نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

واکنش میرزاده به طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در سال های گذشته به مهارت محوری در مدارس توجهی نشده است، گفت: در نظر داریم به تدریج تمامی رشته های کاردانی و تمامی کارگاه ها و تجهزات واحدها را به سازمان سما انتقال دهیم تا این سازمان به قطب مهارت محوری در آموزش کشور تبدیل شود.


به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا،
دکتر حمید میرزاده در بیست و چهارمین گردهمایی معاونان دانشگاه ها و روسای مراکز آموزش عالی با افتتاح سالن آمفی تئاتر ساختمان فرهیختگان و نام گذاری آن به نام سما از زحمات تمامی مسئولان و دست اندرکاران این سازمان به ویژه دکتر جاسبی و مهندس میرشمسی تشکر و قدردانی کرد و گفت: متاسفانه امروز در کشور شاهد بد اخلاقی هایی هستیم که برای جامعه و کشور اسلامی و اخلاقی ما بسیار تاسف انگیز است .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تمامی ایرانیان امیر کبیر صدراعظم دوران قاجار را به دلیل خدمات بسیار گسترده به ویژه تاسیس دارالفنون ارج می نهند، اما برخی افراد در قبال دکتر جاسبی که نزدیک به ۴۵۰ دارالفنون در طول ۳۰ سال گذشته تاسیس کرده است؛ بد اخلاقی می کنند و به سادگی چشمان خود را بر روی تمامی این تلاش ها و اقدامات می بندند.

وی با انتقاد از رویکرد افراد و گروه های افراطی و تندرو در جامعه، گفت: در چند سال گذشته عده ای بدون توجه به آثار بسیار مثبت اقتصادی، فرهنگی، آموزشی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی این سالها به تمامی این تلاش ها هجمه برده و تمامی این دستاوردها را زیر سئوال می برند.

تنها دیکته نانوشته غلط ندارد، نمایندگان منصفانه قضاوت کنند

دکتر میرزاده با بیان اینکه به طور حتم در طول ۳۰ سال مدیریت، نواقص و مشکلاتی نیز وجود داشته است، تاکید کرد: باید پذیرفت که در تمامی این سالها به دلیل عدم همکاری ها و همدلی ها مشکلاتی در مدیریت و تصمیم گیری های دانشگاه آزاد وجود داشته است، اما این نواقص در مقابل میزان بسیار بالای خدمات انجام شده ناچیز است.

وی تصریح کرد: هم اکنون موضوعاتی که در رابطه با گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی مطرح می شود، مباحثی در رابطه با توجه و تاکید بر مشکلات و چشم پوشی کامل از تمامی خدمات و اقدامات ارزنده ۳۰ سال گذشته مدیریت دکتر جاسبی؛ که این موضوع شائبه سیاسی کاری در این رابطه را در میان افکار عمومی ایجاد کرده است.

دکتر میرزاده با بیان اینکه متاسفانه بخش قابل توجهی از هجمه و حمله به دانشگاه آزاد به دلیل بخل و کینه توزی به شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی است، تاکید کرد: امیدوارم بزرگانی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی این افراد را ببخشند زیرا مردم به خوبی از تمامی امور آگاه هستند و به طور حتم قدر و منزلت تمامی تلاش های انجام گرفته در۳۰ سال گذشته را درک خواهند کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم توجه و تاکید بر شاخصه های توسعه پایدار تصریح کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب مکررا تاکید کردند توسعه پایدار منوط به توسعه اقتصادی، فرهنگی و علمی کشور است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در تمامی این سالها در این مسیر حرکت کرده است.

میرزاده ادامه داد: بر اساس گزارش مرکز آمار تنها در سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان بی سواد بودند، ولی ایران۱۰ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی دارد که اگر تنها ۵ میلیون فارغ التحصیل دانشگاه آزاد را در این سالها در نظر بگیریم ارزش کار دانشگاه آزاد و مدیران و تمامی مسئولان این نهاد به خوبی نمایان می شود.

۵ میلیون فارغ التحصیل دانشگاه آزاد، خدمت کمی نیست

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ۵ میلیون فارغ التحصیل این دانشگاه را خدمت بزرگ این نهاد به توسعه علمی و آموزشی کشور خواند و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پوسته پنجم و ششم علمی جهان قرار داشت و سهم ایران در تولید علم در جهان تنها در اندازه۴۰۰ مقاله علمی بود ولی هم اکنون جایگاه ایران در پوسته علمی جهان به پوسته اول و دوم ارتقا یافته است و بخشی از این موفقیت بدون شک نتیجه تلاش علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه امروز دانشگاه آزاد پس از گذشت ۱۸ ماه فترت راه توسعه خود را پیدا کرده است و این دانشگاه هم اکنون در ۳۲ جبهه کاری به صورت موازی در حال حرکت است و به طور حتم و به لطف خدا در چهار سال آینده به رتبه برتر منطقه نائل خواهیم شد.

به زودی عملکرد ۱۰ ماهه مدیریت جدید منتشر می شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به زودی تمامی فعالیت های انجام شده در طول ۱۰ ماه گذشته را به اطلاع عموم می رسانم، تاکید کرد: اگرچه دست دانشگاه آزاد برای ارتباط با مردم بسته است و تنها از طریق چند رسانه محدود با مردم در ارتباط است ولی با این حال به زودی گزارشی از فعالیت های انجام شده در طول ۱۰ ماه گذشته را اعلام خواهم کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه ما هیچ رسانه ای به جز رسانه های وابسته به دانشگاه برای انعکاس عملکردمان نداریم.

دکتر میرزاده همچنین در رابطه با اقدامات انجام شده در زمینه مدارس سما نیز گفت: خوشبختانه شورای راهبردی سما نخستین اقدام مثبت دانشگاه در رابطه با مدارس سما بوده تا از طریق بهره گیری از خرد جمعی و تجربه تمامی دوستان شاهد توسعه و رشد روزافزون این سازمان در سراسر ایران باشیم.

طرح توسعه استراتژیک سازمان سما در شورای دانشگاه

وی تصریح کرد: به زودی طرح توسعه استراتژیک سما را در شورای دانشگاه تصویب می کنیم تا با برنامه ریزی مدون و دقیق به اهداف خود برسیم.

دکتر میرزاده در تشریح اساس نامه جدید سازمان سما نیز گفت: هر چند اساسنامه سازمان سما که در دهه ۷۰ تهیه و تصویب شد، بسیار مناسب و خوبی بود، اما مقتضیات زمان و تغییر و تحولات پیش آمده در جامعه انجام اصلاحات در این اساس نامه را ضروری ساخت که در این راستا اساسنامه جدید این سازمان در کمیسیون دائمی سما و همچنین هیات امنا به تصویب رسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از جمله اقدامات مثبت سازمان سما، تشکیل شورای سیاستگزاری استانی این سازمان است که در گردهمایی امروز تمامی این عزیزان حضور دارند تا با درمیان گذاشتن تجربیات ارزشمند خود موجب بالندگی هر چه بیشتر این سازمان باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم به کارگیری و توسعه فناورانه در مدارس سما و توجه به موضوعات مهم جوانان امروز گفت: توجه به رویکردهای تربیتی، آموزشی و همچنین تاکید بر موضوعات مهم جوانان از جمله وظایف مهم سازمان سما است که امیدوارم مسئولان و مدیران این سازمان توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

طرح تجمیع رشته های بیشتر در مقطع ارشد و دکتری را برای دانشگاه به دنبال دارد

دکتر میرزاده با تاکید بر ضرورت اجرای طرح تجمیع در توضیح دلایل و مزیت های اجرای این طرح، گفت: با اجرای طرح تجمیع توانایی دانشگاه آزاد برای دریافت مجوز از وزارت علوم برای رشته های بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتر افزایش یافته و این موضوع در راستای نیازهای کشور و همچنین نیازهای مالی دانشگاه ازاد انجام شده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون از ۲۰ هزار رشته محل دانشگاه آزاد در حدود ۱۲ هزار رشته محل، ظرفیت خالی برای دانشگاه آزاد ایجاد شده است که این واقعیت حرکت به سمت پذیرش دانشجو در مقاطع دکتری و ارشد را برای دانشگاه ضروری کرده است که طرح تجمیع نیز در این راستا در حال اجرا است.

تاسیس دانشگاه ها و تربیت دانشجو از سوی دولت قبل مخالف اصل ۴۴ قانون اساسی بود

وی با انتقاد از اقدامات دولت گذشته در رابطه با تاسیس دانشگاه های مختلف در کشور گفت: دولت گذشته بر خلاف نص صریح اصل ۴۴ قانون اساسی به صورت مستقیم در رابطه با تربیت دانشجو و تاسیس دانشگاه ورود پیدا کرده و به جای این که این وظیفه را به بخش خصوصی واگذار کند با اقدامات این چنینی پایه و بنیان موسسات خصوصی مانند دانشگاه آزاد را در این عرصه بسیار ضعیف کرد.

وی ادامه داد: در ۳۲ سال گذشته تنها ۳ هزار و ۱۱۵ رشته کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد وجود داشته است که هم اکنون با اجرای طرح تجمیع و همکاری و همراهی وزارت علوم و شخص دکتر فرجی دانا ۱۵۵۳ رشته جدید در مقطع ارشد و دکتری به رشته های قدیمی اضافه شدند که این نیز موجب توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی خواهد شد.

وی با اشاره به موضوع استیضاح وزیر علوم در مجلس شورای اسلامی، گفت:خواهش می کنم به دیدگاه های جامعه علمی و دانشگاهی که اغلب طرفدار ایشان هستند، توجه شود.

دکتر میرزاده با تاکید بر ۴۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی در طرح تجمیع دانشگاه آزاد گفت: مهندس هاشمی هم اکنون مسئولیت طرح تجمیع را بر عهده گرفته است و امید خدا و با همکاری شهرداری تهران در سالهای نه چندان دور شاهد هفت پردیس دانشگاه آزاد در شهر تهران خواهیم بود که هر کدام از آنها به طور حتم آبرو و اعتباری برای آموزش عالی کشور خواهند شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین یادآور شد: یکی از هفت پردیس دانشگاه آزاد متعلق به سازمان سما است که امیدواریم با راه اندازی این پردیس تحولی اساسی در فعالیت های این نهاد در زمینه آموزش و تربیت نیروی ماهر و جوانان خلاق در کشور به وجود بیاید.

حمایت از دانشگاه ها آزاد و سازمان سما اقتصادی و به نفع دولت است

دکتر میرزاده در ادامه با بیان اینکه بر اساس مطالعات تحقیقاتی آنجام شده نرخ پژوهش در دانشگاه آزاد هفت برابر ارزانتر در دانشگاه های دولتی است، گفت: همچنین نرخ آموزش در دانشگاه آزاد یک چهارم دولت است آنچنان که نرخ آموزش در سازمان سما دقیقا یک دوم دولت تعیین شده است و این واقعیت به طور کلی به نفع دولت است وی تاکید کرد: امروزه در کشور ما موضوع مهارت محوری بسیار اهمیت دارد زیرا در سالهای گذشته از این موضوع مهم غفلت شده است بنابراین در نظر داریم به تدریج تمامی رشته های کاردانی واحدها و امکانات و تجهیزات آنها را به سازمان سما انتقال دهیم تا سازمان سما و تمامی مدارس آن به نخستین نهاد مهارت محوری در کشور تبدیل شود.

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است
پیام تسلیت رئیس دانشگاه امیرکبیر به روحانی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم