نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نیاز جدی آوارگان به آموزش عالی

از هر دو آواره یک نفر نوجوان کمتر از ۱۸ سال است که این مسئله اهمیت ارائه خدمات آموزشی به این کودکان را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش «روند جهانی پناهجویان در سال ۲۰۱۳ میلادی» برآورده کرده که تعداد آوارگان شامل پناهجویان و آوارگان داخلی کشورها برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم از مرز ۵۰ میلیون نفر فراتر رفته است. این افزایش آماری جدی بر اثر دو عامل جنگ در سوریه و درگیری‌های جدید در آفریقا به ویژه کشورهای مرکز آفریقا و جنوب سودان، تشدید شده است.

نیمی از آوارگان جنگی و پناهجویان کودکان زیر ۱۸ سال هستند که این مسئله اهمیت ارائه خدمات آموزشی برای آنها را بیش از پیش افزایش داده است. کودکان سومالی، افغانستان و سوریه حدود یک سوم کل کودکان آواره جهان را تشکیل می‌دهند. این کودکان و نوجوانان نیازمند فرصت‌های باکیفیت آموزشی همانند همتایان غیرآواره خود هستند. با این حال آنها با چالش‌های خاصی که از آوارگی آنها ناشی شده مواجه هستند. بسیاری از این آوارگان به خدمات آموزشی باکیفیت دسترسی ندارند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، اگرچه در ایجاد موقعیت تحصیل در مقاطع ابتدایی پیشرفت‌هایی حاصل شده اما کودکان آواره همچنان برای تحصیل در مقطع راهنمایی با چالش روبرو هستند. از سوی دیگر آموزش عالی نیز همچنان مغفول مانده و وقتی این کودکان هنوز به تحصیلات ابتدایی و راهنمایی دسترسی ندارند در میان آنها از آموزش عالی به عنوان یک کالای لوکس یاد می‌شود. علاوه بر این هزینه‌های تحصیلی آموزش عالی در مقایسه با مقاطع ابتدایی و متوسطه همچنان رو به افزایش است. اما ارائه آموزش عالی به پناهجویان هم برای خود اشخاص و هم برای جامعه اهمیت فراوانی دارد. بدون ارائه آموزش عالی به پناهجویان و آوارگان هیچ آموزگار ماهری برای آموزش در مقطع ابتدایی نیز نخواهیم داشت.

یکی از چالش‌هایی که آوارگان معمولا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با آن مواجه هستند داشتن مدارک مستند برای تایید گذراندن مقاطع تحصیلی گذشته است در حالیکه این آوارگان عمدتا در هنگام گریختن از وطن مدارک مهم خود شامل مدارک تحصیلی و نمرات درسی را همراه ندارند که نداشتن این مدارک برای ورود آنها به موسسات آموزش عالی یک مانع جدی محسوب می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم