به کار گیرد.

بنابراین گزارش، چالش‌های پیش روی این وزارتخانه شامل عدم توانایی در تاسیس دانشگاه‌های تحقیقاتی بین‌المللی، کنترل کیفیت آموزشی،‌ افزایش اعتبارات تحقیقات علمی و ارتباط این مطالعات با نیازها و خواسته‌های مرتبط با توسعه پایدار می‌شوند. مطابق این آمار همچنین در عربستان سعودی ۹۳۲۹ مدرس دانشگاهی زن و مرد حضور دارند. همچنین ۲۵ هزار و ۴۶۴ دستیار استاد در این کشور فعالیت می‌کنند که ۲۰ هزار و ۶۵ نفر از آنها استادان زن و مرد و ۵۳۹۹ نفر آنها نیز استادان مهاجر هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم