نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چشم طمع دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان پولدار چینی

مجله اقتصادی «کایشین» چین در گزارشی اعلام کرد: دانشگاه‌های آمریکا به جای جذب دانشجویان آمریکایی آسیایی‌تبار، شرایط پذیرش دانشجویان ثروتمند چینی را تسهیل می‌کنند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این گزارش آمده است که دانشگاه‌های آمریکایی به ویژه دانشگاه‌های مطرح این کشور متهم هستند که تنها به تعداد معدودی از دانشجویان آمریکایی آسیایی‌تبار خود نمرات امتحانی بالا می‌دهند. این دانشگاه‌ها طی پنج الی شش سال گذشته با کمبود بودجه دولتی و خصوصی مواجه بوده‌اند. در نتیجه درآمد آنها به جذب دانشجویان خارجی که کل شهریه خود را می‌پردازند محدود شده است. این مسئله باعث شده تا شهروندان آمریکایی آسیایی‌تبار ساکن ایالات متحده برای ورود به دانشگاه‌های این کشور با موانع بیشتری روبرو شوند.

در میان دانشجویان خارجی که به آمریکا قدم می‌گذارند، دانشجویان چینی پیشتاز هستند و از آنجا که اقتصاد چین بسیار پویاست، خانواده‌های ثروتمند بیشتری فرزندان خود را برای تحصیل به آمریکا می‌فرستند.این کشور توانسته است از رقیبان پیشین خود یعنی ژاپن، تایوان و هند در اعزام دانشجو به آمریکا پیشی بگیرد. سال گذشته میلادی (۲۰۱۳) چین به عنوان بزرگترین صادرکننده دانشجو به آمریکا طی ۴۰ سال اخیر شناخته شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، با این حال هنوز به روشنی مشخص نیست که این دانشجویان تا چه اندازه برای دانشجویان آمریکایی تهدید محسوب می‌شوند. در حال حاضر شمار دانشجویان چینی که در دانشگاه‌های آمریکا پذیرفته می‌شوند در مقایسه با تعداد کل دانشجویان آمریکایی آسیایی‌تبار کمتر است اما با این حال مسیر این دو گروه تفاوت چندانی با هم ندارد. با وجود اینکه ملیت آسیایی اقلیت رو به‌ رشد جامعه آمریکا را تشکیل می‌دهند اما روند افزایش ثبت نام آنها در سال ۲۰۰۹ میلادی متوقف شد و رو به سقوط رفت. اما در مقابل در همین زمان،‌ ثبت نام از دانشجویان چین در دانشگاه‌های آمریکا افزایش یافت. بنابر آمار دریافتی، میزان ثبت نام از دانشجویان چینی در دانشگاه‌ هاروارد که یکی از دانشگاه‌های متهم به نابرابری است از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ میلادی از ۱۹۶ نفر با سه برابر افزایش به ۶۸۶ نفر رسیده این در حالی است که شمار پذیرش دانشجویان آمریکایی آسیایی‌تبار از ۲۰٫۶ درصد در سال ۱۹۹۳ به ۱۶٫۵ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم