نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کرسی‌های آزاد اندیشی دانشگاه‌ها زمینه ساز تحول علوم انسانی

در صورت افزایش امکان شکل گیری گفت و گو و تقویت کرسی‌های آزاداندیشی می‌توان به پیشرفت تحول علوم انسانی امیدوار بود.

علی اکبر گل تن دشتی استاد دانشگاه مفید قم در گفت و گو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار داشت: دانشگاه مفید در سال ۱۳۶۷ توسط آیت الله موسوی اردبیلی با هدف پرورش دانش آموختگان مسلط به علوم اسلامی و علوم روز تاسیس شد. ایده اولیه تاسیس این دانشگاه از سوی آیت الله موسوی اردبیلی مطرح شد که با همکاری آیت الله مطهری،‌ شهید بهشتی و شهید مفتح اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه در سال اول تاسیس خود جمعی از طلاب را پذیرفت، افزود: در حال حاضر دانشگاه مفید هم از سوی حوزه و هم از طریق قبولی در کنکور سراسری دانشجو می پذیرد.

استاد دانشگاه مفید قم تصریح کرد: این دانشگاه دارای هشت رشته در مقطع کارشناسی، ‌۱۸ رشته در مقطع ارشد و پنج رشته در مقطع دکتری است. همچنین تعداد دانشجویان در حال تحصیل ۳۷۰۰ نفر و تعداد دانش آموختگان این دانشگاه ۴۴۰۰ نفر است.

وی با اشاره به اینکه اساتید این دانشگاه باید دانش آموخته سطح عالی حوزه و فارغ التحصیل دکتری دانشگاه باشند، اظهار کرد: اساتید این دانشگاه برای تدریس علومی چون فلسفه، علوم سیاسی و اقتصاد اندیشه‌های اسلامی را در کننار اندیشه‌های غربی تدریس می‌کنند.

استاد دانشگاه مفید قم افزود: اساتید این دانشگاه کتابهایی در حوزه تخصصی خود نوشته‌اند که اکثرا به عنوان کتاب‌های سال حوزه برگزیده شده است.

گل تن دشتی با تاکید بر اینکه تلاش برای تحول در حوزه علوم انسانی نباید به علم و آموزه‌های قرآنی ضربه بزند، اظهار کرد: نمی‌توان با برقراری یک ارتباط ظاهری بین اندیشه علمی و آموزه‌های قرآنی راه به جایی برد. افرادی می‌توانند در تحول علوم انسانی گام بردارند باید حدیث شناس و قرآن شناس باشند و همچنین به اندیشه‌ها و مکاتبات علمی تسلط داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حوزه علوم اسلامی ما هنوز در آغاز راه هستیم در حالی که پشتوانه علمی قوی در دوران اسلامی داریم که مکاتب فکری مختلف و مخالفین و مدافعین فلسفه حضور داشتند و مباحثات زیادی بین آنها در گرفت.

استاد دانشگاه مفید قم با تاکید بر اینکه ما باید تمام این مکاتب را بشناسیم، خاطر نشان کرد: تسلط کامل به مکاتب فکری غربی و خلا‌ءهای آن و همچنین شناخت صحیح و دقیق اندیشه‌های دوران اسلامی برای پیشرفت علوم انسانی و تحول در علوم انسانی ضروری است.

گل تن دشتی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان امکان گفتگو بین دو گروه اندیشمند کشور که عده‌ای از عدم امکان شکل گیری اندیشه سخن می‌گویند و در مقابل عده دیگری اصول علمی و آموزه‌های قرآنی را در هم می‌آمیزند را ایجاد کرد، گفت: کرسی‌های آزاد اندیشی که رهبری به آن تاکید داشتند می‌تواند بسیار راهگشا باشد. من فکر می کنم در تلاش برای تقویت کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها از یک سو و افزایش سطح انتقاد پذیری و تحمل از سویی دیگر می‌تواند امکان گفتگو بین اندیشمندان را فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر امکان گفت و گو و بحث علمی فراهم شود هیچ وقت منازعه‌ای رخ نمی‌دهد، افزود: مشکل این است که برخی از افرادی که با دانشگاه روحیه جوانی و مقولات فرهنگی آشنایی ندارند در این امور مداخله می‌کنند.

استاد دانشگاه مفید قم با بیان اینکه باید روحیه پیامبر در برخورد با دشمنانش را الگوی خود قرار دهیم اظهار کرد: نباید از گفتگو ترسید اگر امکان شکل گیری بحث‌ها و مناظره‌های علمی برگزار شود چند سال بعد می‌توان تاثیرش را دید.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها می‌تواند زمینه تحول علوم انسانی را فراهم کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد
فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم