نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

وزیرعلوم: ۶۰ درصد دانشجویان نمونه در مقطع دکتری تحصیل می کنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به انتخاب ۴۲ دانشجوی نمونه دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم گفت:‌ ۶۰ درصد دانشجویان منتخب در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی»‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر رضا فرجی دانا در مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه کشوری سال ۹۲ که با حضور معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری در حال برگزاری است، با اشاره به برگزاری این مراسم با مدتی تاخیر اظهار کرد: امروز برگزارکننده مراسم تجلیل از دانشجویانی هستیم که فراخوان آنها مهرماه سال گذشته اعلام شد یعنی این دانشجویان مربوط به سال تحصیلی ۹۱-۹۲ هستند.

وی افزود:‌ با آمدن شهریورماه گروه دیگری از دانشجویان نمونه را برای سال ۹۳ خواهیم داشت که معاون اول رییس جمهور گفتند که حتما مراسم دانشجویان نمونه سال ۹۳ در یکی از دانشگاه‌ها برگزار شود.

وزیر علوم با بیان اینکه منابع انسانی بدون شک یکی از عوامل قوام و پایداری در مسیر توسعه پایدار است تصریح کرد: اگر به محورهای اقتصاد مقاومتی که یکی از آنها اقتصاد دانش‌بنیان است توجه کنیم می‌بینیم که منابع انسانی یکی از سرمایه‌های ما برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان است.

فرجی دانا با بیان اینکه کشور ایران با داشتن بیش از ۱۰ میلیون فارغ‌التحصیل سرمایه کافی را برای به نتیجه رساندن اقتصاد مقاومتی در اختیار دارد گفت: ما در همه مقاطع و رشته‌ها به جز برخی رشته‌های قلیل آن هم در دوره دکتری مجری آموزش هستیم. در حالی‌که زمانی که من تحصیلات تکمیلی خود را در خارج از کشور آغاز کردم حتی یک دوره تحصیلات تکمیلی در دوره مهندسی در کشور نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ اولین گروه فارغ‌التحصیلان دکتری دانشگاه تهران برای ما مثل جشن ملی بود. چرا که هیچ گاه فکر نمی‌کردیم بتوانیم چنین دوره‌های با کیفیتی در دکتری داشته باشیم.

وزیر علوم با بیان اینکه فارغ التحصیلان آموزش عالی در سبد اشتغال به شکلی باعث غنی‌تر شدن این سبد شده‌اند که هیچ برنامه‌ای بر زمین نماند اظهار کرد: البته باید برای کیفیت‌بخشی کارهایی انجام دهیم که در این زمینه مهارت‌آفرینی یکی از این کارهاست تا کارآفرینان بتوانند ایده‌های خود را به شرکت‌های دانش‌بنیان داده و آنها نیز ایجادکننده اقتصادمقاومتی باشند.

فرجی دانا با بیان اینکه کیفیت در این دوره نیز مورد توجه هیئت داوران برای انتخاب دانشجویان نمونه قرار گرفته اظهار کرد:‌ امیدوارم بتوانیم با اصلاح آیین‌نامه‌ها و بهبود آنها شاهد بهبود کیفیت دانشجویان نمونه باشیم.

وی همچنین با اشاره به انتشار فراخوان دانشجویان نمونه سال ۹۲ در مهرماه سال گذشته، گفت: ۵۰۵۰ دانشجو در سایت نام نویسی کردند که پس از ارجاع به دانشگاه‌های مجری ۱۴۹ نفر از سوی دانشگاه‌ها واجد شرایط آیین‌نامه قلمداد شدند.

وی با بیان اینکه در هیئت داوران از اساتید خبره گروه‌های آموزشی مختلف استفاده شد، اظهار کرد: در نهایت ۴۲ نفر به عنوان دانشجویان نمونه سال ۹۲ در دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم به عنوان دانشجویان نمونه برگزیده شدند.

وزیر علوم با بیان اینکه از این تعداد ۳۶ نفر یعنی بیش از ۶۰ درصد دانشجویان نمونه دانشجوی مقطع دکتری هستند تصریح کرد: این در حالی است که در سال ۹۱ ،‌۵۰ درصد و در سال ۹۰،‌ ۴۶ درصد دانشجویان نمونه، دانشجوی مقطع دکتری بوده‌اند و این موضوع نشان دهنده توجه ویژه هیئت داوران به انتخاب دانشجوی کیفی است.

فرجی دانا افزود: از مجموع این ۲۶ نفر ،‌ هشت نفر در رشته‌های فنی و مهندسی، هشت نفر در علوم انسانی، پنج نفر در علوم پایه، چهار نفر در کشاورزی و یک نفر در گروه هنر هستند. و پیامی که این انتخاب کیفی به جامعه خواهد داشت توجه ویژه وزارت علوم در بحث کیفیت‌آفرینی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم