نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پروژه تحقیقی با عنوان ” کلون سازی” یا شبیه سازی انسان

مقدمه

     میدان اندیشه ، تخیل و تصور انسان ، دنیای بی مانند و وسیعی است که با خلق آثاری بزرگ در زمینه ی علم ، هنر و صنعت جلوه های ویژه به حیات پرآشوب انسان می بخشد. داستانهای علمی – تخیلی یکی از آن جولانگاههای بزرگ اندیشه آینده نگر بشری است که شاید با داستانهای بیست هزار فرسنگ زیر دریا ، سفر به ماه و مسافرت به اعماق زمین ژول ورن نویسنده پرقریحه ی فرانسوی آغاز شده باشد. آنگاه با ورود به قرن بیستم و وضع تئوریهای نسبیت انیشتن و کوانتوم ماکس پلانک، داستانهای علمی ـ تخیلی به اوج خود رسید. یکی از آن داستانها، شبیه سازی به وسیله ی یک تمدن فراصنعتی پیشرفته بوده است.

    در سال ۱۹۸۶ میلادی ، شخصی به نام رائیل که قهرمان اتومبیل رانی فرانسه بود ، جنبشی به راه انداخت و مدعی شد که فوزمینیان و موجودات فضایی او را انتخاب کرده، با خود به سیاره بسیار پیشرفته شان برده اند و در آن جا به او نشان دادند که چگونه یک سلول از بدن انسان می تواند عین او را و هماننداو را شبیه سازی و تکثیر کنند. این جنش هم اکنون در سرتاسر دنیا طرفدارانی دارد.

   پیرو داستانهای علم تخیلی و جنبش رائیل ، یک دامپزشک اسکاتلندی به نام « یان ویلمت» اعلام کرد که قادر است حیوان یا انسان را بدون عمل جنسی به وجود آورد. در واقع ، بنا به ادعای این دامپزشک ، بودن اسپرم ، تکثیر تقریباً کامل ژنتیک یک انسان میتواند از سلول پوست یا دنده انجام می پذیرد.

    در ۱۹۹۶ میلادی ، دانشمندان از سلول گوسفند ماده که در رحم گوسفند ماده دیگری کاشته شده بود، گوسفندی به نام « دالی » را به دنیا آوردند. این آغاز انقلاب بزرگ زیست شناختی بود و ناگهان همه ی زنگها به صدا در آمد که امکان تحقق داستانهای علمی ـ تخیلی به وسیله بشر بسیار امکان دارد. اکنون که این سطور را رقم می زنم، یک شرکت آمریکایی و یک شرکت ژاپنی بر این ادعا پافشاری می کنند که سه کودک شبیه سازی شده را به دنیا آورده اند.

    شرکت آمریکایی که عمل شبیه سازی را انجام داده ، مدعی است که پدر و مادر کودک اجازه آزمایش دی . ان . ای را نمی دهند، مگر این که مطمئن شوند بچه را از آنها نمی گیرند. در ۴ ژانویه ۲۰۰۳ میلادی دو زن هلندی از طریق شرکت « مشابه سازی » صاحب یک طفل شبیه سازی شده ، شدند. اما باز مخالفین می گویند این شرکت هیچ دلیلی مبنی بر تولد و آزمایش دی . ان . ای طفل را ارائه نداده است.

    سومین کودک شبیه سازی شده نیز در ۱۸ ژانویه ۲۰۰۳ در ژاپن پا به عرصه وجود نهاده است. اکنون سیاره زمین با انقلاب بزرگی از لحاظ زیست شناختی ، پزشکی ، فیزیولوژی و حقوقی مواجه شده است. با توجه به اهمیت موضوع ، بویژه که هر پیشرفت علمی مستقیماً بر قانونگذاری و ساختار حقوقی و رفتار اجتماعی اثر می گذارد و مباحث حقوقی زیادی را درجهان بر می انگیزد، ابتدا به بحث درباره ی شبیه سازی از دیدگاه علمی آن، و سپس از نظر حقوقی و فلسفی خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

فصل اول: مفاهیم پایه زیست شناسی

فصل دوم: کلون و کلون سازی

کلون سازی در طبیعت

کلون سازی سلول ها

کلون سازی ژن ها

کلون سازی جانوران

تصویر نادرست از کلون ها

فصل سوم: دانشی که به تولد دالی انجامید

دانشی که به تولد دالی انجامید

جا به جایی هسته در قورباغه

جا به جایی هسته در سایر جانوران

تولد دالی

مراحل کلون سازی دالی

مراحل کلون سازی میمون

 فصل چهارم: نخستین کلون انسان

نخستین کلون انسان

آنچه در خبرها آمد

مذهب کلون سازی

نقدی بر سخنان رایل

 فصل پنجم: عکس العمل ها

عکس العمل ها در مقابل شبیه سازی

 فصل ششم: کلون سازی و دین

کلون سازی و دین

آفرینش در کتاب مقدس

 منزلت انسانی

آفرینش در قرآن

کلون سازی و خانواده

 فصل هفتم : کلون سازی و اخلاق

نظرات مخالفان

نظرات موافقان

گفت و گو پیرامون کلون سازی

 فصل هشتم : جنبه های علمی کلون سازی

جنبه های علمی کلون سازی

کلون سازی به منظور تهیه سلول های بنیادی

کلون سازی به منظور تولید انسان دیگر

در حمایت منع قانونی

در مخالفت با منع قانونی

نقص ها از کجا ناشی می شوند؟

 فصل نهم : دستاوردهای کلون سازی

کلون سازی جانوران

کلون سازی انسان

سلول های بنیادی

 فصل دهم :  بحث و نتیجه گیری

نتیجه گیری

واژه نامه

فهرست اعلام

تقویم رویدادها

منابع و مآخذ

قیمت ۲۵۰۰ تومان

۹۰ صفحه فایل word + فهرست مطالب+ منابع آماده برای چاپ
رمز: www.3manage.com

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم