نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کمبود استادان رشته مهندسی در برزیل

آمار رسمی منتشر شده از سوی رؤسای دانشگاه‌های برزیل حاکی از این است که بخش آموزش عالی این کشور با مشکل کمبود استاد در رشته مهندسی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از دانشگاه‌های جدید فدرال برزیل با نام دانشگاه ABC در سائوپائولو مدت هشت ماه است که برای تدریس رشته «آئرودینامیک» به دنبال استخدام یک مهندس است. اوایل ماه جاری نیز برخی کاندیدای احراز این پست شدند که حقوق ثابت و مزایای آن ۳۵۰۰ دلار است.

«آنیبال هتیم جونیور»، مدیر مرکز مهندسی این دانشگاه می‌گوید: از آنجا که بازار به این مهندسان مزد بیشتری به این متخصصان می‌دهد آنها نیز با دانشگاه تماس گرفته و اعلام کردند که از استخدام در این دانشگاه منصرف شده‌اند.

با این حال یک دهه پیش نیز این حوزه تخصصی از کمبود متخصص ابراز گله‌مندی می‌کرده است. طی مطالعاتی که اخیرا از سوی کنفدراسیون ملی صنایع انجام شد، ۶۱ درصد از مشاغل در این کشور نمی‌توانند مهندسان کافی را برای تولیدات خود جذب کنند. در دانشگاه‌های برزیل نیز موقعیت‌های شغلی جدیدی در رشته‌های جدید به ویژه در دانشگاه‌های فدرال ایجاد شد اما دانشگاه‌ها اکنون با کمبود استاد مواجه هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از «فول»، اطلاعات رسمی آماری نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میلادی و بنابر آخرین اطلاعات آماری، شمار دانشجویان رشته مهندسی ۶۵ درصد افزایش یافته اما تعداد استادان تنها ۲۱ درصد افزایش داشته است. در دانشگاه‌های فدرال ایالت سائوپائولو از ۳۵ عنوان شغلی ۱۸ عنوان شغلی مهندسی خالی است که دست‌کم طی یک سال اخیر هیچکدام از این فرصت‌های شغلی پرنشده‌اند. بنابر همین آمار، این فرصت‌های شغلی خالی در سایر رشته‌ها دو برابر بوده است. در سال جاری نیز دانشجویان برخی دانشگاه‌ها در اعتراض به کمبود استاد دست به اعتراض زدند. آنها همچنین خواستار افزایش کیفیت دانشگاه‌ها شدند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم