نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

چرا تعداد ساکنان کوی دانشگاه تهران، بیشتر از ظرفیت اتاق‌ها است؟

سکونت تعداد زیادی از افراد در یک مکان، مشکلات اجتناب ناپذیری دارد که ممکن است در هر دوره‌ای به اقتضای شرایط متفاوت باشد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری ایسنا،یکی از مشکلاتی که ساکنان کوی دانشگاه تهران در چند هفته اخیر با آن دسته پنجه نرم می‌کنند، افزایش ظرفیت اتاق‌ها و پذیرش دانشجویان بیش از حد ظرفیت اتاق‌ها است.همچنین مشکل وجود حشرات در اتاق‌ها و کندی سرعت اینترنت از دیگر مشکلاتی است که ساکنان کوی از آن‌ها گله دارند.

یک دانشجوی مشغول به تحصیل در رشته تاریخ، در مقطع کارشناسی ارشد ساکن کوی به خبرنگار دانشگاهی ایسنا درمورد افزایش ظرفیت اتاق‌ها گفت: ظرفیت اتاق‌ها در سال تحصیلی جدید ناگهان افزایش پیدا کرد. برای مثال هم اکنون در اتاقی که ظرفیت چهار نفره دارد، شش نفر سکونت دارند. از طرف دیگر برخی از سالن‌های مطالعه تبدیل به خوابگاه شده و ما مجبور هستیم برای مطالعه از خوابگاه خود خارج شده و به سالن مطالعه اصلی برویم.

دانشجویی که در مقطع دکتری مشغول به تحصیل است، از وجود حشرات در اتاق‌های کوی شکایت کرده و اظهار کرد: در برخی از اتاق‌ها سوسک حتی درون یخچال‌ها هم تخم‌گذاری کرده و تبدیل به معضل بزرگی شده است. این مشکل در خوابگاه‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند مشهودتر بوده و اکثر اتاق‌ها نیاز به سم‌پاشی دارند.

دانشجوی مقطع دکتری که در رشته جغرافیا مشغول به تحصیل است، مشکل عمده کوی را سرعت پایین اینترنت بیان کرده و افزود: مشکل کمبود ظرفیت و سرعت اینترنت از عمده‌ترین مسائل کوی است. البته سرعت اینترنت از ۱۲ شب به بعد بالا می رود، من فکر می کنم اگر ساکنین کوی، از اینترنت به درستی استفاده کنند، مشکل کندی سرعت رفع خواهد شد.

پاسخ رئیس کوی به مشکلات ساکنین کوی

رییس کوی دانشگاه تهران در مورد اسکان بیش از حد ظرفیت دانشجویان در اتاق‌های کوی گفت: این امر دو دلیل دارد، دلیل اول این است که سازمان سنجش امسال بومی‌گزینی را لحاظ نکرده است. اگر بومی‌گزینی صورت می‌گرفت بسیاری از دانشجویان، دانشگاه تهران قبول نمی‌شدند و دانشگاه مجبور به پذیرش بیش از حد دانشجو در خوابگاه نمی‌شد. از طرف دیگر برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی هنوز خوابگاه‌ها را تخلیه نکردند.

مجید حمزه‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: در حالی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگاه حضور دارند، دانشجویان ورودی جدید هم به کوی آمدند. به همین دلیل کوی مجبور به افزایش ظرفیت اتاق‌های خوابگاه شده و اتاق‌های ۴ نفره به ۵ نفره تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه کوی نمی‌تواند دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به اجبار از خوابگاه بیرون کند، افزود: به همین دلیل مدت کوتاهی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی فرصت داده شده است و به دلیل تراکم جمعیت و کمک به این دانشجویان، علاوه بر افزایش ظرفیت اتاق‌ها، سالن مطالعه هم برای مدت کوتاهی تبدیل به اتاق شده است. البته سالن مطالعه مرکزی وجود دارد اما سالن‌های فرعی تبدیل به خوابگاه شده‌اند.

بدهی دو میلیاردی کوی غیرعادی نیست

رییس کوی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به بدهی دو میلیاردی کوی در حوزه مصرف انرژی گفت: همه بخش‌های اداری دانشگاه و دولت مشکل بدهی را دارند. برای مثال بدهی‌های حوزه دانشگاه مربوط به حق‌التدریس اساتید است، زیرا بودجه‌هایی که اعلام می‌شود با توجه به تورم سال‌های اخیر متناسب نبوده و پاسخگوی امورات روزمره نیست.

حمزه‌لو با بیان اینکه کسری بودجه همیشه وجود داشته است، افزود: این میزان کسری بودجه غیرعادی نیست اما ما در تلاش هستیم این مشکل را با کمک مسوولان دانشگاه، پیگیری از اداره برق و آب، وزارت علوم و فرمانداری ذی‌ربط برطرف یا میزان بدهی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: هزینه‌های انرژی به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده است و کوی هم مکانی عام‌المنفعه بوده و نمی‌توان دانشجویان را از برخی امکانات محروم کرد. همین حالا هم سعی می‌شود در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

رییس کوی دانشگاه تهران در مورد تسویه بدهی‌های کوی اظهار کرد: در زمان رییس سابق کوی، بخشی از این بدهی‌ها پرداخت شد. در حال حاضر هم سعی می‌شود بدهی مواردی که حادتر است، پرداخت شود اما ارقامی که پرداخت می‌شود، نسبت به کل downloadبدهی ناچیز است.

حمزه‌لو بر لزوم کمک نهادهای دیگر برای تسویه بدهی کوی تاکید کرد و گفت: باید دانشگاه ترغیب شود تا بودجه کوی زیرمجموعه بودجه کلان دانشگاه قرار بگیرد یا از طریق منابع خارجی مانند اداره برق، شهرداری و… به کوی کمک شود.

تخم سوسک همراه چمدان دانشجویان وارد خوابگاه می شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل وجود حشرات در خوابگاه‌ها و با تاکید بر اینکه اکثر دانشجویان دانشگاه تهران را دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند اظهار کرد: معمولا دانشجویان تحصیلات تکمیلی در فصل تابستان هم در خوابگاه حضور دارند و مشغول فعالیت روی پروژه‌های تحقیقاتی خود هستند، به همین دلیل امکان سم‌پاشی اتاق‌ها وجود ندارد.

رییس کوی دانشگاه تهران در مورد راه‌حل در نظر گرفته شده برای رفع این مشکل گفت: در نظر داریم با رضایت دانشجویان در ایامی که دانشگاه تعطیل بوده و تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه کمتر است، دانشجویان برای چند ساعت خوابگاه را تخلیه کرده و سم‌پاشی انجام شود.

حمزه‌لو در مورد علت دیگر وجود حشرات در کوی توضیح داد: دانشجویان از مناطق مختلفی به کوی می‌آیند و ممکن است تخم سوسک در چمدان آنها باشد و در کوی توسعه پیدا کند. البته میزان آن کم است. از طرف دیگر از آنجایی که خوابگاه فضای عمومی تلقی می‌شود، نظافت آن از فضای خصوصی سخت‌تر است. برای مثال گفته شده درهای چاه با پوشش بسته شوند اما خدماتی‌ها اذعان دارند دانشجوها برای اینکه راحت‌تر باشند پوشش‌ها را برداشته و همین امر باعث خروج حشرات از چاه می‌شود.

وی در ادامه در مورد کندی سرعت اینترنت کوی اظهار کرد: خوابگاه ظرفیت مشخصی دارد که هنگامی که ساکنان آن ناگهان افزایش پیدا کند مشکلاتی در زمینه تردد، حمام، نظافت، آشپزخانه و اینترنت و… به وجود می‌آید. وضعیت اینترنت کوی در زمان گذشته مطلوب بود اما اکنون با افزایش جمعیت و وسایل استفاده از اینترنت، سرعت اینترنت کاهش پیدا کرده است.

برگزاری دوره‌های کارآموزی در کوی دانشگاه تهران

رییس کوی دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنان خود از برگزاری دوره‌های کارآموزی در کوی خبر داد و گفت: در فکر برگزاری دوره‌های کارآموزی هستیم که دانشجویان ضمن تحصیل بتوانند با فنون مختلف آشنا شده تا قادر باشند ضمن اینکه هزینه‌های خود را خودشان پرداخت می‌کنند اوقات فراغت آنها هم پر شود.

حمزه‌لو در پایان با بیان اینکه دانشجویان و خانواده‌هایشان سکونت در کوی را به سکونت در خوابگاه‌های سطح شهر ترجیح می‌دهند، گفت: دلیل این امر، امنیت و امکانات موجود در کوی است. تا هفته آینده دو خوابگاه دیگر در سطح شهر افتتاح خواهد شد و ۸۷ نفر از دانشجویان از کوی به خوابگاه‌های سطح شهر منتقل خواهند شد. ما در تلاش هستیم مشکلات موجود تا نیم‌سال دم برطرف شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم