نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

یک استاد دانشگاه: با علوم انسانی نقادانه برخورد کنیم نه ممیزی

مسئول سابق انجمن اسلامی اساتید دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است که با علوم انسانی باید نقادانه برخورد کنیم، نه ممیزی.

دکتر احمد محقر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به سخنان رییس جمهور در دانشگاه تهران اظهار کرد: اساسا فعالیت‌های دانشجویی منحصر به فعالیت سیاسی نیست؛ باید توجه کرد که بسیاری از بحران‌ها در اثر تصمیم‌های سیاسی غلط اتفاق می‌افتد در حالی که ممکن است آن بحران اصلا سیاسی نباشد ولی نتیجه به وجود آمده از منشا کاملا سیاسی است.

وی به تعریف علم سیاست اشاره و تصریح کرد: در رشته علوم سیاسی علم سیاست هر چیزی است که بتواند منافع ملی را ارتقاء دهد، حتی این مساله که آیا اقتصاد در اولویت است یا فرهنگ، یک مساله سیاسی است؛ در حالی که برخی از مردم تصور می کنند که امور سیاسی هر امری معطوف به قدرت، جنگ، احزاب و … است.

مسئول سابق انجمن اسلامی اساتید دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: قطعا پرداختن به دعواهای سیاسی در دانشگاه و کشاندن دامنه دعواهای اجتماعی و جناحی به دانشگاه کار ناپسندی است، دانشجو باید به تمام ابعاد مسائل اجتماعی توجه داشته باشد و نکته‌ای را که رئیس جمهور در دانشگاه تهران نیز گفتند تاکید بر همین مساله بوده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: قطعا دانشجو باید به مسائلی از قبیل بحران آب، بحران‌های اجتماعی در کشور توجه کند برای مثال حوزه کشاورزی، ۹۲ درصد از میزان آب را مصرف می‌کند و بیشترین بخش هدردهی آب در این بخش را داراست، ۷٫۵ درصد از مصرف مربوط به شرب است، اما صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف تنها ۷ یا ۸ درصد مشکل را حل می کند. معتقدم سیاست‌های به کارگیری در بخش کشاورزی و توجه به این سیاست ها یک امر سیاسی است.

وی یادآور شد: یکی از کارکردهای دانشگاه جامعه پذیر کردن دانشجویان است، دانشگاه بهترین مکان بدین منظور است، دانشجو زمانی به بلوغ اجتماعی و فکری می‌رسد که دانشگاه بتواند پروسه جامعه پذیری کردنش را انجام دهد.

محقر در خصوص پدیده اسلامی کردن دانشگاه که در سخنان اخیر رئیس جمهور در دانشگاه تهران نیز بیان شد، اظهار کرد: برخی رویه‌های افراطی درباره اسلامی کردن دانشگاه‌ها به کار گرفته و طوری وانمود شد که باید به بسیاری از یافته‌های علمی بشر بی‌توجه بود، در حالی که در علوم پایه همیشه دو دو تا، چهارتا می شود و در این زمینه مقوله‌ای به نام اسلامی شدن و اسلامی نشدن نداریم و ضرورت نگاه ارزشی وجود ندارد. نباید یافته‌های بشریت در حوزه علوم انسانی را ممیزی کنیم، بلکه باید آن را مورد نقد قرار دهیم و بخش‌های مطلوب را بگیریم و بخش های نامطلوب را کنار بگذاریم.

مسئول سابق انجمن اسلامی اساتید دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تاکنون مطالعات بسیار زیادی انجام شده که ماه‌عسل تمدن چند هزار ساله بشری است، نمی‌شود اینها را نادیده گرفت و اگر این مطالعات را از دست بدهیم دچار خسارت زیان باری خواهیم شد. مثلا اگر گفته شده که در کتاب ارسطو به مساله تفکیک قوا اشاره شده قطعا باید آن را بر مبنای تدبیر بشری ارزیابی کنیم و این مسایل ارزشی نیست، تجربه بشری است که می‌گوید قدرت مادام العمر فساد می آورد. ما باید با مبانی علوم اسلامی نقادانه برخورد کنیم.

وی در خصوص بی‌ وزیر بودن وزارتخانه علوم برای دو سال متوالی گفت: قطعا چنین امری در حوزه مدیریتی اثرگذار خواهد بود، هر چند که سرپرستان با انگیزه تمام کار را دنبال می‌کنند اما تبعات معناداری از قبیل اینکه ثبات لازم وجود نداشته باشد پیش می‌‍آید. قطعا نمی‌توان با وجود این وضعیت برنامه‌ریزی برای آینده داشته باشیم و از این جهت آسیب می‌زند.

مسئول سابق انجمن اسلامی اساتید دانشگاه فردوسی تاکید کرد: قطعا برای مجلس از منظر ساختار قانونی نیز شایسته نیست، کسی که بعنوان سرپرست برای یک وزارتخانه معرفی شده را نه می‌توان عزل کرد نه استیضاح، مجلس هم نمی‌تواند بر وزارت خانه علوم تاثیری فوق‌العاده‌ای داشته باشد، البته این عزل‌ و نصب‌ها خیلی برای دانشگاه تغییر به وجود نیاورده و رویکردها تفاوت نکرده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم