نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

واحد علوم و تحقیقات، در زمینه انرژی پاک از طریق فناوری روش‌های نو فعالیت می‌کند

دکتر مجید عباسپور مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات از همکاری این واحد دانشگاهی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه فناوری روش های نو در تولید انرژی های پاک خبر داد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر مجید عباسپور – رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی و مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات، به اعطاء کرسی انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی یونسکو به این واحد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: گسترش فعالیت ها در زمینه هایی همچون پیل سوختی، انرژی ژئوترمال، صفحات فوتو ولتاییک در حوزه انرژی های تجدید پذیر توسط واحد علوم و تحقیقات با همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، در دستور کار این واحد دانشگاهی قرار دارد.

وی ادامه داد: اعطای جایزه بین المللی در رابطه با مسائل زیست محیطی توسط واحد علوم و تحقیقات با همکاری یونسکو و معاونت علمی و فناوری مرکز همکاری های فن آوری ریاست جمهوری نیز در دستور کار این واحد قرار گرفته است.

وی به ظرفیت ها و بسترهای موجود در کشور در حوزه انرژی باد، زمین گرمایی و … اشاره و خاطر نشان کرد: مطرح شدن ایران در سطح بین المللی و در میان کشورهای فعال در زمینه های مربوط به انرژی و محیط زیست یکی از اهداف مد نظر برای بهره برداری مطلوب از اعطای کرسی های انرژی تجدیدپذیر، است.

عباسپور توجه به بحث دانشگاه سبز”Green University” در کشور را ضروری دانست و گفت: واحد علوم و تحقیقات با بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر برای تامین برق و آب گرم و به کارگیری روش های علمی برای کاهش مصرف انرژی، مدیریت مواد زائد، مدیریت در حوزه حفاظت از آب ، هوا و خاک به دانشگاه سبز تبدیل خواهد شد و از این طریق می تواند به الگویی مناسب برای کلیه واحدهای دانشگاهی کشور در این زمینه تبدیل شود.

به گفته وی، مباحث مربوط به سیستم های ترکیبی گرمایش و تولید برق CHP (Combined Heat and Power system) با توان افزایش راندمان سیستم های حرارتی از ۳۵درصد به ۸۰ درصد ، CCHP (Combined Cooling Heat and Power system) که قابلیت پیاده سازی در ساختمان ها را دارا است و روش هایBMS مربوط به سیستم های هوشمند در به کارگیری بهینه انرژی در ساختمان ها ، از جمله سیاست هایی است که در واحد علوم و تحقیقات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

عباسپور به اقدامات انجام گرفته در راستای انرژی‌های تجدیدپذیر در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و ادامه داد: برپایی نیروگاه خورشیدی به ظرفیت۱۲کیلووات در فضای مجاور ساختمان علوم پایه این واحد، تجهیز فضای باز به سیستم روشنایی خورشیدی و تجهیز ساختمان ها به آبگرمکن خورشیدی و تأسیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی این واحد و انجام اقدامات مشابه در شعب علوم و تحقیقات کشور، از جمله فعالیت های انجام شده در حوزه ی انرژی های تجدید پذیر در واحد علوم و تحقیقات است.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات (CEERS)، به بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از بخش های علمی و تحقیقاتی این واحد اشاره کرد و اظهار داشت: در این بازدید و با توجه به ظرفیت آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات، مقرر شد مراکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری معاونت علوم و فناوری ریاست جمهوری در این واحد دانشگاهی راه اندازی شود.

عباسپور از انتخاب این واحد دانشگاهی به عنوان عاملیت صندوق پژوهش، نوید داد و اظهار داشت: از این طریق، فعالیت شرکت های دانش بنیان و نیز برخورداری آنان از حمایت های صندوق پژوهش تسهیل می شود.

وی بر اهمیت حوزه آموزش، گسترش انرژی و همکاری با دانشگاه های مطرح بین المللی، برگزاری کارگاه های آموزشی بین المللی و اجرای طرح های پژوهشی از سوی واحد علوم و تحقیقات تأکید کرد و گفت: واحد علوم و تحقیقات در تفاهم نامه با یونسکو تاکید نموده است که در حوزه های گوناگون همچون توجه ویژه به استفاده و بهره برداری از انرژی خورشیدی و ژئوترمال، فرهنگ سازی در سطح دانشگاهی و الگوسازی برای دانشگاه های خاورمیانه با جایگزین کردن انرژی های پاک و تجدید پذیر، سیاست گذاری و فعالیت گسترده ای خواهد کند . این امر می تواند موجب گسترش همکاری واحد علوم و تحقیقات در بحث انرژی های نو و توجه به تغییرات اقلیمی “Climate change” با مراکز داخلی و بین المللی شود.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات، عمده حمایت های سازمان یونسکو را معنوی دانست و گفت: همکاری با سازمان یونسکو و تسهیلاتی که این سازمان برای گسترش ارتباطات و مشارکت متخصصان بین المللی در کشور، فراهم می کند، موجب تغییر نگاه جامعه جهانی به ایران می شود، زیراکه در حال حاضر جامعه بین الملل ایران را یازدهمین تولید کننده کربن در جهان می داند و این امر موجب سقوط رتبه ایران در مسائل زیست محیطی شده است.

مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات از توافقات انجام شده با ستاد توسعه پایدار و محیط زیست شهرداری تهران، در مورد فرهنگ سازی و روش های مختلف پیاده سازی انرژی های تجدید پذیر در تهران ابراز خرسندی کرد و افزود: امید است، توافقاتی مثمر ثمر برای گسترش طرح های مربوط به فرهنگ سازی در حوزه انرژی های تجدید پذیر با شهرداری های سراسر کشور صورت گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم