نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کسری دانشگاه‌ها به ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برخی کسری‌های مالی در تخصیص اعتبارت به دانشگاه‌ها عنوان کرد: نمی‌توان مسایل مالی را به صورت سنتی در وزارتخانه پی‌گیری کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمدحسن امید در همایش روسای دانشگاه‌های کشور که دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، افزود: دانشگاه‌های ما در حال مصرف از منابع ذخیره هستند که این منابع رو به پایان است؛ باید برنامه دیگری در این خصوص ارائه شود.

وی ادامه داد: از ۴٫۵ میلیون نفر دانشجو، تعداد ۳٫۵ میلیون نفر ۱۰۰ درصد هزینه تحصیل خود را شخصا پرداخت می‌کنند؛ در این میان هزینه‌های حدود ۵۰۰ هزار دانشجو را دولت می‌پردازد؛ این روال نمی‌تواند ادامه یابد؛ اگر دولت سیاست مجانی بودن خدمات آموزشی را دنبال می‌کند، باید تسهیلات این افراد مستقیما بدهد.

به گفته امید، راه برون‌رفت این است که رفته رفته تامین بخشی از هزینه‌های دانشجویان مانند هزینه‌های خدمات رفاهی را از خود سلب کنیم؛ در سال ۹۳ کل پولی که بابت هزینه‌های رفاهی دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است؛ دولت می‌تواند هر میزانی که برای امور رفاهی دانشجویان لازم است را در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد و دانشجویان با استفاده از کارت‌های الکترونیکی از آن استفاده کنند؛ در حال حاضر این آمادگی در دولت وجود دارد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه «۲۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها در بخش هزینه‌های خدمات رفاهی دانشجویان صرف می‌شود» خاطرنشان کرد: ممکن است این طرح به صورت آزمایشی در چند دانشگاه اعمال شود.

وی با اشاره به دیگر راه‌های مدیریت مصرف بودجه، اظهار کرد: همچنین باید برنامه مشخصی در مصرف انرژی داشته باشیم؛ در حال حاضر حدود ۱۰ بودجه دانشگاه‌ها در بخش مصرف انرژی هدر می‌رود؛ همچنین تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه‌ها نیز از برنامه‌هایی است که ما دنبال می‌کنیم.

امید تصریح کرد: برای سال آینده نظام بودجه‌ریزی را اعمال می‌کنیم؛ امسال هم مصمم به دنبال این هستیم؛ در حال حاضر هم مجلس شورای اسلامی و هم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این مساله را پذیریفته‌اند که باید نظام بودجه‌ریزی پیاده شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به وضعیت بودجه‌ و اعتبارات وزارت علوم اظهار کرد: متاسفانه اطلاعاتی که از ظرفیت بودجه برای دانشگاه‌هاست، خیلی خوشایند نیست؛ کل سهم ما از بودجه کل کشور حدود ۲ تا ۲٫۵ درصد بود که این میزان نسبت به سال‌های گذشته تغییر زیادی نداشته است.

وی ادامه داد: سال گذشته، زمانی که لایحه بودجه به مجلس ارایه شد، ما به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریس جمهور پیشنهاد کردیم، پولی که در سال ۸۳ به دانشگاه‌ها داده می‌شد، براساس سرانه امسال و نرخ رشدی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، به ما داده شود؛ براساس عدد و رقم‌های ارئه شده و شاخص های بانک مرکزی، باید برای سال ۹۳ به ازای یک واحد دانشجویی حدود سه میلیون و ۹۰ هزار تومان پول می‌گرفتیم؛ این یعنی اینکه هم‌اکنون باید بودجه کل آموزش عالی دولتی، پنج هزار میلیارد تومان باشد؛ این رقم در لایحه بودجه امسال چهار هزار میلیارد تومان است.

امید با بیان اینکه «در حال حاضر ما نسبت به آنچه که باید در سال ۸۳ دریافت می‌کردیم، ۲۰ درصد کمتر بودجه دریافت می‌کنیم» گفت: از طرف دیگر تخصیص اعتبار به دانشگاه‌ها در سال ۹۰ بین ۸۹ تا ۹۱ درصد میزان کل بودجه اختصاص یافته بود؛ در سال ۹۱ تخصیص اعتبار حدود ۶۳ تا ۶۴ درصد بود؛ کسری ناشی از عدم تخصیص اعتبارات دانشگاه‌ها در سال‌های ۹۰ و ۹۱، ۱۲۹۶ میلیارد تومان است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به میزان تخصیص اعتبارت دانشگاه‌ها در سال ۹۲ بیان کرد: این فرایند در سال گذشته با پی‌گیری‌های دکتر فرجی دانا و ما به خوبی انجام شد؛ این میزان در سال گذشته بالای ۹۵ درصد بوده است و حتی تا ۹۹٫۵ درصد اعتبارت برخی دانشگاه‌ها تخصیص شد؛ آن چند درصدی هم که در سال ۹۲ نگرفیتم به کل کسری‌ها اضافه شده است؛ براساس آماری که استخراج شده، کسری دانشگاه‌ها به ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است؛ در حقیقت هر دانشگاه حدود ۳۰ تا ۳۵ کسری ناشی از عدم تخصیص کامل بودجه را دارند.

امید با اشاره به نحوه تخصیص اعتبارات دانشگاه‌ها در سال ۹۳ خاطرنشان کرد: تخصیص امسال هم به صورت شش ماهه صورت خواهد گرفت؛ میزان این تخصیص حدود ۴۲ درصد کل اعتبار مصوب است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: حداکثر وعده‌ای که در این خصوص به ما داده شده این است که تخصیص امسال مانند پارسال باشد؛ در حال حاضر قرار شده بخشی از پول دانشگاه‌ها در همین شهریور ماه پرداخت شود؛ مطمئنا این میزان بالای ۴۵ درصد باشد.

امید با اشاره به اضافه شدن ردیفی جدید در بودجه بیان کرد: در سال گذشته با موافقت وزارت علوم و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ردیفی جدید در بودجه اضافه کردیم که بر مبنای آن قرار شد، ۴۰۰ میلیارد تومان به دانشجوها داده شود؛ این میزان نهایتا به ۱۸۰ میلیاراد تومان کاهش یافت؛ میزان تخصیص این downloadنیز حدود ۳ تا ۴ درصد است؛ وعده و قول تحویل این بودجه در همین دو ماه آینده خواهد بود.

وی تصریح کرد: تخصیص اعتبارات عمرانی به دانشگاه‌ها نیز تنها به پروژه‌هایی صورت می‌گیرد تا پایان سال به اتمام می‌رسد؛ این تخصیص ۱۰۰ درصدی خواهد بود؛ با این حال در سفرهای استانی دولت نیز پروژه‌های دانشگاه‌ها در اولیت قرار دارد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم