نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

کاهش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های انگلیس

شورای تامین اعتبار آموزش عالی انگلیس طی گزارشی اعلام کرد برای نخستین بار طی ۲۹ سال اخیر شمار دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور تنها در یک سال ۴۵۹۵ نفر افت کرده است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شورای تامین اعتبار آموزش عالی انگلیس (Hefce) گزارش داد شمار دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در انگلیس از ۳۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر در سال تحصیلی ۲۰۱۱ – ۲۰۱۲ میلادی به ۳۰۷ هزار و ۲۰۵ نفر در سال تحصیلی ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳ کاهش یافته است.

این کاهش جدی ناشی از محدودیت‌های اعمال شده در اعطای ویزا به دانشجویان است که در ماه آوریل ۲۰۱۲ میلادی از سوی دولت این کشور اجرایی شد. با این حال دولت انگلیس مدعی شد هیچگونه محدودیتی در تعداد دانشجویانی که صلاحیت تحصیل در انگلیس را دارند وجود ندارد. در گزارش Hefce وضعیت دانشجویان کشورهای جنوب آسیا به ویژه هندوستان و پاکستان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بغرنج‌تر است چراکه شمار دانشجویان هندی از ۱۸ هزار و ۵۳۵ نفر در سال تحصیلی ۲۰۱۰-۲۰۱۱ به ۱۳ هزار و ۲۵۰ نفر در سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ و ۱۰ هزار و ۲۳۵ نفر در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۳ کاهش یافته است. همچنین در سال تحصیلی ۲۰۱۰-۲۰۱۱ میلادی شمار دانشجویان پاکستانی در انگلیس ۴۵۸۰ نفر بود که این تعداد در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۳ با ۳۸ درصد کاهش به ۲۸۲۵ نفر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهد شمار دانشجویان تمام وقت کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در انگلیس به تحصیل می‌پردازند نیز از گزند کاهش در امان نبوده به طوری که شمار آنها طی تنها یک سال حدود یک چهارم کاهش یافته است.

منتقدان بر این باورند قوانین دست و پا گیر اعطای ویزا، دانشجویان خارجی را از تحصیل در انگلیس دلسرد می‌کند و آنها به این باور می‌رسند که این کشور شرایط مساعدی برای تحصیل ندارد. این در حالی است که دانشگاه‌های این کشور سالانه سه میلیارد یورو از دانشجویان خارجی درآمد کسب می‌کنند. بنا بر قوانین جدید اداره گذرنامه انگلیس، دانشجویان خارجی در بدو ورود به این کشور با سوالات سختیگرانه و محدودیت‌های بیشتری در زمینه کار کردن و همینطور میزان مهارت زبان انگلیسی مواجه می‌شوند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم