نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چرا زنان عرصه مهندسی را ترک می‌کنند؟

اگرچه تمام تلاش‌ها برای ترغیب دانشجویان زن به تحصیل در رشته‌های علوم، فن‌آوری،‌ مهندسی و ریاضیات عملا باعث افزایش فارغ‌التحصیلان دختر در این رشته‌ها شده اما بیشتر آنها پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته‌ها، این عرصه را ترک می‌کنند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنابر مطالعاتی که از سوی انجمن روانشناسی آمریکا (APA) انجام شده، حدود ۴۰ درصد از زنان فارغ‌التحصیل در رشته مهندسی این حرفه را ترک کرده یا اصلا وارد مشاغل تخصصی آن نمی‌شوند.

نتایج اولیه این مطالعه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد اما متخصصان با افزودن جزئیات جدیدتر به آن نتایج جامع‌تری را از مقایسه افرادی که در عرصه مهندسی باقی می‌مانند و افرادی که این عرصه را ترک می‌کنند به دست آورده‌اند. این مطالعه از سال ۲۰۰۹ میلادی و روی بیش از ۵۳۰۰ نفر از زنان دارای یکی از مدارک تحصیلی مهندسی انجام شده تا مشخص شود پس از اخذ مدرک مهندسی چه اتفاقاتی برای آنها می‌افتد.

به گزارش ایسنا به نقل از هافینگتون پست، از مجموع ۳۸ درصد از دانشجویان زن که وارد رشته مهندسی شده اما این عرصه را ترک می‌کنند، ۳۰ درصد از آنها عنوان می‌کنند فضای سازمانی که از سوی مدیران و همکاران غیرحامی ایجاد شده مهمترین عامل فراری دادن آنها از این حرفه است. از این جمع نیز نیمی از آنها شرایط کاری نامناسب نظیر سفرهای مداوم،‌ فقدان فرصت‌های ترقی و دستمزد پایین را عامل ترک این تخصص می‌دانند. با این حال همچنان ۶۲ درصد از زنان فارغ التحصیل و آموزش دیده در رشته مهندسی این راه را ادامه می‌دهند که این رقم امیدوارکننده‌ای است.

«نادیا فؤآد» و «رامیلا سینگ» که این مطالعه را انجام داده‌اند می‌گویند: آنچه که باید تغییر کند سازگاری زنان با شرایط کاری نیست بلکه این است که کمپانی‌ها چگونه خود را با نیروهای کاری متنوع سازگار کنند. آنها امیدوارند یافته‌های جدید کمپانی‌ها را ترغیب کند تا سیاست‌هایی را اعمال نمایند که با انجام تغییرات مفید، حضور در حرفه‌های مهندسی را برای زنان خوشایندتر و مطلوب‌تر سازد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم