نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چیپ‌های عرضه شده شرکت اینتل

چیپ‌های عرضه شده شرکت اینتل

هنگامیکه صحبت از سیستم‌های نوت‌بوک و مسئله خنک کننده به میانمی‌آید، آی‌بی‌ام هیچ چیز بغیر از چیپ‌های اینتل را مطرح نمی‌کند. این ویژگیارزشمندی برای این پردازشگرها است که در چهارچوب باریک نوت‌بوک‌ها محصور هستند. اماقبل از اینکه به کارهایی که محصولات و چیپ اینتل برایتان می‌کنند، بپردازیم، بهتراست بدانید کاری که این محصولات نمی‌توانند انجام دهند یک جهش بزرگ عملکرد را درمقایسه با دسک‌تاپ است.

هنگامیکه صحبت از سیستم‌های نوت‌بوک و مسئله خنک کننده به میان می‌آید، آی‌بی‌امهیچ چیز بغیر از چیپ‌های اینتل را مطرح نمی‌کند. این ویژگی ارزشمندی برای اینپردازشگرها است که در چهارچوب باریک نوت‌بوک‌ها محصور هستند. اما قبل از اینکه بهکارهایی که محصولات و چیپ اینتل برایتان می‌کنند، بپردازیم، بهتر است بدانید کاریکه این محصولات نمی‌توانند انجام دهند یک جهش بزرگ عملکرد را در مقایسه با دسک‌تاپاست. مدل فعلی شرکت اپل، علیرغم سرعت پاینترش نسبت به پردازشگرهای دستگاه‌های Wintel یک چیپ نیرومند است. Athlon ۶۴سازگار با x۸۶، کم سرعت شرکت AMD رقیب اینتل،از نظر سرعت برابر یا پرسرعت‌تر از عرضه‌‌های اینتل می‌باشد. (کارآیی نوت‌بوک مسالهدیگری است که پس از خواندن مطالب زیر در مورد پنتیوم M به آن می‌رسید). دنیای Wintel با وجود محصولات بیشتر نسبت به دنیای Mac، در هم ریخته‌تر است و شرکت اینتلبا حیرت تمام، یک مجموعه بزرگ از cpu هایی را عرضه می‌کند که در اندازه cache، سرعتو ویژگی‌های دیگر متنوع است. در طول یکسال ممکن است اتفاقات زیاد بیافتد، اما باطوفان اخیر عرضه‌های تکنولوژی جدید از سوی شرکت اینتل، اولین MacIntelها باید دارایمشخصه یکی از پردازشگرهای زیر یا چیزی مشابه با آن باشند.
● پنتیوم ۴
اینمدل برای دسک‌تاپ و لپ‌تاپ‌های جایگزین دسک‌تاپ طراحی شده است.
پنتیوم ۴ بهتریننمونه پردازشگر شناخته شده اینتل است، که برای رسیدن به سرعت‌های بالاتر طراحی شدهاست، اما به طور کلی نسبت به CPUهای رقیب سرعت کمتری دارد. آخرین مدل های پنتیوم ۴دارای سرعتی معادل ۳.۸ گیگاهرتز حافظه cache یک یا دو مگابایت و یک front-side bus هشتصد مگاهرتزی هستند. این نمونه‌‌ها همچنین ۶۴ بیت از EM۶۴T اینتل را دارند. EM۶۴T یک نسخه از ساختارهای x۸۶-۶۴شصت وچهار بیتی، است که توسط AMD برای CPUهای Athlon ۶۴سازگار با اینتل طراحی شده‌اند.EM۶۴T P۴با تسهیلات یکسان ساختارهای ۳۲ و ۶۴بیتی را اجرا می‌کنند و اگر سیستم‌های اپل که آنها را به کار می‌گیرند، چیزی شبیهبه PC باشد، این مدل‌ها باید حداقل از ۶۴ گیگابایت حافظه به صورت مستقیم پشتیبانیکنند. بعضی از مدل‌های پنتیوم ۴ دارای ویژگی Hyper-Threading نیز هستند که دو CPU مجازی را برای ارتقا و عملکرد در زمان اجرای امور مشترک، از قبیل اعمال فیلترفتوشاپ در هنگام مرور وب، ایجاد نمایند.
● پنتیوم D
این مدل برای دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌های اجرایی طراحی شده‌اند.
مدل پنتیوم D که در نتیجه تکاملپنتیوم ۴ شکل گرفته‌اند، مانندG۵و اکثر CPUهای اینتل با استفاده از یک پردازشهنرمندانه ۹۰ نانومتری تولید شده‌اند. حرف “D” مخفف Dual-core و به معنی وجود دوهسته‌ اجرایی – مرکز یک CPU که در واقع عملکردها را پردازش می‌کند در یک چیپ است. این مفهوم لزوما مفهوم G۵دو پردازشگری را القا می‌کند با این استثنا که CPU‌ها وپشتیبانی‌های منطقی آن در یک قطعه سلیکونی جا دارند. CPUهای پنتیوم D بدلیل وجود دوهسته به ویژه در انجام امور چند جانبه تبحر دارند و هر سه مدل (۲.۸ ، ۳.۰ و ۳.۲گیگاهرتزی) دارای مجموعه عملکرد EM۶۴T، یک مگابایت حافظه cache در هر هسته و یک front-side bus هشتصد مگاهرتزی می‌باشند.
● Pentium۴ Extreme Edition
اینمدل برای دسک‌تاپ‌های اجرایی و بازی‌ها طراحی شده است.
در واقع جدیدترین نسخه P۴EE، یک پنتیوم D مجهز به Hyper-Threading است. یعنی دو هسته پردازشگر از طریق Hyper-Threading برای مجموع چهار CPU مجازی تقسیم می‌شود. این مدل EE را نباید بامدل‌های قبلی EE اشتباه گرفته شود. مدل‌های قبلی پنتیوم چهار تک هسته‌ای دارای HT وحاوی یکی از حافظه‌های cache دو مگابایت (مدل‌های ۹۰ نانومتری، ۳.۷۳ گیگاهرتزی، frontside bus ۱۰۶۶مگاهرتزی) یا حافظه‌های ۲MB L۳ Cache و ۵۱۲KB L۲دوتایی (مدل‌های ۱۳۰ نانومتری، ۳.۲ گیگاهرتزی/ ۳.۴۶ گیگاهرتزی، ۱۰۶۶front-side bus مگاهرتزی/۸۰۰ مگاهرتزی) می‌باشند.
● پنتیوم M
این مدل برای لپ‌تاپ‌ها طراحیشده است.
برخی فکر می‌کنند پنتیوم M سی و دو بیتی، همان چیزی است که اپل درکوتاه مدت بدنبال آن بوده است. پنتیوم M بر مبنای هسته پنتیوم ۴ نیست: بلکه مدلدیگری است که در هر چرخه ساعت کارهای زیادی را انجام می‌دهد. این مدل که دارایسرعت‌های ۲.۱۳ تا ۱.۵ گیگاهرتز است. به سهولت عملکرد بهتری نسبت به G۴‌های موجود درسریعترین نوت‌بوک‌های اپل دارد و در کمل حیرت مصرف انرژی بسیار کمتری دارند. نوت‌بوک‌های پنتیوم M می‌توانند بیش از ۵ ساعت با استفاده از یک شارژ باتری دوامبیاورند و این مساله چیزی است که کاربران iBook و Powerbook اخیرا فقط می‌توانندرویای آن راداشته باشند.
● سلرون
این مدل برای لپ‌تاپ‌ها و دسک‌تاپ‌هایارزانقیمت طراحی شده است.
سلرون‌ها، جز خانواده ۳۲ بیتی پنتیوم و ارزان‌تر ازآن هستند و به طور کلی دارای front-side bus کم سرعت‌تر، حافظه cache کمتر یا برخیاز ویژگی‌های محدود عملکرد است. این مدل‌ها هزینه‌شان اندکی کمتر از مدل‌های low-end Pentium است، اما هرگز نخواهید فهمید که در یک Mac Intel ارزانقیمت چه چیزیظاهر خواهد شد.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم