نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کنتور هزینه‌های آموزش عالی در جهان از کار افتاده است!

هزینه‌های ثبت‌نام در دانشگاه‌ و تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف جهان بسیار متفاوت است اما به طور کلی این هزینه‌ها در بسیاری از کشورها بدون مهار رو به افزایش هستند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آمار نشان می‌دهد که روز به روز بر تعداد دولت‌هایی که معتقدند دانشجویان باید بودجه بیشتری برای آموزش عالی بپردازند افزوده می‌شود. این مساله باعث شده تا «ارین نوردال» از اعضای اتحادیه دانشجویان اروپا به انتقاد از این روند بپردازد. وی معتقد است افزایش شهریه‌های تحصیلی، دانشجویان را به مشتری و استادان را به ارائه‌کنندگان خدمات برای مشتریان تبدیل کند. از سوی دیگر «کلیر کلندر» استاد دانشگاه «برک بک» لندن از این وضع با عنوان یک آزمون بزرگ اجتماعی با تبعات نامشخص و غیرقابل اطمینان یاد می‌کند.

حتی در کشورهای در حال توسعه نیز دولت‌ها از بیشتر دانشجویان خود می‌خواهند تا سهم خود را برای ورود به عرصه آموزش عالی بپردازند. در شیلی که به عنوان نخستین کشور آمریکای جنوبی، قانون دریافت شهریه‌های دانشگاهی در آن ارائه شد، اکنون دولت وعده داده این کار را متوقف کنند اما دانشگاه‌های این کشور نگران کاهش کیفیت آموزش عالی و نفوذ کمتر نظام آموزش عالی هستند و این سوال را می‌پرسند که چه کسی از این اقدام بیشتر سود می‌برد و این سوالی است که بسیاری از مردم کشورهای دیگر جهان نیز به دنبال پاسخ آن هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، به همین منظور و با هدف پوشش و ارزیابی میزان هزینه‌های آموزش عالی در جهان، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) گزارش آموزش ۲۰۱۴ خود را بر مبنای اطلاعات اخذ شده از بخش‌های مختلف گزارش OECD با عنوان «آموزش ۲۰۱۴ در یک نگاه» منتشر کرده است. در این گزارش میزان شهریه و سایر هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بومی و خارجی در کشورهای مختلف عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و برخی کشورهای غیرعضو منتشر شده که به صورت آنلاین از پایگاه رسمی OECD قابل دریافت است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم