www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

هنوز در بحث تداخل مسئولیت‌ها گرفتار هستیم

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه تهران، با اشاره به ایجاد بحث تداخل مسئولیت‌ها و انتخاب‌ها در انتخاب سرپرست دانشگاه تهران، گفت: ما هنوز در بحث تداخل مسئولیت‌ها گرفتار هستیم. هنگامی هم که بحث انتخاب مدیریت دانشگاه‌ها مطرح باشد موضوع تداخل مسئولیت‌ها پیش آمد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی ایسنا، فرجی دانا با اشاره به باورهای موجود در نقاط مختلف دنیا افزود: همه دنیا به این باور رسیده است که آناتومی دانشگاه‌ها خود باید عهده دار انتخاب رئیس دانشگاه شود و بحث تداخل مسئولیت‌ها مطرح نیست. این اعتقاد در دنیا وجود دارد که دانشگاه جمع نخبگان است و نخبگان باید این اختیار را داشته باشند که علاوه بر اینکه در مصالح کشور مشارکت می‌کنند، در انتخاب مدیران خود هم مشارکت داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: منظور از آناتومی پاسخگو بودن دانشگاه به جامعه، داشتن اختیارات کافی برای این پاسخگویی و مسئولیت دانشگاه در برابر مشکلات جامعه است. اما برخی اعتقاد دارند این مفاهیم به معنای نقض اختیارات نهادهای بالا دستی است.

وی در ادامه به بحث انتخاب رئیس دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود: هنگامی که بحث انتخاب رئیس دانشگاه تهران مطرح بود به بحث تشکیل شورای منتخبین و این که چه کسانی می‌توانند عهده دار سکان مدیریت باشند رسیدیم. افراد منتخب برآمده از نظرات اعضای هیئت علمی دانشگاه بود که ما تربیت فرزندان خود را به آنها سپرده‌ایم. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم آنها در زمینه مشورت فاقد صلاحیت هستند.

فرجی دانا با بیان اینکه توسعه علمی در بستر رضایت مندی از مشارکت جمع محقق می‌شود، افزود: اگر دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی مدیر را از خود بدانند با مشکلات موجود می‌سازند و کاستی‌ها را تحمل می‌کنند.

وی افزود: دکتر امید زمینه تشکیل شورای منتخبین را فراهم کردند و علیرغم مشکلات موجود این شورا را تشکیل دادند. این تجربه باعث ایجاد وحدت همدلی در دانشگاه شد.

وزیر علوم گفت: ما نیازمند دانشگاه پاسخگو هستیم. دانشگاه باید به جامعه و مشکلات جامعه واکنش نشان دهد و مشکلات جامعه را مشکلات خود بداند. این انتخاب فصل جدیدی است تا بخش آموزش، پژوهش و سیستم اداری و مالی به صورت یکپارچه شود.

فرجی دانا در پایان با بیان اینکه توسعه ایران اسلامی همیشه از دغدغه‌های دانشگاه تهران بوده است، افزود: می‌توان با درهم تنیدگی حوزه‌های فنی، انسانی و علوم اجتماعی و هنر یک برنامه منسج را طرح کرد که حلال مشکلات کشور باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم