نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کاهش کیفیت آموزش دندانپزشکی از مهمترین چالش‌های آموزشی

سی و چهارمین نشست شورای آموزشی دندانپزشکی و تخصصی با حضور دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و روسای دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور صبح امروز در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌ دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در این نشست در مورد چشم انداز معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت:‌ احراز جایگاه اول مرجعیت علمی در آموزش پزشکی از چشم اندازهای ما است.

دکتر سعید عسگری با تاکید بر اینکه رهبری و مدیریت نظام آموزشی از ماموریت‌های معاونت آموزشی است، در مورد چالش‌ها توضیح داد: افزایش کمی تعداد دانشکده‌ها و دانشجوها، کاهش کیفیت آموزش دندانپزشکی و توزیع نابرابر نیروی دندانپزشک از مهمترین چالش‌های آموزش ندانپزشکی است.

وی در مورد راه حل‌های در نظر گرفته شده، گفت: یکی از کارهای مهم برای رسیدگی به این چالش‌ها تشکیل کمیته‌ها و کمیسیون‌های دندانپزشکی بود. این کمیته‌ها به شکل مقرراتی و با هدف مشخص تشکیل شده‌اند. برای مثال تشکیل کمیته هفت نفره منتخب وزیر برای تعیین اعضای هیئت‌ها یکی از این کمیته‌ها است.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با تاکید بر اینکه سعی می‌شود اقدامات در دبیرخانه آموزش پزشکی مبتنی بر قانون مصوب باشد گفت: سیاست‌های ما پایبندی به سند، راهبرد گسترش جغرافیایی آموزش عالی سلامت، نظام مند بودن فعالیت‌ها، برگزاری آزمون‌های ملی و غیره است.

دکتر عسگری با اشاره به سیاست‌های کلی سلامت که در ابتدای سال از طرف مقام معظم رهبری اعلام شد، اظهار کرد: در بند ۱۳ این سیاست‌ها بحث توسعه کمی و کیفی آموزش با هدف تربیت نیروی انسانی کارآمد آمده است.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته اول کیفیت مدنظر بود بعد کمیت. اما در حال حاضر هر دو مدنظر قرار گرفته است.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی به الزام در جذب و بکارگیری دندانپزشکان عمومی در دانشگاه‌های علوم پزشکی یا بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: برای این منظور بهره مندی در آموزش رایگان افزایش پیدا کرد یعنی دندانپزشکان به راحتی نمی‌توانند تعهد خود را بخرند.

افزایش downloadتودیع تضمین تعویق تعهدات با قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان

دکتر عسگری ادامه داد: اقدام دیگر افزایش downloadتودیع تضمین تعویق تعهدات با قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان است. زیرا بسیاری از دانشجویان با پرداخت ۵۰ میلیون تومان طرح را به تعویق می‌انداختند و به کشورهای دیگر رفته و دیگر به کشور بازنمی‌گشتند. اما هم اکنون با افزایش downloadکه در منطقه یک به ۱۲۰ میلیون تومان و در منطقه دو بیش از ۲۴۰ میلیون تومان شده است این امر به راحتی امکانپذیر نخواهد شد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در ادامه گفت:‌ صادر شدن کارت نظام پزشکی دندانپزشکی در استان‌ها و بهره گیری از ظرفیت قانون برقراری عدالت از دیگر اقدامات ما برای رفع مشکلات است.

وی در ادامه به برگزاری آزمون ملی اشاره کرد و توضیح داد: اولین آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در تیرماه سال جاری برگزار شد و دومین آزمون در همین دو سه هفته گذشته برگزار شد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی همچنین به طرح تدوین کتب مرجع ملی اشاره کرد و گفت: اقداماتی که برای این امر صورت گرفته تشکیل کمیسیون راهبردی در همه رشته‌های تخصصی است و نتیجه آن تدوین کتب مرجع ملی بوده است.

وی ادامه داد: برای این منظور نشست‌های اختصاصی با اعضای کمیته‌ها و کارگاه‌های توانمندسازی برگزار شد. البته از آنجایی که این طرح برای اولین بار اجرا می‌شد، مورد استقبال قرار نگرفت و تبلیغ فراگیر در دانشگاه‌ها راهکار مورد نظر گرفته شده برای این موضوع است.

دکتر عسگری در پایان از تشکیل شورای سلامت دهان خبر داد و گفت: تشکیل شورای سلامت دهان از بهار امسال با ابلاغ دکتر هاشمی موجودیت پیدا کرد. این شورا ۲۱ نفر عضو دارد و همه اعضای آن از دندانپزشکان با تجربه هستند. هدف از تشکیل این شورا ارتقای سلامت دهان و دندان مردم است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم