نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

همگرایی تفکر حوزه و دانشگاه در جامعه ضروری است

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت همگام و همسو دین و عقل را لازمه پیشرفت جوامع دانست و تصریح کرد: از روزهای نخست انقلاب اسلامی، افرادی که بر مسائل دینی و حوزه های مرتبط با عقلانیت تسلط نداشتند، خط مشی خود را عامل پیشرفت و تعالی قلمداد کرده و موجب کج روی هایی در این خصوص شدند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی درهمایش سبک های زندگی، فرصت ها و چالشها که در واحد علوم و تحقیقات برگزارشد، ضمن تبریک به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) ابراز امیدواری کرد: حرکت در راستای مکتب اهل بیت(ع) در زندگی عصر مدرن، وظیفه امروز جوامع اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه با مدیریت و نگرش امام خمینی (ره) و در انقلاب شکوهمند اسلامی، دین به صحنه زندگی اجتماعی بازگشت، افزود: آنچه امروز درباره مفهوم سبک زندگی می شناسیم، ثمره خیزش و حرکت اولیه امام راحل(ره) است.

دکتر طه هاشمی اهداف و توصیه های مقام معظم رهبری را در همین راستا ارزیابی کرد و افزود: نکات مدنظر رهبری در حوزه آسیب شناسی رفتاری در سبک زندگی، ملموس و عینی است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سبک زندگی جلوه ای از فرهنگ دانست که در جامعه نمود پیدا می کند، اظهار داشت: سبک زندگی در حوزه رفتاری جامعه ورود کرده و و در رفتار مردم نهادینه می شود.

وی از شیوه های برگرفته از نوع فرهنگ جوامع، به عنوان خاستگاه سبک زندگی یاد کرد و گفت: توجه مطلق و صرف به عقلانیت یا دین در تبیین سبک های زندگی موجب بروز مشکلات فرهنگی و رفتاری می شود.

وی به تصور غرب زده بودن دانشگاه ها از دید حوزه های علمیه و تصور پس گرا بودن حوزه ها از نگاه دانشگاهیان، در سال های پیش از انقلاب، اشاره کرد و و گفت: وحدت حوزه و دانشگاه برای پیشرفت جامعه امری ضروری است و باید دانشجویان با حوزه و حوزویان با دانشگاه ، با هدف همگرایی دو تفکر، آشنا شوند.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم مطالعه و تحقیق در راستای تبیین سبک زندگی در حوزه های گوناگون نظیر سلامت، اقتصاد، سیاست و … اظهار داشت: تحقق همه این امور تنها با مطالعه و پژوهش میسر است و نمی توان در هنگام مواجه با فرهنگ دیگر برخورد دفعی داشته باشیم . در مواجهه یک فرهنگ با فرهنگ های دیگر یا می توان با حذف بخش های منفی از ابعاد مثبت آن بهره برداری کرد و یا شاهد از بین رفتن فرهنگ موجود به واسطه تاثیرپذیری کامل از فرهنگ جدید بود.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی بهره گیری از زیبایی های فرهنگی را کاری عالمانه و متوجه حوزه و دانشگاه ارزیابی کرد و افزود: برگزاری۱۴ همایش از سبک زندگی ائمه اطهار(علیهم السلام) در سال جاری توسط دانشگاه آزاد اسلامی در راستای توجه به سبک زندگی با مدل سازی بوده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم