نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کرسی های آزاد اندیشی، دانشگاه را به کارکرد اصلی خود نزدیکتر می کند

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال تحصیلی جدید برای برگزاری کرسی­‌های آزاداندیشی، تقویت مبانی ارزشی و تثبیت آرمان­ ها و ارزش­ های انقلاب درارتباط با دانشگاه برنامه­‌های اجرایی کوتاه مدت و بلندمدت در نظر گرفته شده است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، محمد علی نجفی گفت: برگزاری کرسی­‌های آزاداندیشی اولین بار توسط مقام معظم رهبری مطرح شد و به همین منظور در سال تحصیلی جدید کرسی های آزاد اندیشی هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی تقویت خواهد شد.

وی ادامه داد: در این کرسی ها باید از افراد قوی­تری با تفکرات متفاوت استفاده کنیم به نحوی که این کرسی­‌های آزاداندیشی بتوانند یک فضای آزاد را با طرح مباحث مختلف فرهنگی- علمی در دانشگاه ایجاد کنند.

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: تشکیل این کرسی­‌ها به ما کمک می­ کند که دانشگاه‌هایمان به کارکرد اصلی­ اش که تولید علم واندیشه در کشور است نزدیک­تر شود چراکه دانشگاه­‌ها محیط اندیشه وآزادی فکراست و اگراین کرسی­‌ها را نفی کنیم یعنی یکی ازارکان اصلی ماهیت و هویت دانشگاه را نفی کردیم.

وی با اشاره به هدف برگزاری این کرسی‌های آزاد اندیشی درمحیط دانشگاه گفت: این کرسی­‌ها بر اساس طرح نظرات، ایده‌های مختلف و تضارب افکار تشکیل می شود، به نحوی که آن فکری که قوی‌ تروبهتراست خودش را نشان بدهد و دانشجو بتواند در یک محیط فکری آزاد بهترین‌ها را انتخاب کند که البته این دستوروتأکید اسلام است.

نجفی خاطرنشان کرد: در این کرسی‌ها گفتمان­‌های مختلف در مسائل سیاسی، اجتماعی وعلمی آموزشی باید مطرح شود تا علاوه بر اینکه دانشجوها انتخاب بهتری داشته باشند، راهکارهایی برای مدیریت دانشگاه­‌ها و برنامه­ ریزان آموزش عالی پیشنهاد شود.

وی با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشورگفت: آنچه که درستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تصویب شود، را دنبال می­ کنیم.

نجفی با بیان اینکه سیاست‌های علم و فناوری مقام معظم رهبری جزء اولویت های برنامه های وزارت علوم است گفت: البته تمام این سیاست­ ها به نوعی تکمیل کننده نقشه جامع علمی کشور است و در نقشه جامع علمی کشور به­ طور کلی به آن اشاره شده و در این سیاست های ابلاغی به ­صورت دقیق و در قالب سیاست­ ها پیشنهاد شده است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم