نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

وزیر علوم:‌ علم مرز نمی‌شناسد

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری امروز در دیدارهای جداگانه با شماری از وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بر توسعه همکاری علمی بین‌اللمی ایران با کشورهای نم تاکید کرد و گفت:‌ علم و فناوری مرز نمی‌شناسد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد فرهادی در دیدار با وزیر آموزش و پرورش و توسعه علم و فناوری کشور صربستان با اشاره به روابط تاریخی مطلوب بین دو کشور گفت: کشور صربستان یکی از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد است و ما علاقه خود را ضمن همکاری در زمینه علم و فناوری، در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی هم اعلام می‌کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: این اجلاس امکان همکاری‌های ما را در آینده برای توسعه علم و فناوری و نوآوری را بیشتر کند. کشور صربستان در منطقه بالکان از یک موقعیت سیاسی و بین‌المللی خوبی برخوردار است و کشور ایران در منطقه خاورمیانه از این موقعیت برخوردار است.

وزیر علوم از اعطای ۱۰ بورس به دانشجویان صربستانی خبر داد و با تاکید بر اینکه علم و فناوری مرز نمی‌شناسد، افزود: هر دو کشور می‌توانند همکاری‌های بیشتری در زمینه‌های مبادله دانشجو، تحقیقات بیشتر و… داشته باشند. همچنین ما از دانشگاه‌های صربستان دعوت می‌کنیم از دانشگاه‌های ما بازدید داشته باشند تا تعامل بین دانشگاه‌ها توسعه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه فردان زربیک وزیر آموزش و پرورش و توسعه علم و فناوری صربستان با استقبال از روابط دو جانبه بین ایران و صربستان و تقویت همکاری‌ها دو کشور، گفت: صربستان کشور کوچکی است اما دانشمندان زیادی در آن وجود دارد. این کشور ۱۰ سال از طرف سازمان بین‌الملل تحریم شد اما اکنون می‌دانیم که کشور ایران با چه چالش‌هایی مواجه است و همکاری در شرایط تحریم چقدر می‌تواند سخت باشد.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم مردم می‌توانند خیلی بیشتر از سیاست خارجه در زمینه علم و روابط بین‌الملل گام بردارند و همکاری دانشمندان می‌تواند سایر همکاری‌ها را هم تقویت کند.

وزیر آموزش و پرورش و توسعه علم و فناوری صربستان با بیان اینکه کشور صربستان اکنون در شرایط بحران اقتصادی قرار دارد، افزود: امری که مدنظر ما است، این است که در زمینه‌های مشخصی همکاری کنیم. من قبل از ورود به ایران با روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی صحبت کردم و از آنها در مورد همکاری‌ها و پروژه‌های مشترکی که می‌تواند داشته باشد، سوال کردم. یکی از این زمینه‌ها این است که ما به عنوان کشور اروپایی در زمینه غذا و کشاورزی با ایران همکاری داشته باشیم.

زربیک در ادامه از تدوین سند راهبردی خبر داد و گفت: تدوین این سند بستگی به مواردی که در این اجلاس مطرح می‌شود دارد.

به گزارش ایسنا، وزیر علوم در پایان تاکید کرد: ایران و صربستان در زمینه غذا و کشاورزی می‌توانند همکاری‌های خوبی داشته باشند. همچنین اگر فرصت وجود داشته باشند، می‌توان از دانشکده کشاورزی واقع در استان البرز و پژوهشگاه کشاورزی و ژنتیک نیز بازدید کرد.

اعلام آمادگی ایران برای پذیرش دانشجویان غنا در زمینه های بیولوژی و علوم پایه

دکتر اوپو کوآگی مانگ ناناجین وزیر آموزش کشور غنا با دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در این دیدار که در حاشیه نشست وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در محل وزارت علوم برگزار شد، وزیر آموزش غنا ضمن تشکر از میهمان نوازی و استقبال گرم و صمیمانه ایران، خواستار گسترش همکاری ها در تمام زمینه ها بخصوص بهداشت، پزشکی و هر زمینه ای که بتواند کیفیت زندگی را بالا ببرد، شد.

وزیر آموزش غنا از حمایت ایران از اجلاس پان آفریکن تشکر و اظهار امیدواری کرد که این حمایت به گسترش روابط ایران با کشورهای آفریقایی منجر شود.

دکتر فرهادی وزیر علوم نیز با اشاره به افتتاح پلی کلینیک از سوی هلال احمر ایران در کشور غنا، آمادگی کشورمان را برای پذیرش دانشجویان کشور غنا در زمینه های بیولوژی، علوم پایه و فنی – حرفه ای اعلام کرد.

در پایان این دیدار، هیئت غنایی با رئیس دانشگاه فنی – حرفه ای ملاقات کرد و طی آن دکتر شفیعی ضمن ارائه گزارشی از دستاوردها و مأموریت های دانشگاه فنی – حرفه ای از هیئت غنایی برای بازدید از دانشگاه دعوت به عمل آورد.

اعلام آمادگی برای ارسال داروهای بیماران صعب‌العلاج به بروندی

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی “بروندی” دیدار کرد.جوزف باتور در این دیدار با بیان اینکه حضور دوباره من در ایران باعث افتخار است، افزود: سال گذشته که در کشورتان حضور داشتم با وزیر علوم قبلی ایران ملاقات کردم و به دکتر فرهادی تبریک می‌گویم که توانستند رای اعتماد مجلس را به دست آورند.

وی با تاکید بر اینکه دیدار سال گذشته بسیار سودمند بود، اظهار کرد: در این دیدار سه نتیجه به دست آمد که یکی از آنها این بود که به قولی که در مورد بورسیه پنج دانشجوی بروندی در ایران داده شده بود، عمل شد. همچنین یادداشتی با سازمان پژوهش‌ها و سازمان مواد و انرژی به امضا رسید. اکنون که در این اجلاس شرکت کرده‌ام، می‌خواستم از جنابعالی خواهش کنم برای تحقق یافتن این دو یادداشت کمک کنید.

وزیر آموزش عالی بروندی ادامه داد: همچنین می‌خواستم درخواست کنم اگر ممکن است بورسیه تحصیلی ۵ دانشجو که قبلا اعطا شده بود، ادامه پیدا کند و این دانشجویان بتوانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند، زیرا تعداد اعضای هیات علمی در کشور بروندی کم است و ما از ایران درخواست داریم با پذیرش دانشجویان بروندی در مقاطع بالاتر، آنها را برای هیات علمی آماده کنیم.

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور بروندی با بیان اینکه از وضعیت رابطه کنونی بین دو کشور رضایت وجود دارد، تاکید کرد: من به نوبه خودم به عنوان وزیر آموزش عالی و تحقیقات امیدوارم، تحقیقات علمی و فناوری مرحله پیشتاز رابطه دو کشور باشد.

دکتر فرهادی نیز در این دیدار گفت: این پنج دانشجوی بورسیه می‌توانند در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهند. همچنین علاوه بر این پنج دانشجو، به پنج دانشجوی دیگر هم بورسیه اعطا می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین ادامه همکاری در مرکز سازمان پژوهشی و پژوهشگاه مواد و انرژی توصیه خواهد شد.

وی از امکان ارسال دارو برای بیماری‌های صعب‌العلاج به کشور بروندی خبر داد و گفت: در زمینه مسائل انتقال تکنولوژی و ارسال دارو می‌توانیم همکاری داشته باشیم. مخصوصا ایران در زمینه ارسال داروهای بیماران صعب‌العلاج می‌تواند به کشور بروندی کمک کند. امیدوارم این اجلاس دستاوردهای خوبی داشته باشد و همکاری‌ها ادامه پیدا کند.

وزیر علوم در پایان تاکید کرد: همه همکاری‌های قبلی با کشور بروندی ادامه پیدا خواهد کرد.

بررسی توسعه همکاری‌های دانشگاهی ایران و تانزانیا در دیدار فرهادی با همتایی تانزانیایی

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با وزیر ارتباطات، علوم و تکنولوژی تانزانیا دیدار و درباره همکاری‌های مشترک گفت‌وگو کردند.

دکتر محمد فرهادی در حاشیه اجلاس وزرای علوم کشورهای جنبش عدم تعهد در دیدار با “ماکامه میا بارابا ” با بیان اینکه تعداد دانشجویان تانزانیا در کشور ایران بسیار کم است، افزود: تنها سه دانشجوی تانزانیایی در ایران مشغول به تحصیل هستند که کشور ایران مشتاق بیشتر شدن این تعامل است و آمادگی خود را برای ارائه بورسیه و تحصیل آزاد در مقاطع تحصیلی مختلف اعلام می‌کند.

وزیر علوم افزود: همچنین کشور ایران آمادگی خود را برای توسعه زبان فارسی، اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی در تانزانیا اعلام می‌کند و مشتاق اعزام دانشجو به کشور تانزانیا است.

در ادامه وزیر ارتباطات، علوم و تکنولوژی کشور تانزانیا گفت: تشکر می‌کنم از فرصتی که در اختیار من قرار دادید و از من دعوت کردید که در کنفرانس نم شرکت کنم.

ماکامه میا بارابا با بیان اینکه روابط ایران و تانزانیا به ۳۰ الی ۴۰ سال گذشته برمی‌گردد، اظهار کرد: امیدواریم این روابط دیرینه روز به روز به سمت رشد و شکوفایی برود. ما به عنوان وزرای علوم در راستای ارتقای روابط دو کشور گام برداریم زیرا علم و فناوری مساله‌ای نیست که مرز بشناسد.

وزیر ارتباطات، علوم و تکنولوژی کشور تانزانیا با اشاره به اعطای ۱۰ بورسیه به دانشجویان تانزانیایی تاکید کرد: قول می‌دهم این ۱۰ دانشجو که به نمایندگی از کشور تانزانیا به ایران آمده‌اند، دانشجویان خوب و با اخلاقی باشند تا روابط بین دو کشور تقویت شود.

ماکامه میا بارابا در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: از کشور ایران درخواست می‌کنم در زمینه نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی به ما کمک کنند زیرا در این زمینه‌ها نیاز به کمک داریم تا با همکاری ایران توانایی عظیمی را در کشورمان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: مشتاقم با روسای موسسات آموزشی در ایران صحبت کنم تا به جز ۱۰ بورسیه‌ای که به ما اعطا شده، بتوانیم دانشجویان بیشتری مخصوصا در مقطع Ph.D در ایران اعزام کنیم.

وزیر ارتباطات، علوم و تکنولوژی تانزانیا ادامه داد: زمینه دیگری که در آن از کشور ایران درخواست کمک دارم، تاسیس فناوری است که گروهی از ایران به تانزانیا اعزام شوند تا با همکاری یکدیگر تاسیس پارک بپردازیم تا بتوانیم در زمینه تکنولوژی و فناوری ارتقاء یابیم. همکاری با ایران در زمینه تکنولوژی بسیار برای ما حائز اهمیت است.

ماکامه میا بارابا با بیان اینکه کشور تانزانیا در زمینه معادن بسیار غنی است، افزود: انتقال تکنولوژی از کشور ایران می‌تواند برای استفاده از این منابع به ما کمک کند. من از این فرصت استفاده کرده و از شما دعوت می‌کنم از کشورمان دیدن کنید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران با بیان اینکه همه مواردی که از طرف وزیر ارتباطات تانزانیا مطرح شد، مورد تایید است، تاکید کرد: هم‌اکنون برای اعزام دانشجو از تانزانیا به ایران در مقطع Ph.D صحبت شود. ما برای انتقال دانشجویان از تانزانیا به ایران به صورت بورسیه و غیربورسیه در زمینه نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی بسیار علاقه‌مند هستیم.

دکتر فرهادی در ادامه به بازدید وزیر ارتباطات، علوم و تکنولوژی کشور تانزانیا از پارک علم و فناوری اشاره کرد و خطاب به وی گفت: خوشبختانه از یکی از پارک‌های علم و فناوری ما بازدید خواهید داشت. ما آمادگی خود را برای برای همکاری مشترک در زمینه تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد اعلام می‌کنیم.

آمادگی ایران برای انتقال تکنولوژی و آموزش های فنی – حرفه ای به دانشجویان سومالی

دکتر قاسم حسین وزیر علوم سومالی با دکتر محمدفرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در محل این وزارت دیدار و گفتگو کرد.

دکتر فرهادی در این دیدار با اشاره به وجود تفاهم نامه موجود بین دو کشور اظهار داشت: تعداد ۲۳ دانشجو از کشور سومالی در دانشگاه های کشورمان به صورت بورسیه تحصیل می کنند و ما آمادگی داریم تا همکاری بیشتری در زمینه انتقال تکنولوژی و آموزش های فنی – حرفه ای به دانشجویان سومالی ارائه دهیم .

وی در خصوص ارائه خدمات بشردوستانه ایزان به مردم سومالی نیز گفت : ایران در سومالی کلینیکی دارد که از سوی هلال احمر خدمات پزشکی ارائه می کند و از این طریق نیز می توان برخی آموزش ها را در زمینه توانبخشی و خدمات بهداشت و درمانی اولیه ارائه داد.

وی همچنین آمادگی آموزش عالی کشورمان را برای ارائه بورس تحصیلی سالانه به ۵ نفر از دانشجویان سومالیایی اعلام کرد .

دکتر قاسم حسین وزیر علوم سومالی نیز که برای شرکت در کنفرانس وزیران علوم ، فناوری و نوآوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران به سر می برد ، در سخنانی گفت: من به تازگی در این سمت مشغول فعالیت شده‌ام و خوشحالم که نتیجه این سفر بتواند جوابگوی احتیاجات ما باشد و از طرف رئیس جمهور، مردم و سفیر کشورمان از شما تشکر می کنم.

وی افزود: ما نسل جوانی داریم که بسیار آماده پذیرش تکنولوژی هستند و بسیار مایلیم که یافته ها و پیشرفت های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران را به اساتید و معلمان مان انتقال دهیم.

وزیر علوم سومالی همچنین خواستار برگزاری دوره های آموزشی آکادمیک کوتاه مدت ۳ و۴ ماهه برای اساتید دانشگاه های سومالی توسط آموزش عالی ایران شد و تصریح کرد: از این طریق انتقال اطلاعات صورت می گیرد و اساتید پس از بازگشت می توانند مهارت ها را به کار گیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من حامل پیام دوستی بین دو کشور هستم. در ۲۰ سال گذشته به دلیل مسائل امنیتی ارتباط ما با کشورها و برادران مسلمان‌مان کم شده که امیدواریم این ارتباط بتواند در زمینه های فرهنگی و مسائل دیگر تقویت یابد.

ادامه دارد

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم