نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

وزارت علوم به دنبال همکاری مستقل دانشگاه‌ها با همتاهای خارجی است

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل با اشاره به ورود بزرگترین هیات دانشگاهی آلمان برای اولین بار به کشور، گفت: این مساله نشان‌دهنده این است که تحریم‌ها در رابطه با مسائل علمی فی‌مابین ایران و آلمان تاثیری نداشته است.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسین سالارآملی در حاشیه نشست مشترک همکاری‌های بین‌المللی ایران و آلمان در جمع خبرنگاران، افزود: دانشگاه‌های آلمان به خاطر سطح علم و فناوری بالا، حمایت‌های مالی مناسب، وضع اقتصادی خوب این کشور و ارتباطات خوبی که با کشور ایران داشته‌اند، برای ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با تاکید بر اینکه این همکاری‌ها در طول ماه‌های اخیر توسعه پیدا کرده است، ادامه داد: به دلیل سطح علم و فناوری آلمان این همکاری‌ها به گونه‌ای صورت گرفته که اکنون شاهد آن هستیم که روسای شش دانشگاه بزرگ آلمان در ایران حضور دارد.

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل با اشاره به سابقه و قدمت برخی از این دانشگاه‌ها اظهارکرد: یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه آخن است که جزو ۳۰ الی ۴۰ دانشگاه برتر دنیاست و دیگری دانشگاه بوستاک است که ۷۰ سال قدمت دارد، ضمن اینکه برخی دانشگاه‌های دیگر آلمانی نیز از سابقه و ظرفیت‌های بالایی برخوردار هستند.

سالارآملی با بیان اینکه روند همکاری‌ها به شکل دانشگاه با دانشگاه است، گفت: در این نشست، روسای دانشگاه‌های بزرگ ایران نیز حضور داشتند و در ارتباطاتی که با روسای دانشگاه‌های آلمان داشتند، امیدواریم همکاری‌هایی در زمینه تبادلات دانشجو، انجام تحقیقات مشترک، برنامه‌ریزی برای دوره‌های مشترک، اعزام اساتید به آلمان و همچنین پذیرایی از دانشجویان و اساتید آلمانی، صورت بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های هیات آلمانی در ایران گفت: روسای شش دانشگاه بزرگ آلمان فردا صبح دوشنبه از پارک پردیس علم و فناوری و دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تهران و شریف بازدید خواهند کرد. همچنین بناست روسای دانشگاه‌های آلمان و رییس دانشگاه آزاد نیز دیداری داشته باشند.

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل با اشاره به جلسه مشترک وزارت علوم با سیاستگذاران علم و فناوری آلمان گفت: روز سه‌شنبه در وزارت علوم، جلسه‌ای با سیاستگذاران علم و فناوری آلمان صورت خواهد گرفت.

سالارآملی درباره امضای تفاهم‌نامه میان ایران و آلمان اظهار کرد: اکثر تفاهم‌نامه‌ها آماده شده است، اما هنوز به امضا نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال آن هستیم تا دانشگاه‌ها بطور مستقل با دانشگاه‌های بین‌المللی همکاری داشته باشند، افزود: البته این مساله باید با برنامه‌ریزی صورت بگیرد و به گونه‌ای نباشد که تمام دانشگاه‌های ما به سمت یک دانشگاه بروند، بلکه باید تعادل در این مسیر رعایت شود.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل درباره تاثیر تحریم‌ها و قطع شدن برخی تفاهم نامه‌ها در سال‌های اخیر در فضای علمی کشور گفت: این بزرگترین هیاتی است که به اذعان خود آلمانی‌ها نیز وارد یک کشور شده است. مفهوم و ادبیات این مساله به این معناست که تحریم در رابطه با مسائل علمی بین ایران و آلمان تاثیر نداشته و امروز رییس بزرگترین و معتبرترین دانشگاه آلمان در ایران حضور دارد. لیاقت علم و فناوری کشور ما در این است که با بزرگترین دانشگاه‌های دنیا همکاری داشته باشد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم