نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده ، مجموعه‌ای از اقلام اطلاعاتی ساخت یافته است از آنجا که آرایش داده‌ها قابل پیش‌بینی است،می‌توانید اقلام را دستکاری کنید، تا اطلاعات مفیدی به دست آورید اساسی‌ترین مؤلفه پایگاه دادۀ Access ، جدول است که در آن اطلاعات را به صورت سطرها و ستونهای مرتب، در آورده‌اند.

پایگاه دادۀ اکسس، علاوه بر جدول، ممکن است پرس‌وجو ، فرمها، گزارشها، صفحات دستیابی داده‌ای (برای مرور وب) و مؤلفه‌های دیگر نیز داشته باشد، که تمامی آنها به شما امکان می دهند که اطلاعات درون پایگاه داده‌تان را با روشهای گوناگون مرور و دستکاری کنید.

 

مدیریت فایلها:

برای چاپ، حذف، نامگذاری، یا انتقال پایگاه داده‌ای از کادر گفتگوی اکسس ، نام فایل آن را در کادر open انتخاب کرده و فرمانی را نیز از منوی Shortchut انتخاب کنید.

 

پایگاههای دادۀ آماده:

اکسسف شامل چندین پایگاه دادۀ نمونه است، که می تواند طرح ایجاد پایگاه دادۀ ویژه‌ای را برای شما ارائه دهد برای استفاده از پایگاه دادۀ نمونه Access dutabese wizard ، pages ، و گزینۀ projects را در کادر گفتگوی مایکروسافت اکسس فعال کرده، ok یا دکمۀ new را فشار دهید سپس بر روی نوار database از کادر گفتگوی new ، پایگاه دادۀ مورد نظر را با فشار بر دکمۀ ماوس انتخاب کنید تا اکسس، شما را در جریان ساختار آن قرار دهد.

 

ذخیره سازی در جایی دیگر:

برای ذخیرۀ فایلی در پوشه‌ای خارج از پوشۀ My document ، راعلامت سمت راست کادر Save in را فشار داده و از فهرستی استفاده کنید که برای یافتن پوشۀ مورد نظر باز شده است بر روی پوشۀ مورد نظر ، دکمۀ ماوس را دو بار فشار دهید تا‌ آن را باز کنید، سپس create را فعال سازید از تصاویر روی نوار میانبرها نیز می توانید استفاده کنید ، تا به پوشه‌های مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.

 

جدولهای تجاری و شخصی آماده:

در اولین کادر گفتگوی Table wizard، می‌توان از جدولهای تجاری و شخصی نمونه استفاده کرد. به طور پیش فرض ، جدولهای تجاری فهرست می‌شوند. اگر گزینۀ personal را انتخاب کنید، اکسس فهرستی از جدولهای نمونه را که می‌توانید برای استفاده شخصی ایجاد کنید ، نشان می‌دهد.

 

تنظیم کلید اولیۀ مخصوص:

کلید اولیه: فیلدی است که رکوردی را از رکورد دیگر تشخیص می‌دهد وقتی امکان می‌دهید که اکسس کلید اولیه را ایجاد کند، اکسس اولین فیلد جدول را به عنوان کلید اولیه در نظر گرفته و آن را به فیلد Auto نامبر تبدیل می کند سپس برای هر رکورد جدید، یک عدد متوالی به عنوان مقدار فیلد اولیه مذکور وارد می‌گردد و با فشار next کادر گفتگوی خبره نشان داده می شود.

 

ساختار جدول:

وقتی از جدول خبره برای ایجاد جدولی استفاده می‌کنید ، با تخصیص نام به فیلدها ، تعیین نوع داده، تخصیص اندازه‌ها و تنظیم ویژه‌گیهای متنوع دیگر که دادۀ ورودی به جدول را کنترل می‌کنند، ساختار جدول را بر پا می‌سازد. این ساختارپشت صحنه‌ای در فیلد Phone number،بیشتر قابل رؤیت است، زیرا خبره در این محل مشخص کرده است که می‌توانید عددی را با حداکثر ده رقم وارد سازید سه رقم اول این عدد درون پرانتز قرار گرفته و رقمهای ششم و هفتم با یک خط تیره ازهم جدا می‌شوند.

 

حرکت در اطراف جدول:

با استفاده از ماوس یا صفحه کلید، می‌توانید در اطراف جدول حرکت کنید:

۱-     چرخش: مانند بیشتر برنامه‌های ویندوز، اگر جدول بسیار بلند یا پهن باشد،‌ اکسس به طور خودکار نوارهای چرخش را در کنار‌ه‌های راست و چپ پنجره اضافه می‌کند. می‌توانید فلشهای چرخش را فشار دهید، تا در یک زمان به چپ یا راست یک فلید، وبالا یا پایین یک رکورد حرکت کنید.

۲-     حرکت با ماوس: با فشار موس بر روی محل موردنظر، می توانید نقطه درج را به فیلد خاصی ببرید. برای انتخاب یک فیلد کامل ،‌ حاشیه چپ را فشار دهید( اشاره‌گر به ضربدری پهن تبدیل می شود) وقتی فیلدی را انتخاب کردید، می توانید با فشار کلیدهای فلش‌دار، به فیلدهای مجاور بروید.

۳-     حرکت با صفحه‌کلید: در واقع، به کارگیری صفحه‌کلید ، گاهی سریعترین وسیله برای حرکت در اطراف جدول است. فهرستی ا زکلیدهایی را که می‌‌توانید به کار ببرید ، عبارتند از:

tab: برای حرکت به طور افقی هر فیلد در یک زمان مشخص

Home : برای حرکت به اولین فیلد در رکورد جاری

End: برای حرکت به آخرین فیلد در اولین رکورد

Ctrol+home : برای حرکت به اولین فیلد در اولین رکورد

Ctrol+end: برای حرکت به آخرین فیلد در آخرین رکورد

 

هشدارهای کپی‌کردن و چسباندن:

کپی کردن و چسباندن مقدار فیلدساده است، اما هنگامی که باید فیلدهای چندگانه را کپی کنید، کار پیچیده می شود پس از انتخاب فیلدها و فشار بر دکمه کپی، بایدهمان تعداد از فیلدها را قبل از فشار بر دکمه paste انتخاب کنید. دقت داشته باشید تا مقادیر فیلدی را که به درون فیلدها می‌چسبانید، دارای همان ویژگیهای فیلدهای منبع باشد، در غیراینصورت ممکن است داده از دست برود، یا اکسس از تکمیل عملیات خودداری کند اگر اکسس با اشکالی مواجه شود، هشدار داده و مقادیر غلط را در جدول paste Errors قرار می دهد، که بعدها بتوانید آنرا ارزیابی کنید.

 

تعیین اندازه‌ پنجره‌ها، ستونها و سطرها:

برای دیدن اطلاعات در یک جدول، ممکن است پنجره table را بزرگ نموده ، یا اندازه‌های فیلدها را تنظیم کنید با حرکت موس در اطراف صفحه نمایش ، گاهی شکل اشاره‌گر نیز تغییر می کند. در چارچوب یک پنجره، روی خطوط شبکه‌ای، میان اسامی فیلدها، و روی خطوط تقسیم، میان انتخابگرهای سطری، اشاره‌گر به انواع گوناگونی از فلشهای دوسره تبدیل می گردد وقتی اشاره گر این شکل را پیدامی کند ، می ‌توان اندازه پنجره table یا فیلدها را تغییر دهید. برای تعیین اندازه مجدد پنجره‌، فقط کافی است به چارچوب آن اشاره کنید.

حذف رکوردها با فیلد Auto نامبر:

وقتی در جدولی که دارای فیلد Auto نامبر است، رکوردی را حذف می کنید ، اکسس ، شماره ‌های ترتیبی بقیه فیلدها را به روز درنمی‌آورد. وقتی شماره‌ای به رکوردی تخصیص یافت، آن عدد هرگز استفاده مجدد نمی شود. حذف یک رکورد، موجب فاصله‌ای میان نظم ترتیبی مقادیر Auto نامبر می شود.

 

تغییر فونت:

یک روش تغییر در ظاهر جدول، تغییر فونت(شکل حروف) است که در مقادیر فیلدی بکار رفته است. در نوار دیتابیس ازمنوی فرمت گزینه فونت قابل دسترس وجود دارد، برای تغییر فونت از روش زیر عمل می‌شود: از منوی فرمت، گزینه فونت را انتخاب کرده سپس کادر گفتگوی فونت را می‌توانید مشاهده کنید.

 

ذخیره موضوع پایگاه داده‌ای به عنوان نوعی دیگر:

اگر بخواهید جدول، فرم ، پرس وجو و یا گزارش اکسس را به عنوان نوع موضوع دیگری ذخیره کنید ابتدا می توانید با انتخاب مولفه‌ای از فهرست موردنظر در پنجره پایگاه داده و سپس انتخاب داده saveas از منوی فایل این کار انجام دهید از فهرست گشوده saveas نوع موضوع جدید را انتخاب کنید، در صورت لزوم نام را تنظیم نموده وسپس ok را فشاردهید. اکنون می توانید موضوع جدید را درنمای طراحی تنظیم کنید.

قواعد طراحی پایگاه داده:

۱-   اطلاعات را به اجزای کوچک تبدیل کنید.

۲-   توسط ممیزها اطلاعات را تفکیک کنید.

۳-   وابستگیهای ناقص رابه جدول پیوندی منتقل کنید.

 

حفاظت داده‌ها

اگر اکسس ها را بر روی کامپیوتر درخانه یا اداره اجرا می کنید، احتمالا ممکن است هنگام دسترسی چند نفر دریک زمان به یک پایگاه داده، تداخلهایی در آن رخ دهد. با این وجود ، اگر کامپیوتر مشترکی دارید، ممکن است نگران حفاظت داده‌هایتان باشید، و اگر دریک شبکه کارمی‌کنید، حفاظت داده‌هایتان ضرورت می‌یابد. می توانید یک رکورد یا تمام پایگاده داده‌ را قفل کنید تابه طور موقت حفاظت شود ویا می توانید با قرار دادن کلمه عبور دستیابی به آن را به طور مستمر حفاظت کنید.

 

پیشتبان گیری

پشتیبان‌گیری منظم از فایهایتان ، جنبه مهمی از امنیت پایگاه داده است. علاوه بر کپی فایلهای پایگاه داده بر روی دیسک یا نوار، ممکن است بخواهید پوشه Back up را ایجاد کنید. در این پوشه ، .می توانید نسخه‌ای ا زفایلهای کاری خود را ذخیره کنید، تا آنها رادر برابر تغییرات غیرعمدی حفاظت کند.

 

تنظیم کلمه عبور برای پایگاه داده

ساده‌ترین روش حفاظت از پایگاه داده‌ای که نمی ‌خواهید کپی شود، تخصیص کلمه عبور برای گشودن آن است وقتی که فقط تعداد اندکی از کاربران پایگاه داده رابه کار می ‌برند و هر کدام نیز در دسترسی کامل به مولفه‌های پایگاه داده، به قدر کافی مطمئن و آگاه هستند، این مفیدترین روش است.

 

کاربا بیش از یک کاربر

پایگاه داده‌هایی که برای کارهای کوچک تجاری وخانگی ایجادمی شوند، معمولا یک کاربر دارند با وجوداین، دراین کارهای بزرگ تجاری ، معمولا یک یا دونفر، پایگاه داده را ایجاد و نگهداری می کنند، اما افراد بسیاری، آن پایگاه داده را به کار می‌برندت تا اطلاعات رابه روز آورده و بازیابی می‌کنند. مثلا south video ممکن است چند دفتردار داشته باشد که پایگاه داده رابه کار می برند، اما اجازه تغییرطرح و ساختار آن را ندارند. از آنجا که ارزش یک پایگاه داده، به درستی اطلاعات آن بستگی دارد، حفاظت از آن بسیار با اهمیت و درعین حال دردسرآور است.

 

تنظیم برنامه برکار در سالهای مختلف

اگر در هنگام استفاد ه از عبارات تاریخی ازدو علامت # در ابتدا و انتهای تاریخ استفاده کنیم در آن صورت مقدار سال ذکر شده در عبارت مذکور همیشگی خواهد بود، اما اگر در هنگام استفاده از این عبارات ا زدو علامت کوتیشن درابتدا و انتها استفاده نمائیم و مقدار سال را درعبارت مذکور خالی بگذاریم همواره سال جاری درهنگام ارزیابی عبارت در نظر گرفته می شود و بدین ترتیب می توان کدی نوشت که درهمه سالها کار کند.

 

امکانات همسان‌سازی

در بیشتر موارد استفاده از سیستمهای بانک اطلاعاتی باز سازی شونده، بهترین روش برای تعریف بانک اطلاعاتی د رموقعیت‌های مکانی مختلف و هسمان‌سازی آنها به منظور همسان‌بودن داده‌های درون آنها می باشد به عنوان نمونه می ‌توان به سیستم از راه دور اشاره کرد. در اداره‌هایی که دارای امکان فروش از راه دور میباشند، لازم است اطلاعات به صورت همسان بر روی بانکهای اطلاعاتی تعریف شده در مکانهای مختلف قرار گیرد.

همسان‌سازی به معنای فرایند به هنگام داشتن دو یا چند سیستم بانک اطلاعاتی با یکدیگر به صورتی که همواره دارای طراحی یکسان بوده و اطلاعات یکسان باشند.

انجام عمل همسان سازی سیستم پایگاه اطلاعاتی می ‌تواند به صورتی غیر از روش خودکار نیز صورت‌پذیرد . در این روش باید کد معینی را برای همسان‌سازی تغییرات اعمال شده بر روی سیستم بانک اطلاعاتی تهیه کرد. تهیه کد مذکور بسیار وقت‌گیر و بروز هر گونه اشتباه در تهیه آن می تواند باعث تولید یک سیستم پایگاه اطلاعاتی ناهمسان گردد.

روش دیگر برای همسان‌سازی سیستمها، استفاده از همسان‌سازی فایلهای مربوطه میباشد در این روشها فایلهای همنام با یکدیگر مقایسه شده و محتویات فایل جدیدتر بر روی فایل قدیمی کپی می‌شود. اگرچه به کارگیری این روش بسیار آسان است اما به دلیل عدم وجود انعطاف در همسان‌سازی به طورمعمول کمتر از این روش استفاده می شود.

 

افزودن فیلترها درهرجدول

برای‌ آنکه نرم‌افزار اکسس بتواند کنترل دقیقی بر روی تغییرات اطلاعاتی دریک پایگاه داده‌ای بازسازی شونده داشته باشد لازم ا ست فیلدهایی مشخص به جداول اضافه گردند این فیلدها شامل یک شماره مشخصه، تعیین گرنسل، ویک مشخصه ارتباطی می باشند. ا زآنجایی که این سه فیلد همگی به صورت فیلدهای سیستمی تعریف می شوند ، به طور معمول توسط کاربر قابل مشاهده نیستند ، مگر آنکه خودکاربر با تنظیم گزینه مربوطه مشاهده اشیای سیستمی رانیز امکان‌پذیر کرده باشد.

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم