نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کاهش دانشجو دانشگاه‌ها را تهدید می‌کند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر گفت: کاهش دانشجو دانشجو معضلی است که دانشگاه‌ها را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان دکتر محمد جعفری با بیان اینکه «رییس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید زیادی بر استفاده از منابع غیر شهریه‏‌ای دارد» افزود: با توجه به اینکه در آینده با کاهش جمعیت دانشجویی روبه‌رو خواهیم بود به همین جهت دانشگاه‏ها اگر بخواهند صرفا بر اساس شهریه پاسخگوی هزینه‏‌های خود باشند، ادامه حیاتشان با مشکل مواجه می‌شود.

وی مدیریت صحیح و کارآمد منابع مالی و تلاش در جهت ایجاد منابع مالی جدید غیر شهریه‌‏ای از جمله تاسیس شرکت‏های دانش بنیان را در راستای دیگر هدف‏‌های این واحد دانشگاهی اعلام کرد و گفت: به طور قطع می‌توان اعلام کرد که در آینده بخش اعظم هزینه‏‌های دانشگاه به همین طریق تامین خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر اظهار کرد: اگرچه تاکنون در این راستا در واحد کاشمر اقدامی جدی صورت نگرفته اما دو طرح در قالب شرکت‏های دانش بنیان به منطقه ارسال شده است.

وی با بیان این که «برای تحقق این امر شورایی طرح شورای سرمایه گذاری و اقتصاد مورد پذیرش قرار گرفته و در مرحله نهایی شدن می‏باشد» بیان کرد: متاسفانه در این واحد هنوز این شورا را نداریم، البته در آینده نزدیک این شورا پدید خواهد آمد و اعضای آن مشخص خواهند شد به طوری که به تمامی معاونین دانشگاه و مدیران آموزشی تاکید شده از هر گروه آموزشی دو نفر که ایده‏‌پرداز و اهل فن هستند به عضویت شورا درآیند.

جعفری با اشاره به این نکته که یکی از مهمترین وظایف این شورا تاسیس شرکت‏های دانش بنیان خواهد بود، اظهار کرد: بودجه لازم برای این کار در برنامه سال آینده در نظر گرفته شده است.

وی با اعلام اینکه میزان شراکت دانشگاه در شرکت‏‌هایی که توسط اعضای هیات علمی، دانشجویان، کارکنان و کسانی که اهل سرمایه گذاری هستند شکل بگیرد تا سقف ۳۰ درصد می‏باشد، افزود: در حال حاضر میزان دخل و خرجمان باهم نمی‏خواند و اگر زودتر وارد این مباحث نشویم نمی‏‌توانیم پاسخگوی هزینه‌ها باشیم.

رییس دانشگاه آزاد کاشمر در ادامه با اشاره به اینکه در حد توان امکانات دانشگاه از جمله فضای دانشگاه، آزمایشگاه، کارگاه و مواردی این چنین را در اختیار صاحبان ایده قرار می‏دهیم، از کلیه نخبگان، فرهیختگان و به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان این واحد دانشگاهی به ارائه طرح و ایده برای این شرکت‏ها دعوت کرد و افزود: تا زمانی‏که شرکت‏های دانش بنیان را نداشته باشیم نمی‏توانیم از مرحله ایده تا تولید سرمایه را به طور کامل پوشش دهیم.

وی گفت: اگر این افراد نیاز به گرفتن وام اولیه داشته باشند دانشگاه در راستای هموار کردن مسیر مقدمات این کار را فراهم کرده و این افراد را به بانک‏ها و نهادهای مربوط معرفی می کند، با تاسیس شرکت‏های دانش بنیان روند کار ساده‌‏تر و بهتر خواهد بود.

جعفری اضافه کرد: تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام برای صاحبان ایده جهت تبدیل به ثروت در مرحله اول در نظر گرفته شده است، در بخش انتشار دانشگاه به صورت مستقیم نمی‏تواند با دانشجو قرارداد ببندد به همین جهت باید نام یکی از اعضای هیات علمی و یا یک استاد راهنما در ابتدا قرار گیرد.

وی در ادامه با تاکید براینکه گروه‏های آموزشی و انجمن‌‏ها نقش موثری در برگزاری همایش ها دارند، افزود: انجمن‏های علمی به یاری نیروهای جوان و مستعد خود باید پویاتر و فعال‏تر عمل کرده و پیشرفت‏های علمی خوبی را باعث شوند.

رئیس دانشگاه آزاد کاشمر با اشاره به اینکه در راستای برگزاری همایش‌ها تا زمانی که انجمن‏‌ها و گروه‏ها به دانشگاه درخواست ندهند دانشگاه راسا اقدام نمی‏کند، یادآور شد: شرط همایش تولید مقاله علمی و دانش جدید است، حال در هر سطح شهرستان و کشوری که باشد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم