نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کنترل ورود به دانشگاه یک نگاه انحصارطلبانه است

معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص نامه سرگشاده برخی از دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به سرپرست وزارت علوم مبنی بر افزایش ظرفیت ۸ برابری رشته علوم محیط زیست اعلام کرد:‌ با توجه به توافقنامه های صورت گرفته مابین وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۳ در تعداد ۱۲۵۶ رشته/محل مصوب دکتری تخصصی ظرفیت پذیرش دانشجو به ۱۲ هزار نفر افزایش یافته که بر این اساس تنها ۱٫۷ نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در توضیحات معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد آمده است: ” افزایش ۱٫۷ درصدی ظرفیت در مورد کل رشته های دانشگاه آزاد اسلامی بوده است و به یک رشته خاص محدود نمی شود. علاوه بر این بر اثر تجمیع واحدهای علوم تحقیقات که حاصل تکمیل کادر اعضای هیات علمی این واحدها بوده است هم افزایی ای صورت گرفت که باعث ایجاد ظرفیت های جدید در مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است. اما درخصوص رشته محیط زیست باید درنظر داشت که این رشته در سال گذشته صرفاً در گروه منابع طبیعی با عنوان محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات ارائه شده است در حالی که در سال جدید این رشته با سه گرایش: آلودگی های محیط زیست، تنوع زیستی و آمایش محیط زیست ایجاد شده است.

ضمن اینکه با توجه به هدف گذاری های کلان کشور افزایش تعداد رشته/ محل ها از یکی به شش رشته/محل در گرایش آلودگی (علوم تحقیقات تهران، اهواز، یزد، همدان، کرمانشاه، دماوند) و دو رشته/ محل در گرایش تنوع زیستی (تهران و اراک) و گرایش آمایش در واحد علوم تحقیقات تهران امری ضروری محسوب می شود.

لذا وقتی در کشور متخصص در گرایش های محیط زیست به حد کافی وجود ندارد، این ایجاد گرایش هرگز به معنای محدودیت در بازار کار نبوده بلکه به نوعی ظرفیت و پتانسیل جدید در این حوزه مطرح می شود.

با توجه به نکات ارائه شده قابل تأمل است که افزایش گرایش در رشته های جدید باعث پایین آمدن کیفیت نخواهد شد و کنترل ورود به دانشگاه یک نگاه انحصارطلبانه است که عده قلیلی در کشور آن را مطرح می کنند. در حالیکه این اعتقاد باعث ایجاد تبعیض در کشور و عدم دسترسی همگان به تحصیلات تکمیلی خواهد شد. باید درنظر داشت آنچه در دوره دکتری مهم است تلاش و کوشش خود دانشجوست. ضمن این که ما در رشته های جدید به کیفیت توجه داشته و ظرفیت استاندارد را فقط ۵ نفر در هر کلاس درنظر گرفته ایم. لذا کمیت و کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی به صورت توأمان مدنظر قرار گرفته است.”

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم