نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم فنی حرفه ای و علمی کاربردی را با هم ادغام کنیم

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با اشاره به ایجاد مقاطع تحصیلی جدید در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات علمی و کاربردی، از راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی پیوسته در این دانشگاه‌ها در آینده‌ای نزدیک خبر داد.


به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان،
مسعود شفیعی در نشست خبری دانشگاه فنی و حرفه‌ای شهید منتظری حضور یافته بود، با اعلام این مطلب عنوان کرد: فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی باید برای حضور در صنعت تربیت شوند اما برای به روز شدن آموزش‌های دانشگاه‌ها، به دنبال ایجاد مقاطع تحصیلی کارشناسی پیوسته نیز هستیم.

وی ادامه داد: این تفکر غلط نیز متاسفانه وجود دارد که دانشجوهای کاردانی ما به دنبال اخذ مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند چرا که اگر کسی هدفش مدرک کارشناسی باشد، از همان ابتدا در این مقطع تحصیل می‌کند؛ در حقیقت دانشجویان کاردانی ما برای حضور در صنعت تربیت می‌شوند؛ این درحالی است که دانشجویان کارشناسی کسانی هستند که حین تحصیل، در مراکز صنعتی مشغول به کارند.

شفیعی با بیان اینکه «ماهیت دانشگاه فنی وحرفه‌ای کارآفرینی و تبدیل ایده به محصول است» گفت: در دنیای امروز بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد دانشجویان کاردانی وارد بازار کار می‌شوند اما متاسفانه در کشور ما ادامه تحصیل به صورت استوانه‌ای دنبال می‌شود؛ در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های مطرح یا به ادامه تحصیل می‌پردازند و یا در مشاغل غیرمرتبط مشغول به کار شده‌اند.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور تاکید کرد: دانشگاه‌های ما باید موجد کار باشند و دانشجویان باید بتوانند کارهایی را انجام دهند که نیاز بازار را برآورده کند؛ این منطقی نیست که هر پژوهش و تحقیقی منجر به نتیجه شود؛ اگر بخواهیم در بازار کار وارد شویم، باید پروژه‌های تحقیقاتی خود را عملیاتی کنیم؛ اصولا این مساله با نبود دانشجوی تسهیلات تکمیلی در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ناممکن است.

وی افزود: با این حال بسیاری از پروژه‌های بزرگ نیاز به تکنسین دارند و رسالت و ماموریت ما نیز تربیت نیرویی است که به نیازهای بازار پاسخگو باشد.

شفیعی با اشاره به جایگاه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آن را بسیار والا توصیف کرد و یادآور شد: باید توجه داشت که حل مشکل بیکاری روی آوردن به دانشگاه‌های فنی و کاربردی است؛ در این راستا تلفیق دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات علمی و کاربردی در قالب یک دانشگاه واحد با مدیریتی واحد و ساختاری مجزا می‌تواند موثر باشد.

وی در این رابطه افزود: ما نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم هر دو دانشگاه را با هم ادغام کنیم و از این نظر برای اساتید و دانشجویان جای نگرانی وجود ندارد؛ اما باید دانست که دانشگا‌ه‌های فنی و حرفه‌ای امکاناتی نظیر آزمایشگاه و اعضای هیات علمی دارند اما ماهیت موسسات علمی و کاربردی تربیت نیروی بازار و صنعت است؛ این دو مجموعه اگر در کنار هم قرار گیرند، ما صاحب یک ابردانشگاه خواهیم شد.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با اشاره به ظرفیت این دانشگاه‌ها در کشور اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت پذیرش دانشجوی ما در موسسات علمی و کاربردی ۳۲۰ هزار و در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ۱۲۰ هزار دانشجو است؛ این نشان می‌دهد که ما هنوز جای کار داریم و بازار هم نیازمند افزایش این ظرفیت‌ است.

شفیعی با اشاره به لزوم ایجاد مقاطع تحصیلات تکمیلی در موسسات علمی و کاربردی خاطرنشان کرد: این مقاطع باید پژوهش محور باشند و اقدامات تحقیقاتی ما متفاوت از دانشگاه‌های صنعتی باشند؛ با این حال باید بیش از ۶۰ درصد دانشجوهای ما برای کارآمدی در بازار تربیت شوند.

وی همچنین در خصوص یکی از طرح‌های مجلس شورای اسلامی برای ایجاد صلاحیت حرفه‌ای در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای بیان کرد: ما در این زمینه با مجلس شورای اسلامی مذاکراتی داشتیم که این طرح را طوری تنظیم کنند که صلاحیت حرفه‌ای پررنگ‌تر دیده شود؛ در حقیقت در این طرح صلاحیت حرفه‌ای مستتر است.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با بیان اینکه «آشفتگی و مدرک‌گرایی سایه بر بازار انداخته است» گفت: متاسفانه استفاده ما از نفت و معادن طبیعی برای ما آسیبی شده چرا که موجب رکود علمی خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما باید هنرستان‌ها را تقویت کنیم که به تبع آن دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز تقویت خواهند شد؛ در این راستا ما با کشورهای آلمان، سوئیس و اتریش در حال انعقاد قرار داد هستیم که در سه مولفه تجهیزات، تربیت نیروی مدرس و تبادل اطلاعات با ما همکاری کنند.

شفیعی خاطرنشان کرد: تجهیزات ما وضعیت مناسبی دارد اما عمر آن بسیار قدیمی است؛ اگر کمپانی‌هایْ آلمانی بتوانند آزمایشگاه‌های مادر برای ما راه‌اندازی کنند؛ ما نیز می‌توانیم تربیت نیرو داشته باشیم؛ البته تجهیزات مورد نیاز در داخل نیز در حال تولید است و ما حدود یک میلیارد تومان تجهیزات از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خریداری کردیم.

وی ادامه داد: همچنین باید توجه داشت که شاید فارغ‌التحصیلان تئوری ما توان ارائه درس در کارگاه‌ها را نداشته باشند؛ در این خصوص بنا داریم دانشگاه‌های مشترک با کشورهای دیگر ایجاد کنیم تا بتوانیم در این راستا به تربیت نیرو بپردازیم؛ در حقیقت به دنبال ایجاد شعبه بین‌المللی و دانشگاه بین‌المللی مشترک هستیم.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور در خصوص برنامه‌های آینده این دانشگاه تصریح کرد: یکی از اقداماتی که مورد توجه ماست ایجاد مقاطع تحصیلی تکمیلی و کارشناسی پیوسته در رشته‌های فنی و حرفه‌ای است.

شفیعی در پاسخ به این سوال که «شهریه‌های موسسات علمی و کاربردی با چه معادله‌ای افزایش پیدا می‌کند» افزود: ما علاقه‌ای به افزایش شهریه نداریم اما نیازها و تورم ما را مجبور به این اقدام می‌کند؛ متاسفانه سال گذشته دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات علمی و کاربردی ۶۰ میلیارد تومان بدهی داشت؛ در حال حاضر پول گرفتن در مقطع شبانه به ضرر ما تمام شده چرا که بسیاری از دانشجویان تصمیم می‌گیرند این پول را در دانشگاه‌های شهر خودشان هزینه کنند.

وی ادامه داد: همچنین علاقه داریم نیروهای فنی و حرفه‌ای بهترین حقوق‌ها را دریافت کنند؛ متاسفانه ممکن است در برخی موسسات مدل پرداخت حقوق مانند آموزش و پرورش باشد.

شفیعی تاکید کرد: سرانه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است؛ این میزان در دانشگاه‌های شهرستان حدود پنج میلیون تومان است که تفاوت زیادی با سرانه دانش‌آموزی ندارد؛ متاسفانه به دلیل بالاتر رفتن نرخ تورم، هر سال ما مقروض‌تر می‌شویم؛ با این حال به دنبال درآمدزایی در این زمینه هستیم که اگر تجمیع بین علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای صورت گیرد؛ این اتفاق رخ خواهد داد.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور در مورد برخی گلایه‌ها نسبت به عدم کیفیت ارائه دروس در برخی از رشته‌های این دانشگاه تاکید کرد: این مسئله باید ساماندهی شود؛ در این راستا با همکاری آموزش و پرورش به دنبال فرهنگ‌سازی در هنرستان‌ها هستیم و قرار است سرمایه‌گذاری‌ها در این خصوص مانند مدارس غیر انتفاعی شود.

شفیعی با اشاره به راه‌اندازی ۶۰ مرکز علمی و کاربردی در سال گذشته در کشور تصریح کرد: برخی از این مراکز ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد اما ما نمی‌توانیم جلوی کمیت را بگیریم؛ با این حال نسبت به افزایش کیفیت توجه خاصی خواهیم داشت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم