نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

هیچ جریان سیاسی فراتر از قانون نسیت

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مد نظر ما دانشجویی است که دارای تفکر و اندیشه‌ سیاسی بوده و توان تحلیل مسائل سیاسی جامعه را داشته باشد نه دانشجوی سیاست‌زده و تابع محض جریان‌های سیاسی!


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه‌ی فارس،
سیدضیا‌ء هاشمی در یک کنفرانس خبری در شیراز، گفت: دانشجوی گریزان از سیاست در فرایند مشارکت‌ها موفق نخواهد بود، اگر آگاهی سیاسی نباشد و دانشجو آگاهی مناسب و درست سیاسی نداشته باشد ابتدا خودش، بعد دانشگاه و در نهایت جامعه، آسیب خواهد دید بنابراین باید قدرت تحلیل سیاسی را در دانشجو افزایش داد تا میزان مشارکت دانشجویان به‌عنوان عناصر متفکر جامعه، افزایش یابد.

وی با تصریح اینکه دانشجویان نباید به‌عنوان سربازان پیاده‌نظام احزاب سیاسی عمل کنند، گفت: تنها راه رسیدن به این مطلوبیت، اجرای کامل قانون است، قوانین راه را به‌ما نشان داده و مشخص کرده که چگونه دانشجوی علاقه‌مند بتواند فعالیت سیاسی مستقل داشته باشد.

معاون فرهنگی وزارت علوم با تصریح اینکه دانشجویان گروه نخبه جامعه محسوب می‌شوند، گفت: دانشجو از مراحل و فیلترهایی عبور می‌کند که نشان می‌دهد ضریب هوشی بالاتری دارد و در مسائل علمی وضعیت مطلوب‌تری دارد، از نگاه ما هر دانشجو یک عنصر فرهنگی است، حال برخی توانمندتر هستند و مشارکت بیشتری در مسائل مختلف خصوصا حوزه‌ی فرهنگ دارند، ما باید کمک کنیم تا همه دانشجویان در حوزه‌های مختلف مشارکت داشته باشند.

این مقام فرهنگی تاکید کرد: زمینه توسعه‌ی نشریات دانشجویی در چهارچوب قوانین موجود، فراهم است و بررسی‌ها مشکلی در قوانین و مقررات موجود را نشان نمی‌دهد،‌ اما این آمادگی برای بهبود قوانین در صورت اثبات وجود مشکل، وجود دارد.

وی یکی از سیاست‌های مهم وزارت علوم خصوصا در سال پیش‌رو و سال‌های آتی را ترویج انس با قرآن در محیط‌های دانشگاهی برشمرد و گفت: یکی از فعالیت‌های مهم در این زمینه،‌ نمایشگاه قرآنی است که هرسال از ابتدای ماه رمضان برپا می‌شود، در تلاش هستیم تا بخش دانشگاهی را با حضور و مشارکت تمام دانشگاه‌ها، در این نمایشگاه مشارکت دهیم.

هاشمی گفت: جشنواره‌ی قرآنی نیز یکی دیگر از بخش‌های فعالیت مجموعه‌های دانشگاهی در زمینه‌های قرآنی است، از طرفی با توجه به فعالیت موسسه‌های مختلف قرآنی، درصدد هستیم که طرح‌های خوب این موسسه‌ها را که توسط علاقه‌مندان ارائه می‌شود، در محیط دانشگاهی اجرا کنیم و در این راستا، طرح‌های خوبی را در برخی دانشگاه‌ها به‌شکل آزمایشی اجرایی کرده‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد توسعه انس با قرآن و ترویج حفظ و درک مفاهیم قرآنی در سطح دانشگاه‌ها باشیم.

هاشمی با بیان اینکه توسعه‌ی فرهنگی الزاما محدود به افزایش تبلیغات محیطی و رسانه‌ای نیست، گفت: ما در تلاش برای افزایش مشارکت قانونمند دانشجویان و دانشگاهیان خصوصا در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی هستیم و تقویت انس مردم با ارزش‌های دینی و هویت ملی را در گرو این مشارکت می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه تمام اهداف مد نظر در توسعه‌ی فرهنگی دانشگاه‌ها در سند دانشگاه اسلامی به‌شکل ایده‌آل دیده شده است، گفت: در سند یاد شده، دانشگاه‌ها باید محیطی باشند که فراهم کننده بستر رشد علم و ارتقا فرهنگ است.

هاشمی گفت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را بستر مناسبی برای ایجاد امید و اندیشه در دانشجویان و دانشگاهیان می‌دانیم و توسعه‌ این فعالیت را دنبال می‌کنیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم در عین‌حال از بررسی و بازنگری آیین‌نامه‌های مربوط به برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: به‌دنبال راه‌اندازی اتاق فکر اساتید هستیم تا زمینه برای مشارکت فعال دانشگاهیان در برنامه‌ریزی و سیاست‌گزاری‌های فرهنگی و علمی را فراهم کنیم.

هاشمی راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ را مورد تاکید قرار داد و در عین‌حال گفت: این به آن معنا نیست که تمام فعالیت‌ها باید محدود به خانه‌های فرهنگ دانشگاه‌ها شود، اما این اقدام می‌تواند برای فراهم کردن حداقل‌های فعالیت‌های فرهنگی تلقی شود.

وی با تصریح اینکه به هیچ یک از تشکل‌های دانشجویی بودجه‌ای تخصیص داده نمی‌شود، گفت: اگر به تشکل دانشجویی بودجه تعلق بگیرد استقلال آن تشکل را تحت‌الشعاع قرار داده‌ایم، حمایت از تشکل‌ها، حمایت از برنامه‌ها و فعالیت‌های آنان است و هیچ محدودیتی هم برای تشکلی قائل نشده‌ایم.

هاشمی با تاکید براینکه کم شدن بودجه تشکل‌های ارزشی به‌هیچ‌عنوان پذیرفتنی نبوده و نیست،‌گفت: اگر منظور فعالیت‌های فرهنگی در راستای احیای ارزش‌ها است، تنها در بحث اردوهای راهیان نور هم حمایت‌های مالی هم معنوی، افزایش چشمگیری داشته است.

معاون فرهنگی وزیر علوم خاطرنشان کرد: سال ۹۱ حدود ۵۲ میلیون تومان به اردوی راهیان نور اختصاص یافت در حالیکه در سال ۹۲ این میزان با ۴ برابر افزایش به ۱۷۹ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و از طرفی تمام مسئولان و مدیران وزارت‌خانه و بسیاری از دانشگاه‌ها، منجمله خودم، در این اردوها شرکت کرده‌ایم.

وی کاسته شدن از فعالیت تشکل‌های دانشجویی را رد کرد و گفت: ما اعتقاد داریم که فعالیت تشکل‌های دانشجویی باید افزایش داشته باشد و از این موضوع حمایت هم می‌کنیم.

این مقام فرهنگی نگاه مدیران وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور به حضور دانشجویان در حوزه‌های برنامه‌ریزی فرهنگی را بسیار مثبت دانست و تاکید کرد: نگاه سلیقه‌ای و سیاسی صرف به مسائل و فعالیت‌های تشکل‌ها در دانشگاه‌ها را قبول نداریم.

معاون وزیر علوم در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص حضور افرادی منتسب به جریان‌های سیاسی خاص در جلسات دانشجویی و اعتراض برخی تشکل‌ها به این حضور، تصریح کرد: هیچ جریان سیاسی حق ندارد سلیقه خود را فراتر از قانون بداند و حضور و فعالیت افراد و تشکل‌ها را مادامی که قانون ممانعتی برای آنان ایجاد نکرده باشد را در محافل و مجالس مختلف، دارای ممنوعیت و محدودیت نمی‌دانیم و معتقد هستیم کسی که منع قانونی ندارد، هیچ کس نمی‌تواند مانع حضور و فعالیتش بشود.

هاشمی گفت: ما معتقد هستیم که باید مشارکت سرمایه‌های انسانی و علمی را به‌کار بگیریم، با قانون می‌توان جلوی افراط را گرفت.

معاون فرهنگی وزیر علوم، پیوند رسانه و دانشگاه را از ضرورت‌ها برشمرد و با بیان اینکه معتقد به تقویت پیوند دانشگاه‌ها با رسانه‌ها هستیم،‌گفت: در این بین تعدد و تنوع رسانه‌ها را مد نظر داریم و معتقد هستیم باید رسانه‌های منتقد هم آزادانه در چهارچوب قانون بتوانند ارتباطی مناسب با مسئولان دانشگاه داشته باشند.

هاشمی گفت: هیچ حرکتی در جامعه وجود ندارد که متاثر از فرهنگ نباشد، فرهنگ دستورالعمل و شیوه زندگی و رفتار افراد جوامع است و راه رسیدن به اهداف و آرمان‌ها را مشخص می‌کند، هر جامعه‌ای که آرمان داشته باشد، به فرهنگ و ویژگی‌های فرهنگی هم بها می‌دهد.

معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: جامعه‌ی ایران یک جامعه‌ی فرهنگی است و انقلاب اسلامی هم انقلابی فرهنگی بوده و نام‌گزاری امسال هم فرصتی جدید برای نهادها و دستگاه‌های قرهنگی است تا تلاش‌هایشان را مضاعف کنند.

هاشمی گفت: فعالیت‌های فرهنگی اثرگذار تنها با جلب مشارکت همه گروه‌ها وافراد محقق خواهد شد، بنابراین تمام فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها که توسط دانشگاهیان از جمله اساتید،‌ کارکنان و دانشجویان انجام شود، مورد حمایت مدیران و مسئولان قرار خواهد داشت.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم