نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

وجود موانع سازمانی و قانونی برای کسب درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها

رییس دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه سهم حوزه پژوهشی از بودجه کشور ۰٫۴۸ درصد است افزود: برای گسترش درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها موانع ساختاری زیادی وجود دارد.

دکتر مهدی تهرانچی رییس دانشگاه شهیدبهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه سهم حوزه پژوهشی از بودجه کل کشور تنها ۰٫۴۸ درصد است اظهار کرد: تا زمانی که بودجه دانشگاه‌ها به بودجه دولتی وابسته باشد و بودجه دانشگاه‌ها از منابع دولتی و درآمد نفتی تامین می‌شود، در عرصه علمی اتفاق خاصی نمی‌افتد.

تهرانچی با اشاره به برنامه پنجم توسعه، سند چشم انداز۲۰ ساله و سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: طبق سند چشم انداز و سفارش مقام معظم رهبری سهم حوزه پژوهشی باید به ۴ درصد برسد. ضمن اینکه تمام کشورها با جدیت در افزایش سهم این حوزه از بودجه کلان تلاش می‌کنند در حالی که ما با این کشورها و پیش‌بینی اسناد فاصله زیادی داریم.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که فقط بر بودجه دولتی تمرکز کنیم مشکلی حل نخواهد شد، بیان کرد: بودجه دانشگاه‌ها هر روز متورم‌تر می‌شود اما بودجه تحقیقاتی و تجهیزات گسترش پیدا نمی‌کند.

تهرانچی ادامه داد: به نظر می‌رسد لازم است که نگاه اساسی‌تری به این مساله شود. باید با تدوین قوانین تنظیم کننده زمینه افزایش سهم بخش خصوصی در فعالیت‌های پژوهشی افزایش یابد تا سهم پیشرفت علمی در تولیدات کشور بیشتر شود.

رییس دانشگاه شهیدبهشتی شرایط کنونی بودجه را نامناسب دانست و اظهار کرد: بودجه دانشگاه‌ها تنها صرف حقوق اساتید و هزینه‌های حاشیه‌ای دانشگاه‌ها می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: براساس قوانین ۴۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها باید از طریق درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها باشد در حالی که موانع سازمانی و قانونی زیادی برای کسب درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها وجود دارد.

تهرانچی با تاکید بر اینکه فضا و قوانین لازم برای درآمدزایی از سوی دانشگاه‌ها باید فراهم شود، اظهارکرد: سازوکار سازمان‌های بیرونی، وزارت علوم و سیستم دولتی موانع بزرگی را سر راه دانشگاه‌ها می‌گذارد.

رییس دانشگاه شهید بهشتی کسری بودجه دانشگاه‌ها در شرایط کنونی کشور را امر مسلمی دانست و افزود: دانشگاه‌ها به عنوان مصرف کننده درآمد دولتی باید تلاش کنند تا سهم درآمد اختصاصی خود را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه دانشگاه سازمان آموزشی نیست، خاطرنشان کرد: افزایش چنددرصدی بودجه شرایط کنونی را تغییر نمی‌دهد. ما باید برای افزایش نتایج فعالیت‌های پژوهشی جهت تسریع فعالیت موتور محرکه اقتصاد کشور تلاش کنیم.

تهرانچی درپایان با اشاره به اینکه بودجه کشوربا توجه به شرایط جامعه قابل فهم است، اظهارکرد: در حال حاضر با اهداف و سیاست‌های کلی نظام فاصله زیادی داریم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم