نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پذیرش دانشجو در سه رشته مرتبط با طب سنتی/ضرورت گنجاندن قابلیت‌های طب سنتی در کتب درسی

معاون طب سنتی وزارت بهداشت استاندارد سازی روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و روز آمد کردن طب سنتی را یکی از مهمترین سیاست‌های کلی سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: تحقق این سیاست در یک فضای دانشگاهی و آکادمیک می باشد، بنابراین رسالت اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید آموزش در طب سنتی باشد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر محمود خدا دوست با اشاره به وجود هفت دانشکده مصوب طب سنتی در کشور افزود: سه رشته دستیاری تخصصی طب سنتی، داروسازی طب سنتی و تاریخ پزشکی دراین دانشکده‌ها در حال پذیرش دانشجو می باشد.

معاون طب سنتی بر وجود دانشکده طب سنتی در ۱۰ مرکز کلان منطقه‌ای در کشور تاکید کرد و گفت: علاوه بر مراکز موجود در شهرهای شیراز، تبریز، قم که هم اکنون رشته طب سنتی دارند و نیز شهرهای اهواز و همدان که جزء ۱۰ مرکز کلان منطقه‌ای هستند باید دانشکده طب سنتی ایجاد شوند.

وی همچنین بر تشکیل دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش تاکید کرد.

دکتر خدادوست رشته مراقبت بالینی طب سنتی و ماساژ درمانی را از جمله رشته‌های مرتبط با طب سنتی عنوان کرد و گفت: سیاستگذاری کلیه رشته‌های مرتبط با طب سنتی باید در معاونت طب سنتی صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: همچنین بهتر است کلیه افرادی که در رشته‌های مرتبط با علم پزشکی تحصیل می کنند حداقل ۲ واحد درسی بعنوان مبانی و کلیات طب سنتی بصورت اجباری در دروس خود نیز داشته باشند.

وی در ادامه بر وجود تسهیلات خاص برای جذب و علاقه مندی اعضای هیئت علمی در رشته‌های مرتبط با طب سنتی تاکید کرد و گفت: در حوزه آموزش باید تا حد امکان جذب دستیاران طب سنتی و دارو سازی سنتی افزایش یابد و به بومی گزینی در این رشته ها توجه ویژه شود.

معاون طب سنتی همچنین اجازه فعالیت افراد متخصص در طب سنتی در بخش های خصوصی و کلینیک های طب سنتی را لازم و ضروری دانست.

خدادوست بر فرهنگ استفاده صحیح از طب سنتی تاکید کرد و گفت: رسانه ملی ابزاری مناسب برای معرفی منطقی قابلیت‌های طب سنتی به دور از افراط و تفریط می‌باشد.

وی در ادامه افزود: همچنین می‌توان قابلیت‌های طب سنتی را در کتب درسی کلیه مقاطع تحصیلی گنجاند.

معاون طب سنتی با اشاره به نشست طب سنتی و مکمل سازمان جهانی بهداشت که در چین برگزار شد، گفت: به دنبال ارائه گزارش از وضعیت طب سنتی ایران در این نشست، مقرر گردید کشور ایران به عضویت کشورهای دارای طب سنتی بپیوندد.

خدا دوست در خاتمه پیام اصلی طب سنتی ایران را حفظ تندرستی براساس اصول شش گانه سبک زندگی سالم عنوان کرد و گفت: طب سنتی بر اساس گروه‌های سنی مختلف و مناطق مختلف زندگی برای هر یک از اصول شش گانه که شامل آب و هوا، خوردنی و آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، فعالیت‌های بدنی و ورزش، پاک سازی و دفع مواد زائد بدن و حالات روحی و روانی است، تدابیر و توصیه‌هایی دیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم