نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

همکاری‌های علمی بین‌المللی نیازمند نگاه راهبردی است

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: از برنامه‌های اصلی کارگروه علمی – آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، بهره‌گیری از توانمندی ایرانیان خارج از کشور است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر قوام‌شهیدی در نشست هم‌اندیشی دانشگاه‌های بین‌المللی و شورای عالی امور ایرانیان جهت توسعه آموزش و پژوهش‌های کاربردی در دانشگاه‌ها با مشارکت ایرانیان مقیم خارج از کشور که در دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور برگزار شد، به طرح‌های ایکارد و آیسد اشاره کرد و گفت: طرح پژوهشی ایکاد و آموزشی آیسد با رویکرد بین‌المللی در دستور کار وزارت علوم و شورا قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه فرصت‌های همکاری‌های بین‌المللی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: هم بخش دولتی آموزش عالی و هم بخش غیردولتی آموزش عالی به دنبال شناسایی فرصت‌های جهانی هستند. یکی از شاخص‌های کارآمد همکاری‌های بین‌المللی، شکل، محتوا، میزان و سطح آنها است و دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی با توجه به آمار و ارقام روابط خود را با دیگر کشورهای جهان برقرار می‌کنند.

دکتر قوام‌شهیدی با تاکید بر اینکه همکاری‌های علمی بین‌المللی نیازمند نگاه راهبردی است، افزود: مشکل ما نگاه متفرقی است که به ایرانیان خارج از کشور وجود دارد. نگاه به ایرانیان خارج از کشور در گذشته مخصوصا در این سه و نیم دهه اخیر، بسیار تند و جانبدارانه بوده است. در صورتی که در این راستا فعالیت‌های علمی صورت گرفته که می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وی در ادامه در مورد راهکارهای ارتقای همکاری‌های بین‌المللی گفت: سیاستگذاری در جهت‌گیری، تعدیل جهت‌گیری و… یکی از راهکارهای ارتقای همکاری‌های بین‌المللی است. این راهکارها از آن جهت دارای اهمیت هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر آموزش عالی تاثیر می‌گذارند.

دبیرکل شورای امور ایرانیان خارج از کشور ادامه داد: تغییر نگرش در آموزش عالی از دیگر راهکارهای موجود است تا زمانی که نگرش به آموزش عالی کوتاه مدت و محدود باشد آموزش عالی نمی‌تواند به جایگاه شایسته خود در صحنه جهانی برسد.

دکتر قوام‌شهیدی با بیان اینکه نگاه بین‌المللی سومین راهکار است، توضیح داد: در دنیای جهانی شده نمی‌توان با نگاه منطقه‌ای، محله‌ای و قومی، به کنشی بهینه پرداخت. البته باید گفت کسب نگرش بین‌المللی به معنی از دست دادن نگاه ملی نیست، بلکه مکمل آن است.

وی در مورد راهکار چهارم اظهار کرد: نگاه ما باید فرصت‌محور باشد. فرصت‌های بین‌المللی محدود بوده و رقابت زیادی برای آنان وجود دارد. بنابراین ما باید نگاه فرصت محوری داشته باشیم.

دبیرکل شورای امور ایرانیان خارج از کشور با تاکید بر اینکه نگاه باید غیرسیاسی باشد، افزود: نگاه سیاسی از مقولاتی است که کشور درگیر آن است. اگر در نظر داریم تبادلات علمی در کشور به نتایج مطلوب دست یابد، باید فرآیند آن از سیاست‌زدگی دور باشد. با نگرش سیاست‌زده بسیاری از فرصت‌ها از بین می‌رود.

دکتر قوام‌شهیدی در پایان گفت: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارد در جهت عملیاتی شدن طرح‌های دانشگاه‌ها در راستای دستیابی به هدف چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ از جنبه‌های مختلف پژوهشی داخلی و خارجی پشتیبانی کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه مهندس قاسمی مشاور ارشد قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل در مورد برنامه همکاری‌های بین‌الملل برای توسعه آکادمیک گفت: بسترسازی ارتباطات بین‌الملل در بخش آموزش، بهره‌گیری از ظرفیت‌های خارج از کشور، به روز کردن محتوای اموزش‌های کلاسیک، افزایش کیفیت تحصیلی دانشگاه‌های داخل کشور، بهره‌گیری از توان بالای ایرانیان خارج از کشور و… از جمله راهکارهای بین‌المللی کردن است.

وی در مورد روش اجرای این برنامه توضیح داد: معاونت آموزشی دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی باید حداقل یک ماه قبل از ورود برنامه تدریس، رزومه و موافقت استاد مدعو را برای وزارت علوم ارسال کنند. سپس کمیته‌ای هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد. همچنین استادان ایرانی که مایل به تدریس در خارج از کشور هستند، باید موافقت دانشگاه محل ماموریت در خارج از کشور را از طریق معاونت آموزشی دانشگاه ارسال کنند.

مشاور ارشد قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل در ادامه به برنامه‌های همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی (ایکارد) اشاره کرد و گفت: جهت‌گیری در راستای انتقال دانش فنی، به روز نگاه داشتن روند کسب علم و فناوری، ارتقای جایگاه دانشگاه و مراکز تحقیقاتی داخل کشور، ایجاد انگیزه‌های پیشرفت جزو این برنامه‌ها است.

وی در ادامه در مورد طرح‌های ارائه شده از سوی دانشگاه‌های کشور توضیح داد: تاکنون ۱۰ طرح از دانشگاه الزهرا، ۹ طرح از سازمان پژوهش، ۹ طرح از دانشگاه تبریز و ۴ طرح از دانشگاه سیستان و بلوچستان ارائه شده است.

مهندس قاسمی در مورد کشورهای هدف گفت: کشورهای مختلفی جزو کشورهای هدف هستند که کشور آلمان در راس آنها قرار دارد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم