نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نقش تحصیلات خارجی در آینده شغلی فارغ‌التحصیلان

کارشناسان آموزشیِ یک دانشگاه اتریشی در مطالعات جدید خود ادعا کرده‌اند که ادامه تحصیل در خارج از کشور برای کسب تجربه و رشد مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای دانشجویان سودمند است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارشناسان می‌گویند: با وجود اینکه بسیاری از دانشجویان از دیرباز بر اهمیت تحصیلات خارجی بر تجربیات شخصی و پیشرفت شغلی خود تاکید دارند اما پیش از این تحقیقات جامع و موثقی در این زمینه انجام نشده بود تا از نظر آماری این ادعا را اثبات کنند.

بنابر مطالعه‌ای که از سوی دانشگاه «یوهانس کپلر لینز» اتریش انجام شده دو گروه ۵۴۰ نفری از دانشجویان که یکی از این گروه‌ها در خارج از اتریش و گروه دیگر در کشور خود تحصیل کرده‌اند با هم مقایسه شدند. این مطالعه به سفارش دولت اتریش علیا که وظیفه حمایت مالی از دانشجویان جویای تحصیل در خارج را تحت عنوان بورسیه تحصیلی «کپلر» برعهده دارد، انجام گرفته است. نتایج این مطالعه حاوی خبرهای امیدوارکننده‌ای برای حامیان تحصیلات بین‌المللی است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، در این گزارش نکات مثبت و مزایای تحصیلات خارجی در سطوح مختلفی نظیر زبان، مهارت‌های اجتماعی و برنامه‌های تحصیلی مشترک بررسی شدند که نتایج آن به شرح زیر است:

مهارت‌های زبانی

بدیهی است که تحصیل در خارج، مهارت زبانی دانشجویان را تقویت می‌کند به ویژه اینکه باعث بهبود مهارت مکالمه و درک زبان‌های خارجی می‌شود. این مسئله همچنین سبب می‌شود فارغ التحصیلانی که در خارج از کشور خود تحصیل کرده‌اند با استفاده از این مهارت زبانی در آینده راحت‌تر برای به دست آوردن مشاغل بین المللی اقدام کنند. این مطالعه در اتریش نشان داد آمادگی پذیرش شغلی در خارج از موطن برای فارغ التحصیلان دارای تجربه تحصیل در خارج از کشور، ۱۷٫۴ درصد اما برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های داخلی ۴٫۶ درصد است.

مهارت‌های اجتماعی

از دیگر مزایای مرتبط با تحصیل در خارج که درباره آن زیاد صحبت می‌شود، تاثیر این گزینه تحصیلی بر بهبود مهارت‌های اجتماعی و بین‌فرهنگی است. این مهارت‌های اجتماعی در کنار رشته‌ای که این دانشجویان انتخاب می‌کنند به عنوان یک عامل موثر برای یافتن شغل برای آنها محسوب می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است فارغ التحصیلانی که مدارک خود را از دانشگاه‌های خارجی اخذ می‌کنند در مقابلِ کارفرمایان صبورتر هستند و آمادگی بیشتری در توصیف مسائل و طرح سوالات دارند.

با این حال فارغ التحصیلان دانشگاه‌های خارجی در مقایسه با همتایان خود که در دانشگاه‌های داخلی تحصیل کرده‌اند سریعتر و بیشتر از آنها برای استخدام کشف نمی‌شوند اما استراتژی‌های مختلفی را برای معرفی مهارت‌های حرفه‌ای خود می‌یابند تا از سوی کارفرمایان گزینش و استخدام شوند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم