نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چگونگی برخورد با متخلفان پرونده بورسیه‌ها، تشخیص مدیریت کلان آموزش عالی است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد عملکرد وزارت علوم درباره پرونده بورسیه‌های غیرقانونی گفت: درایت و تدبیری که وزارت علوم به خرج داد و جلوی تخلفات گذشته را گرفت، تحسین برانگیز است. این امر باعث می‌شود آیندگان دقت و توجه بیشتری به خرج دهند.

مجتبی شریعتی نیاسری در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به آمار ارائه شده در این اطلاعیه گفت: بر اساس آماری که در این اطلاعیه اعلام شد، افراد کثیری بودند که بدون رعایت حد نصاب‌ها موفق به اخذ مجوز شده‌اند. این آمار واقعا قابل تامل بوده و این سوال پیش می‌اید که چگونه ممکن است ضوابط رعایت نشود و تعداد افراد زیادی بتوانند بر خلاف ضوابط برای مقطع دکترا بورسیه شوند.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه آموزش عالی مسئولیت سنگینی دارد، اظهار کرد: در مقطعی توجه به این مسئولیت سنگین کافی نبوده و افراد به راحتی توانستند از مرزها و خط قرمز‌ها عبور کنند. مقصر این امر، دستگاه آموزش عالی وقت است که منجر به بروز نارضایتی‌های بسیار در حال حاضر شده است. زیرا هنگامی که اقدام به جلوگیری از تخلفی شود، نارضایتی‌های بسیاری در پی خواهد داشت اما این نارضایتی‌ها به قیمت بازگشت سلامت به سیستم آموزش عالی کشور باید تحمل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مورد نحوه برخورد با تخلفات گفت: مدعی العموم در این قضیه دستگاه آموزش عالی بوده و تخلفات باید توسط این دستگاه پیگیری شود. باید وجوهات و اعتباراتی که ارائه شده پس گرفته شود زیرا این اموال شخصی نبوده و اموال دولت است. چنانچه آموزش عالی نتواند با متخلفان برخورد کند باید به دستگاه قضایی متوسل شود. چگونگی برخورد با متخلفان تشخیص مدیریت کلان آموزش عالی است.

شریعتی با بیان اینکه دور دوم بعد از اعلام اطلاعات بورسیه‌های غیر قانونی،‌ جلوگیری از تبعیض‌ها است اظهار کرد: باید تلاش شود در اداره بورسیه‌ها سلامت حاکم باشد و از تبعیض‌ها پرهیز شود. در گذشته رابطه بازیها زیاد صورت می‌گرفت، باید سعی شود این رابطه بازیها از سیستم خارج شده و همه تابع قانون شوند زیرا قانونمندی در سلامت نظام یک اصل است.

وی در مورد نحوه جذب مربیان توسط هیئت امنا اظهار کرد: باید جلوی جذب مربیان گرفته شود مگر در شرایط خاص و استثنا و برای مناطق محرومی که نیرو ندارند. وگرنه دلیل ندارد در شرایط امروز که تعداد زیادی تحصیلکرده دکترا که هنوز جایابی نشده‌اند وجود دارد به مربیان بسنده کنیم. البته مربیان جایگاه خود را دارند. اما باید نیاز مناطق محروم را پوشش دهند نه اینکه در دانشگاه‌های تراز اول هیئت علمی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: البته مربیانی که از زمان‌های گذشته در دانشگاه بوده و عملکرد موفقی داشتند باید ماندگار شوند زیرا در شرایطی وارد دانشگاه شدند که دانشگاه به آنها نیاز داشت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم