نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

هدفمند کردن توسعه آموزش عالی متناسب با نیازهای جامعه باشد

هدفمند کردن توسعه آموزش عالی باید متناسب با نیازهای جامعه باشد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمد علی نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سخنانی تاکید کرد: ضرورت تدوین چشم انداز و برنامه راهبردی علم و فناوری با افق ۱۴۰۴ است که وضعیت آموزش عالی، علم، تحقیق و فناوری را در سال ۱۴۰۴ ترسیم کند، برای تدوین این برنامه، اسناد بالا دستی و بخصوص مجموعه سیاست های کلی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری در اختیار است که می تواند خطوط اصلی این برنامه را مشخص سازد.

سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: هدفمند کردن توسعه آموزش عالی متناسب با نیازهای جامعه و طراحی یک برنامه فضایی برای نظام علم و فناوری متناسب با آمایش سرزمین و با لحاظ کردن الزامات کیفی و عدالت آموزشی . روشن است که از توسعه کور و بدون برنامه در آموزش عالی، خسارت های فراوانی به منابع ملی ما وارد شده است که به عنوان مثال می توان از کنکور سال گذشته که هزاران صندلی خالی در دانشگاه ها باقی گذاشته است یاد کرد.

به گفته وی، مأموریت گرا کردن دانشگاه ها و تعیین وظایف و تقسیم کار منطقه ای، ملی و بین المللی برای هر یک از دانشگاه های اصلی و پردیس های وابسته به آنها در چارچوب برنامه راهبردی مورد اشاره.

نجفی تصریح کرد: رسیدگی به وضعیت کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه های کشور و بهبود کیفی این فعالیت ها که متاسفانه به علت سیطره کمیت بر کیفیت در برنامه ریزی های گذشته، لطمات جدی از این جهت به نظام آموزش عالی کشور وارد آمده است.

وی افزود: تنوع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور ما در عین اینکه یک فرصت و امتیاز محسوب می شود ( دولتی و پردیس های پولی آنها، غیر دولتی – غیر انتفاعی، آزاد اسلامی، پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه ای، وابسته به دستگاه ها ) همین تنوع به یک چالش برای مدیریت و برنامه ریزی در نظام آموزش عالی تبدیل شده است که باید برای حل آن، راه حل مناسبی پیدا شود و از رقابت های غیر سازنده میان انواع موسسات مختلف جلوگیری کرد.

سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در بخش پژوهشی مهم ترین چالش و یا رویکرد ما، تقاضا محور کردن پژوهش ها و پرداختن به مسائل اصلی مبتلا به جامعه در تحقیق و پژوهش های دانشگاهی و غیر دانشگاهی است که راه حل های خاص خود را می طلبد. نمونه ای از این رویکرد را در روز گذشته شاهد آن بودیم که وزارت نفت با ۶ دانشگاه بزرگ کشور قرار دادهایی را برای انجام امور علمی، فناوری و توسعه ای در حدود ۳۰ مخزن بزرگ نفتی کشور منعقد کرد که می تواند به عنوان یک الگو مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در بخش فناوری مهم ترین چالش، چگونگی خلق ثروت و بالا بردن رفاه اجتماعی از طریق تکمیل کردن زنجیره ( تولید ایده، تحقیق، فناوری، تولید، تجارت ) است به نحوی که هم اقتصاد ما به اقتصادی دانش بنیان تبدیل شود و هم جامعه ما به یک جامعه متعالی دانش محور تحول یابد و کیفیت و شیوه زندگی در جامعه ارتقا پیدا کند.

نجفی در پایان خاطرنشان کرد: انشاالله در سایه عنایات الهی و برنامه ریزی های دولت تدبیر و امید تحت راهنمایی های جناب آقای رئیس جمهور و با تلاش مضاعف مجموعه بزرگ استادان، دانشمندان، پژوهشگران، فناوران و دانشجویان ، شاهد رشد و توسعه و پیشرفت روز افزون کشور عزیزمان باشیم و در دنیایی که اساس آن بر توسعه مبتنی بر دانایی قرار داده شده است سهم و نقشی درخور نام ایران و ایرانی در بنای تمدن جدید بشری داشته باشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم