نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پذیرش متقاضی ورود به عرصه پاتولوژی باید از طریق آزمون دستیاری باشد

نمایندگان دستیاران رشته پاتولوژی دانشگاه‌های سراسر کشور در بیانیه خود بر لزوم پذیرش متقاضی ورود به عرصه پاتولوژی صرفا از طریق آزمون دستیاری تاکید کردند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا،نشست نمایندگان دستیاران رشته پاتولوژی از دانشگاه‌های سراسر کشور دوم بهمن ماه ۹۳ در شهر شیراز جهت بررسی چالش‌ها و مشکلات مخاطره انگیز آتی در سطح کیفی و علمی آزمایشگاه‌های بالینی کشور برگزار شد و پس از تبادل نظر دستیاران در پایان بیانیه‌ای در ۸ بند ذیل به تصویب رسید.

« بند اول: پاتولوژی پلی است بین علوم پایه و بالینی که تضعیف آن تضعیف روند تشخیص و درمان بیماران جامعه است. هر نوع تحویل مسئولیت این رشته به افراد فاقد صلاحیت از راه‌های میانبر بدون آزمون ورودی و بدون گذراندن دوره ‌های قابل تایید مجامع علمی جهانی تقلیل اهمیت جایگاه طب است و وجه المصالحه قرار دادن این رشته به بهانه ایجاد اشتغال برای دیگر گروه‌ها از طریق ارائه آمار‌های نادرست و استناد ناقص به قوانین نیم‌ قرن پیش نوعی خیانت به جامعه پزشکی و سلامت جامعه است.

بند دوم: آزمایشگاه بالینی جزء جدایی ناپذیر فرایند تشخیص درمان و پیگیری بیماریهاست فلذا مسئولیت فنی آزمایشگاه بالینی نیازمند فردی است که در درجه اول طبیب باشد از این رو معتقدیم پذیرش هرگونه متقاضی ورود به این عرصه باید از طریق آزمون دستیاری و از میان طبیبان باشد.

بند سوم: راه اندازی دوره مبهم دوره تکمیلی برای دارندگان مدرک پی اچ دی علوم پایه به منظور پذیرش مسئولیت فنی آزمایشگاه بالینی برخلاف سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، سند چشم انداز ۲۰ ساله نقشه جامع علمی سلامت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخلاف آیین نامه آموزشی دوره دکترا تخصصی پی اچ دی مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی می‌باشند.

بند چهارم: دستیاران کنونی رشته پاتولوژی از رتبه‌های برتر امتحان دستیاری بوده که با اشتیاق فراوان به این رشته وارد شده‌اند اما متاسفانه تلاش‌های افراد ذینفع در وزارت بهداشت و درمان جهت ایجاد رشته‌ای موازی با کلینیکال پاتولوژی نتیجه‌ای جز ناامیدی دستیاران و تضییع حقوق بیماران آن هم در زمان تصدی دولت تدبیر و امید نخواهد داشت.

بند پنجم: ما دستیاران پاتولوژی دریافته‌ایم که جو حاکم بر وزارت بهداشت و درمان توسط افراد ذینفع مانع ارتباط دستیاران و اساتید پاتولوژی با وزیر و هسته‌های تصمیم گیر است و حلقه نزدیکان وزیر که از فرصت دسترسی آسان به وزیر برخوردارند با القای نیاز‌های کاذب و ارائه آمار و مستندات غلط در جهت منافع خود تصمیماتی را به سیستم پزشکی کشور تحمیل می‌کنند که متضاد مبانی علمی و منافع بیماران است.

بند ششم: دستیاران پاتولوژی کشور آماده ارائه قوانین اصلی دستکاری نشده و تحریف نشده آموزش و درمان کشورهای پیشرفته در زمینه آزمایشگاه به وزیر محترم و جناب آقای دکتر استقامتی و ذکر موارد تحریف شده توسط غرض ورزان صاحب جایگاه در وزارتخانه و دانشگاه‌های کشور هستند.

بند هفتم: ما دستیاران پاتولوژی ضمن حمایت از اقدامات انجمن علمی آسیب شناسی ایران مصرانه از این انجمن و اساتید پاتولوژی کشور درخواست داریم که بدون هیچ گونه مصلحت اندیشی بیش از پیش به دفاع علمی و عملی از شان و جایگاه رشته پاتولوژی بپردازند.

بند هشتم: ما دستیاران رشته پاتولوژی برخلاف کسانی که سالهاست سنگ دفاع از حقوق مردم مناطق محروم را به سینه می‌زنند و با وضع قوانینی راه‌های میانبر را برای خود قانونی می کنند و در نهایت سر از آزمایشگاه‌های لوکس تهران و مراکز استان‌ها در‌می‌آورند آمادگی داریم در محروم‌ترین نقاط کشور خدمت کنیم چنانچه عملکرد فارغ التحصیلان گذشته رشته پاتولوژی نیز اثبات این مدعاست.

گروه نمایندگی دستیاران تخصصی پاتولوژی کشور »

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم