نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چرا ویستا جایگزین اکس پی می شود؟

چرا ویستا جایگزین اکس پی می شود؟

در حالی که روز به روز دنیا به زمان عرضه نهایی سیستم عامل جدیدشرکت مایکروسافت با نام ویندوز ویستا نزدیک می شود، این سوال مطرح می گردد که چرامایکروسافت ، ویستا را جایگزین اکس پی می کند.

در حالی که روز به روز دنیا به زمان عرضه نهایی سیستم عامل جدیدشرکت مایکروسافت با نام ویندوز ویستا نزدیک می شود، این سوال مطرح می گردد که چرامایکروسافت ، ویستا را جایگزین اکس پی می کند. باید در نظر داشت که در حال حاضربرخی از کارشناسان هر از چند گاهی حفره های جدید امنیتی را در اکس پی کشف می کنندکه شاید راز عمده این تغییر ویندوز از سوی مایکروسافت باشد. با توجه به آنچه گفتهشد بسیاری از کارشناسان رایانه ای عقیده دارند ویژگی های مثبت و قابلیتهای گستردهسیستم عامل ویستا دلیل خوبی برای جایگزین کردن نسخه های قدیمی تر ویندوز با ویندوزویستا است که در نهایت پاییز پیش رو به بازار می آید.
سیستم عامل جدید ویندوزویستا نکات مثبت فراوانی دارد که شاید ذکر همه آنها به صورت یک جا ممکن نباشد امااز نکات مثبت مهم این سیستم عامل می توان به ۱۰مورد زیر اشاره کرد:
۱ – ضریبامنیت بالا: به رغم آنکه شرکت مایکروسافت تلاش کرد با انتشار مجموعه اصلاحی و بهروزکننده سرویس پک ۲ برای ویندوز اکس پی این سیستم عامل را از لحاظ امنیتی به حدقابل قبولی برساند، اما حتی ضریب امنیت ویندوز اکس پی مجهز به سرویس پک ۲ نیز باضریب امنیت ویندوز ویستا قابل مقایسه نیست.
برخورداری از یک دیوار آتش (فایروال) قدرتمند و دو طرفه که اطلاعات ورودی و خروجی از رایانه را بررسی می کند،فناوری ویندوز سرویسز هاردنینگ که از اجرا شدن مخفیانه کدهای مخرب در رایانه وتغییرات ناخواسته تنظیمات سیستم عامل جلوگیری می کند، رمزنگاری تمامی اطلاعات موجوددر هارد دیسک رایانه به منظور جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران وفناوری یوزر اکاونت پروتکشن به منظور محدود کردن اختیارات امنیتی کاربر با هدفحفاظت از رایانه، تنها بخشی از توانمندی های جدید امنیتی سیستم عامل ویندوز ویستاهستند.
۲- برخورداری از اینترنت اکسپلورر ۷: مایکروسافت با تقلید از مرورگرمحبوب فایرفاکس تلاش کرده است نگارش جدید اکسپلورر را به قابلیتهایی نظیر مشاهدهچند وب سایت در یک پنجره مرورگر ،TabBrowsing مدیریت بهتر ویژگی های امنیتی، امکانشناسایی وب سایتهای مشکوک به حملات فیشنگ و جلوگیری از دانلود و اجرا شدن کدهایمخرب از اینترنت بدون آگاهی کاربر، مجهز کند.
۳ -کیفیت گرافیک بسیار بالا: شرکتمایکروسافت برای نخستین بار کیفیت گرافیک سیستم عامل ویندوز خود را به حد بالاییرسانده است. در ویندوز ویستا محیط گرافیکی زیبایی به نام ایرو گلس(Aero Glass) وجوددارد که فعال کردن آن تصاویر متحرک، جلوه های سه بعدی و تصاویرشفاف،(Transparencies) آیکن ها و پنجره های شفاف را به ارمغان می آورد و نه تنهاظاهر ویندوز را دگرگون می کند بلکه کار کردن با آن را نیز بهبود می بخشد. (فعالکردن قابلیت ایرو گلس نیازمند کارت گرافیکی و پردازنده قدرتمند است)
۴- قابلیتجست وجوی دسکتاپ: شرکت مایکروسافت، جست وجوگر دسکتاپ بسیار قدرتمندی را در ویندوزویستا گنجانده که به هیچ وجه با گزینه کند و ناکارآمد جست وجوSearch در ویندوز اکسپی قابل مقایسه نیست و کاربران می توانند با استفاده از آن با سرعت و دقت بالا درمیان انواع فایلها، ایمیل ها و مطالب اینترنتی موجود در هارد دیسک رایانه خود و یاشبکه رایانه ای مورد استفاده، به جست وجوی موارد مورد نظر خود بپردازند.
۵ -بهروزنگاری اینترنتی:ویندوز ویستا بر خلاف ویندوز اکس پی از مرورگر اینترنت اکسپلورربرای دانلود به روز نگارها (آپ دیت) استفاده نکرده و خود به یک برنامه به روزنگارمجزا مجهز شده که نتیجه آن به روزنگاری متمرکز و سریعتر ویندوز و برنامه های جانبیآن است.
۶- بهبود قابلیتهای صوتی تصویری: نرم افزار مدیا پلیر در ویندوز ویستااز ابزار نه چندان محبوبی که هم اکنون در اکس پی می بینیم، به یک برنامه صوتی وتصویری کامل و جذاب بدل شده است.
برنامه ویندوز فوتو گالری (Windows Photo Gallery) سرانجام قابلیت مدیریت عکسهای دیجیتالی را به ویندوز آورده که به کمک آنمی توان به راحتی عکسها را مدیریت، طبقه بندی، ویرایش و چاپ کرد. برنامه دی وی دیمیکر DVD Maker نیز امکانات جالبی را برای ساخت و ویرایش تصاویر ویدئویی در اختیارکاربران ویستا قرار می دهد.
۷ -کنترل دسترسی اطفال:ویندوز ویستا به قابلیتیمجهز شده که والدین، معلمان و مسئولان کتابخانه ها می توانند از جهات مختلف بر نحوهدسترسی اطفال به رایانه نظارت داشته باشند. به کمک این ویژگی می توان وب سایتهایخاص را در اینترنت فیلتر کرد، دانلود فایل را محدود نمود، برنامه ها و بازی هایرایانه ای قابل اجرا در رایانه را مشخص کرد و حتی روز و ساعت دسترسی کودک به رایانهرا نیز تعیین نموده و محدود کرد.
۸- قابلیت پشتیبانی از اطلاعات هارد دیسک: زمانی که ویندوز ۹۵ به بازار آمد، رایانه های شخصی دارای هارددیسکهای حداکثر ۳۰۰مگابایتی بودند. این در حالی است که هم اکنون رایانه های جدید دارای هارد دیسکهای۳۰۰یا ۴۰۰ گیگابایتی هستند و به همین علت ویندوز ویستا به منظور حفاظت از کاربر دربرابر احتمال فاجعه پاک شدن و یا از بین رفتن ناگهانی این حجم اطلاعات، به قابلیتپشتیبانی Back upجدیدی مجهز شده و به علاوه ویژگی سیستم ری استور (System Restore)در آن برای بازگرداندن رایانه به بهترین وضعیت قبلی در هر لحظه، بهینه سازیشده است.
۹ – به اشتراک گذاری هارد دیسکها: ویندوز ویستا به توانایی به اشتراکگذاری هارد دیسکها(Peer-to- peer) مجهز شده که کاربران گروه های مشخص شده می توانندبا استفاده از آن از طریق اینترنت به تبادل فایل و پیغام میان یکدیگر بپردازند.
۱۰ – نصب در تنها ۱۵ دقیقه!: هرچند نگارشهای آزمایشی فعلی ویندوز ویستا براینصب شدن روی رایانه همانند ویندوز اکس پی دست کم به حدود یک ساعت زمان نیاز دارداما مایکروسافت وعده داده است نسخه نهایی این سیستم عامل به گونه ای طراحی شده کهکاربران می توانند در حدود ۱۵دقیقه آن را روی رایانه خود نصب و راه اندازی کنند.
با تمامی این تفاسیر، برخی نکات منفی نیز در ویندوز ویستا به چشم می خورد کهاگرچه در مقایسه با نکات مثبت چندان به چشم نمی آیند اما توجه به آنها ارزشمند است:
▪ به خاطر داشته باشیم ویندوز ویستا برای عملکرد بهینه نیازمند یک رایانهقدرتمند است و به همین علت کاربران رایانه های قدیمی تر بهتر است پیش از نصب آن بهفکر ارتقاء رایانه خود باشند.
▪ ویندوز ویستا هنوز به یک نرم افزار ضد ویروسمتمرکز مجهز نشده و شما همچنان مجبور خواهید بود پس از نصب آن از یک نرم افزار آنتیویروس جداگانه برای حفاظت از رایانه خود بهره بگیرید.
▪ کار کردن با ویستا بهویژه با قابلیتهای در ظاهر پیچیده ای نظیر فلدرهای مجازی(Virtual folders) اندکیمشکل بوده و تغییرات فراوان در منوی استارت ممکن است کاربران نسخه های قدیمی ترویندوز را دچار سردرگمی کند.
▪ مایکروسافت برخی ویژگی های استاندارد شده درویندوزهای قبلی را در ویستا تغییر داده که این امر می تواند سبب نارضایتی کاربرانشود. به طور مثال پیش تنظیمات ویندوز ویستا به گونه ای است که ویندوز به جای خاموشکردن (شات داون) رایانه، آن را هایبرنیت می کند و کاربر مجبور است برای شات داونکردن کامل رایانه، پیش تنظیمات ویندوز ویستا را تغییر دهد.
▪ برخی ویژگی هاییکه مایکروسافت با تبلیغات فراوان به ویستا افزوده در واقع نگارشهای به روز شدهویژگی های قدیمی تر هستند. به طور مثال برنامه ویندوز میل(Windows Mail)در حقیقتهمان آوت لوک اکسپرس با تغییرات جزیی است و ویندوز دیفندر (Windows Defender) نیزهمان مایکروسافت آنتی اسپای ور است که تنها به روزنگاری شده است.
به هر ترتیب،سیستم عامل جدید مایکروسافت در پاییز سالجاری وارد بازار می شود و با توجه بهاستفاده بیش از ۹۰ درصد رایانه های شخصی جهان از سیستم عامل ویندوز ، میلیونهاکاربر رایانه های شخصی باید کم کم خود را برای آشنایی با ویستا آمادهکنند.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم