نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نقش دانشگاه در الگوی پیشرفت اسلامی از منظر معاون وزیر علوم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به بررسی موضوع دانشگاه اسلامی و الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت پرداخت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر سید ضیا هاشمی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه تمدن‌های ایرانی، مصری و چینی به حوزه شرق و تمدن یونان به غرب تعلق دارد گفت: بیشتر تمدن‌های بشری در شرق بوده و بین النهرین را مادر تمدن های بشری میأنامند که در این مجموعه تمدن ایرانی همانند دیگر تمدن‌های شرقی بسیار دیرینه است.

وی تاکید کرد: بحث تمدن به تاریخ منحصر نیست و در روزگار ما نیز اهمیت دارد چرا که یکی از زمینه‌های تمدن سازی و حفظ تمدن برخورداری از ریشه‌های کهن تاریخی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هردو تمدن شرق و غرب بسار ریشه دار هستند که تمدن غربی در قرن‌های اخیر دچار تحولات بزرگی شده و در وادی علم و فناوری از دیگر تمدن‌ها پیشی می‌گیرد ولی در تمدن شرقی این فرهنگ است که ریشه دارتر ظاهر می‌شود.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه ریشه‌های تاریخی تمدن ما، ما را قادر می‌سازد تا یک تمدن جامع و مانع منطبق با فطرت انسان در ساحت‌های مختلف پایه گذاری کنیم، گفت: از نگاه جهان بینی ما، انسان تنها ساحت مادی ندارد بلکه بعد معنوی نیز در کنار بعد مادی وجود دارد و پایان زندگی انسان در دنیا به معنای نابودی و فنای او نیست.

وی افزود: تمایز مهم تمدن شرق و غرب در این است که تمدنهای شرقی بویژه تمدنهای دینی انسان را دارای دوبعد لاهوتی و ناسوتی می‌شناسند که معنی این سخن این است که انسان ابعاد گوناگونی دارد و رنج و غم را در کنار شادی می‌بیند و افق‌های بلندی را در نظر می‌گیرد و اخلاق و ویژگی‌های انسانی در یک جهان بینی جامعه نگاه می‌کند.

دکتر هاشمی در خصوص دانشگاه اسلامی گفت: نقد یک پدیده با در نظر گرفتن نقاط ایده‌آل آن انجام می‌شود و به معنی نفی واقعیت‌های موجود نیست، لذا در دانشگاه‌ها نیز نقاط ضعف و قوت را در کنارهم داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در شرایط ایده‌آل دانشگاه محور تمدن سازی است و تمدن بدون علم و مرکز علمی شکل نمی گیرد و در تسری الگوی یک تمدن به جغرافیای جدید نیاز به دانشگاه است، چرا که تمدن به معنی قابلیت پاسخگویی به سوالات بنیادین جدید دریک جامعه است و سبک زندگی، الگوی حرکت، نظام اقتصادی، نظام خانواده، سبک دینداری و مقولاتی از این گروه، مقولاتی هستند که دانشگاه متولی پاسخگویی به آنهاست.

هاشمی اظهار کرد: دانشمندان و عالمان هر جامعه نقاط ضعف آن را بیش از دیگران و جلوتر از آنان می‌بینند که این نگاه با نگاه ظاهر بین و عامیانه متفاوت است و رفاه، سعادت و رضایتمندی افراد جامعه نیازمند دانش‌ها و تخصص‌های مختلف و شکل گیری نهادهای اجتماعی در معنای تام کلمه است.

وی به نقش دانشگاه در الگوی پیشرفت اسلامی اشاره کرد و گفت: وظیفه دانشگاه تربیت دانشمندان برای پاسخ به سوالات جامعه و نیازهای صنعت، اقتصاد و فرهنگ است و ابتدا باید دانشگاهی روز آمد و مجهز به علم روز وجود داشته باشد تا بتواند در راستای تقویت اندیشه‌های اسلامی گام بر دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است
پیام تسلیت رئیس دانشگاه امیرکبیر به روحانی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم