www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

وزیر آموزش عالی افغانستان: کنکور حذف شود

وزیرآموزش عالی افغانستان گفت تنها گزینه مناسب برای حل معضل ورود به دانشگاه، حذف کنکور و جذب متقاضیان بر اساس نمرات سه ساله آنها در مقطع متوسطه است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عدم پذیرش ۱۲۰ هزار نفر از ۲۳۰ هزار متقاضی در کنکور امسال افغانستان، سبب جنجال‌های بسیاری شده و مجلس نمایندگان این کشور، «عبیدالله عبید» وزیر آموزش عالی را برای پاسخگویی به پرسش‌های متعدد نمایندگان به مجلس فراخواند.

پاسخ عبید به بسیاری از پرسش‌ها و انتقادهای تند نمایندگان این بود که کنکور نمی‌تواند مشکل را حل کند چرا که توان پذیرش دانشگاه‌ها از طریق کنکور تا یک سال دیگر حداکثر از ۱۱۰ هزار به ۱۴۰ هزار نفر بالا خواهد رفت در حالی که شمار متقاضیان کنکور در این کشور به ۴۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

طرح وزیر آموزش عالی افغانستان این است که این وزارت هر ساله ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را به وزارت آموزش و پرورش اعلام کند و این وزارتخانه نیز متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها را براساس نمرات سه ساله آنها معرفی نماید.

عبید افزود: افرادی که در دوره متوسطه نمرات بالا می‌گیرند باید به دانشگاه‌ها و نهادهای آموزش‌های عالی معرفی شوند و این امر کیفیت آموزش را در دانشگاه‌ها هم بالا خواهد برد.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، این طرح البته مخالفان زیادی هم دارد. سال گذشته در پارلمان بحث بر سر این بود که این امر فساد، تقلب و خویشاوندسالاری را در مدارس افزایش خواهد داد و در مقابل نیز کیفیت تحصیل پایین خواهد آمد. علاوه بر آن افرادی که به دلایل مختلف نمرات سه ساله ندارند به این ترتیب اساسا از تحصیلات تکمیلی محروم خواهند شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم