نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کلاس‌های ۱۴۰ نفره در دانشکده‌های بمبئی

برخی دانشکده‌های وابسته به دانشگاه بمبئی (مومبای) هند امسال شاهد کلاس‌های پُرجمعیت با بیش از ۱۳۵ دانشجو خواهند بود.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کلاس‌های درس برخی از دانشکده‌های وابسته به دانشگاه بمبئی (مومبای) هند به ویژه در رشته‌های بازرگانی بیش از ۱۳۵ دانشجو خواهند داشت. این در حالیست که کمیسیون اعتبارات دانشگاهی (UGC)، ‌نرخ ایده آل دانشجو در مقابل استاد را یک به ۲۰ اعلام کرده است.

پس از تصمیمات اخیر مبنی بر مجوز افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها، جمعیت برخی کلاس‌ها به بیش از ۱۴۰ دانشجو افزایش یافته و این مسئله شرایط را برای استادان و دانشجویان سخت کرده است. علاوه بر این بیشتر کلاس‌های درس در این شهر تنها گنجایش ۱۰۰ دانشجو را دارند. در صورتی که بخواهیم استانداردهای تعیین شده از سوی UGC‌ را در مورد این کلاس‌ها اعمال کنیم به ازای هر دانشجو باید حدود یک متر فضای کلاسی وجود داشته باشد. در نتیجه کلاس‌های درسی که ۱۴۰ دانشجو دارند باید بیش از ۱۳۰ مترمربع فضا داشته باشند که این رقم بسیار آرمانی و فراتر از واقعیت کنونی است.

به گزارش ایسنا به نقل از «تایمزآوایندیا»،‌ یک مسئول ارشد دانشگاهی می‌گوید: پس از اینکه کالج‌ها و دانشگاه‌ها اجازه افزایش ظرفیت‌ پذیرش را کسب کردند، جمعیت کلاس‌ها نیز افزایش یافت. در ابتدا کلاس‌های درس تنها ۶۰ دانشجو داشتند که اکنون اجازه یافته‌اند سالانه حدود ۱۰ درصد به ظرفیت دانشجویان خود بیافزایند. این افزایش سالیانه، جمعیت دانشجویان در کلاس‌ها را به حدود دو برابر افزایش داده است.

روسای دانشگاه‌ها می‌گویند طی سال‌های اخیر ظرفیت پذیرش دانشجویان چند مرتبه افزایش یافته، این در حالیست که تعداد دانشکده‌های مناسب در شهر «بمبئی» به همین نسبت افزایش نیافته است. کمیسیون اعتبارات دانشگاه‌های هند نسبت دانشجو به استاد را در مقطع کارشناسی یک به ۱۵ اعلام کرد اما به دلیل کمبود استاد، این رقم یک به ۲۰ اعلام شد. با این حال این نسبت در برخی شهرها از رقم اعلامی از سوی UGC‌ فراتر است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم