نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پایه‌های آموزش اخلاق حرفه‌ای باید در رشته پزشکی مستحکم‌تر باشد

یک استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه حوزه اخلاق حرفه‌ای در رشته پزشکی نیاز به توجه ویژه مسوولان دارد، گفت: اگر چه در زمینه اخلاق پزشکی اقدامات بزرگ و مهمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته است؛ اما در مرحله نخست باید تلاش کرد این حرفه در آموزش‌های نظری و عملی دانشجویان نیز گنجانده شود و سپس در ارزیابی‌ها و جذب هیات علمی نیز نمود پیدا کند.

دکترهمایون امینی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» ایسنا – منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، به وضعیت اخلاق پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و افزود: در واقع اگر نگوییم که اخلاق حرفه‌ای، مهم‌ترین مسئله، بلکه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کار پزشکی است. یعنی اگر این مسئله در کار پزشکان مفقود شود، ارزش بقیه کارها نیز فوق‌العاده کاهش می‌یابد. باوجود اینکه در این سال‌ها بر اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه بسیار تاکید و سرمایه‌گذاری می‌شود ولی به نظر من هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داریم و ارزش دارد که در این زمینه کارهای زیادی صورت بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر در زمینه اخلاق پزشکی قدم‌های خیلی خوبی به همت گروه اخلاق پزشکی و مسئولان فعلی دانشگاه علوم پزشکی تهران برداشته شده است. مهم‌ترین آن برنامه‌ای است که به عنوان راهنمای اخلاق حرفه‌ای نوشته شده و به تصویب شورای اخلاق دانشگاه نیز رسیده است. به نظر من این نوع اقدامات اگرچه گامی بزرگ ومهم در این زمینه به شمار می رود تا بتوانیم این راهنما را در دانشگاه نهادینه کنیم تا جزء رفتار تک‌تک فارغ‌التحصیلان شود، اما در مرحله نخست باید تلاش کرد اخلاق حرفه ای پزشکی در آموزش‌های نظری و عملی دانشجویان نیزگنجانده شود و سپس در ارزیابی‌ها و جذب هیات علمی نمود پیدا کند.

مشاورعالی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: به نظر من دانشجویانی که به اصول اخلاقی حرفه‌ای پایبند نباشد نباید از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شوند و یا بعد از فارغ‌التحصیلی باید مرتب ارزیابی شوند. بر این اساس یکی از کارهایی که نظام پزشکی باید مدنظر قرار دهد این است که ببیند تا چه اندازه پزشکانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند پایبند به اصول اخلاقی هستند و این ضوابط را رعایت می‌کنند.

امینی یادآور شد: امروزه برخی از تخلفات حوزه پزشکی به دلیل عدم آگاهی پزشکان اتفاق می افتد که این مشکل با آموزش و آگاهی بخشیدن قابل رفع است، اما با این وجود حوزه پزشکی به نظارت مداوم نیاز دارد، لذا ابتدا باید زمینه‌های آن بسترسازی و فرهنگ‌سازی شود و سپس در این زمینه نظارت و ارزیابی صورت گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجموعه اخلاق پزشکی باید در تمامی قسمت‌ها و حوزه‌های دانشگاهی ارتقاء داشته باشد و در صورتی که این راهنما درست اجرایی شود، ضامن رشد تمامی بخش‌های دانشگاه خواهد بود و بالندگی دانشگاه را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم