نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پیاده کردن اهداف دانشگاه علمی کاربردی،کارآفرینی را در جامعه نهادینه می کند

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ کارآفرینی را در جامعه نهادینه کنیم گفت: اگر بتوانیم فرهنگ پشت میزنشینی و فرهنگ قانع بودن به حقوق مختصرِ را کنار بگذاریم و به سمتی پیش برویم که در جهت مقاومتی کردن اقتصاد به توانایی های خود متکی باشیم، آنگاه جزو کشورهای توسعه‌یافته به شمار خواهیم رفت.

عبدالعلی ذوالانواری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی که به بهانه برگزاری نمایشگاه “اشتغال ۹۳ و توسعه کارآفرینی” انجام شد، گفت: در تبدیل ثروت به علم موفق عمل کرده‌ایم.

دبیر برگزاری نمایشگاه اشتغال ۹۳ تصریح کرد: در حال حاضر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها موفق شده‌اند علم را به نقطه‌ای برسانند که بتوانیم از این لحاظ در دنیا سرآمد بوده و با یک شیب صعودی، همواره جایگاه بالایی در تولید مقالات علمی در سطح دنیا داشته باشیم.

وی افزود: بالعکس، از آنجاکه در تبدیل علم به ثروت و فناوری موفق عمل نکرده‌ایم یکی از اهداف‌مان در دایر کردن نمایشگاه “اشتغال ۹۳” آشنا کردن مردم با فناوری است تا گامی در جهت بهبود رابطه بین صنعت و دانشگاه برداشته و در کنار آن بتوانیم مهارت‌هایی را به مردم آموزش دهیم.

اتکاء به نفت را کنار بگذاریم

دبیر برگزاری نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی با بیان اینکه کارآفرینی موتور محرکه توسعه اقتصادی است و باعث تولید ثروت و اشتغالزایی می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر مهارت و مهارت‌آموزی یکی از نیازهای مهم کشور ماست که اگر بتوانیم از این حیث روی پای خودمان بایستیم می توانیم اتکاء به نفت را کنار گذاشته و به پیشرفت بیشتر دست یابیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که برپایی اینچنین نمایشگاه‌هایی تا چه حد می تواند در توسعه اشتغال اثربخش باشد، بیان کرد: بازدیدکنندگان بویژه در این نمایشگاه با مهارت و کار فنی آشنا می‌شوند و از آنجاکه عموم غرفه‌داران کارآفرین هستند با انتقال تجارب کارآفرینی خود و مسیر طی شده در این راستا می‌توانند علاوه بر معرفی محصولات خود، راهکارهای کارآفرینی را برای سایر علاقمندان به ایجاد کسب و کار روشن کنند.

وی با اشاره به این نکته که در حال حاضر در دنیایی زندگی می‌کنیم که خواه ناخواه و شتابان به سمت فناوری‌های جدید پیش می‌رویم، افزود: ضرورت دارد در هر سن و مقطعی که قرار داریم با فناوری‌های روز آشنا شویم و مهارت کار با تکنولوژی‌های جدید را یاد بگیریم که در این نمایشگاه نیز برخی از این مهارت‌ها در قالب غرفه آشنایی با تعمیرات موبایل به مردم آموزش داده می‌شود.

ذوالانواری تصریح کرد: در غرفه توسعه صنعت پرواز یک تور مهارت دایر شده که علاقمندان می‌توانند در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به مدت یک ساعت در کلاس شرکت کرده و گواهینامه آشنایی با توسعه صنعت پرواز را اخذ کنند.

مهارت کارآفرینی را نهادینه می‌کند

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی در توسعه اشتغالزایی در کشور، اظهار کرد: اگر اهدافی که دانشگاه علمی کاربردی دارد به خوبی در جامعه پیاده شود مردم با مهارت‌ها آشنا شده و کارآفرینی در جامعه نهادینه می‌شود.

وی افزود: مراکز علمی کاربردی جزوی از مراکز صنعت و کسب و کار هستند که مصداق آن فعالیت مراکز علمی کاربردی در سازمان هلال احمر، قوه قضائیه، مراکز صنعتی و … است و از آنجاکه در این مراکز آموزش‌ها عملی و کاربردی است افراد با مهارت‌های مختلف برای اشتغالزایی آشنا می‌شوند.

ذوالانواری تصریح کرد: اگر بر دانشگاه‌های علمی کاربردی نظارت مناسب حاکم باشد و با دید دانشگاهی به این مراکز نگریسته شود، قطعاً مردم با حضور در این مراکز به دنبال مهارت آموزی و در نتیجه خوداتکایی خواهند رفت؛ و در اینصورت است که توانسته‌ایم یک مفهوم یا بخشی از اقتصاد مقاومتی را محقق سازیم.

وی اضافه کرد: از آنچاکه موضوع بیکاری مشکل عمده جامعه است و در واقع ام‌الفساد و منشاء همه معضلات اجتماعی از قبیل طلاق، بزهکاری، اعتیاد و… است باید به سمت کارآفرینی پیش رفته و جامعه را از بسیاری از فسادها نجات دهیم.

دبیر برگزاری نمایشگاه “اشتغال ۹۳” در پاسخ به این سوال که آیا استمرار چنین نمایشگاهی در سال‌های آتی در تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه موثر خواهد بود، گفت: یکی از مشکلات عمده جامعه ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهیِ فاقد شغل و عمدتا از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های تئوری‌محور هستند.

ذوالانواری ادامه داد: دانشجویانی که از دانشگاه‌های آموزش‌محور فارغ‌التحصیل می‌شوند فاقد مهارت کافی و لازم برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال هستند که در این راستا دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌تواند این حلقه مفقوده را جبران کرده و برای فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان آموزش‌محور ایجاد اشتغال کند.

دبیر نمایشگاه افزود: غرفه‌های مراکز علمی کاربردی استان، واحدهای جهاد دانشگاهی استان، صنایع، کارآفرینان بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاغل خانگی و… عزم بر این دارند که فنون کارآفرینی را به همگان آموزش دهند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه مسئله بیکاری مسئله‌ای نیست که تنها با کمک مسئولین حل شود، گفت: کارآفرینی و ایجاد اشتغال نیاز به عزم ملی دارد و همه مردم و مسئولین باید دست به دست هم داده و معضل بیکاری که یک بحران اجتماعی است را در جامعه ریشه‌کن کنند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم