www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کنتور هزینه‌های آموزش عالی در جهان از کار افتاده است!

هزینه‌های ثبت‌نام در دانشگاه‌ و تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف جهان بسیار متفاوت است اما به طور کلی این هزینه‌ها در بسیاری از کشورها بدون مهار رو به افزایش هستند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آمار نشان می‌دهد که روز به روز بر تعداد دولت‌هایی که معتقدند دانشجویان باید بودجه بیشتری برای آموزش عالی بپردازند افزوده می‌شود. این مساله باعث شده تا «ارین نوردال» از اعضای اتحادیه دانشجویان اروپا به انتقاد از این روند بپردازد. وی معتقد است افزایش شهریه‌های تحصیلی، دانشجویان را به مشتری و استادان را به ارائه‌کنندگان خدمات برای مشتریان تبدیل کند. از سوی دیگر «کلیر کلندر» استاد دانشگاه «برک بک» لندن از این وضع با عنوان یک آزمون بزرگ اجتماعی با تبعات نامشخص و غیرقابل اطمینان یاد می‌کند.

حتی در کشورهای در حال توسعه نیز دولت‌ها از بیشتر دانشجویان خود می‌خواهند تا سهم خود را برای ورود به عرصه آموزش عالی بپردازند. در شیلی که به عنوان نخستین کشور آمریکای جنوبی، قانون دریافت شهریه‌های دانشگاهی در آن ارائه شد، اکنون دولت وعده داده این کار را متوقف کنند اما دانشگاه‌های این کشور نگران کاهش کیفیت آموزش عالی و نفوذ کمتر نظام آموزش عالی هستند و این سوال را می‌پرسند که چه کسی از این اقدام بیشتر سود می‌برد و این سوالی است که بسیاری از مردم کشورهای دیگر جهان نیز به دنبال پاسخ آن هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، به همین منظور و با هدف پوشش و ارزیابی میزان هزینه‌های آموزش عالی در جهان، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) گزارش آموزش ۲۰۱۴ خود را بر مبنای اطلاعات اخذ شده از بخش‌های مختلف گزارش OECD با عنوان «آموزش ۲۰۱۴ در یک نگاه» منتشر کرده است. در این گزارش میزان شهریه و سایر هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بومی و خارجی در کشورهای مختلف عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و برخی کشورهای غیرعضو منتشر شده که به صورت آنلاین از پایگاه رسمی OECD قابل دریافت است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم