نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نشست هم‌اندیشی دانشجویی تحول در علوم انسانی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی دانشجویی تحول درعلوم انسانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دراین نشست که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، برگزار شد، مسایل مربوط به تحول علوم انسانی در دانشگاه‌ها و ملزومات آن مورد بررسی دانشجویان و اساتید قرار گرفت.

دکتر تقوی، مدیرگروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، در بخشی از این نشست با بیان اینکه نقش علوم انسانی در اداره کشور مانند نرم‌افزار برای سیستم‌های کامپیوتری است، گفت: متاسفانه اشکالی که وجود دارد همین نرم‌افزار است و ما در زمینه سخت‌افزاری و سایرعلوم فاصله‌ زیادی با دست‌آوردهای علمی جهان نداریم و مشکل عمده ما در حوزه علوم انسانی است.

وی ادامه داد: کاربرد اصلی علوم انسانی در نظم‌دهی به مناسبات بشر بوده که به آن شکل داده و آن را روان می‌کند؛ به عنوان مثال، اداره خوب یک مجموعه نیاز به توانمندی‌های کسب شده از حوزه علوم انسانی دارد.

تقوی تصریح کرد: با این حال باید پذیرفت که علوم انسانی نیز تحت تاثیر بازار است.

مدیرگروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر لزوم تحول در علوم انسانی آن را امری ضروری خواند و افزود: برای این مساله، تحول علوم انسانی باید کارآمد شود؛ همچنین در تحولات این علم باید به تحولات جهان پیش‌رو نگریست و نباید از دنیا جدا شویم.

وی با اشاره به ترجمه متون علوم انسانی خاطرنشان کرد: ترجمه فی‌نفسه مقوله بدی نبوده و مانند خونی است که در رگ‌های اندیشمندان وارد می‌شود؛ با این حال نباید متون ترجمه شده را به عنوان اصل قرار داد و باید آن را بومی کرد.

تقوی تاکید کرد: باید توجه داشت که نباید دغدغه تحول در علوم انسانی را سیاسی نمود؛ این حوزه می‌تواند علوم سیاسی را بررسی کند، اما خودش نباید آغشته به سیاسی‌گری شود.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست ناظری، مدیردبیرستان تیزهوشان شهید هاشمی‌نژاد سه، با اشاره به نقش مهم علوم انسانی در مدیریت منابع انسانی تاکید کرد: ما علاوه بر نیاز به پیشرفت درعلوم تجربی باید در حوزه علوم انسانی نیز حرکتی روبه جلو داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگرعلوم انسانی به درستی نهادینه شود، ما شاهد پدیده‌ای مانند فرار مغزها در کشور نخواهیم بود.

ناظری با اشاره به ضرباتی که از پدیده فرار مغزها به کشور وارد می‌شود، تاکید کرد: این مساله را نباید تنها از بعد فرار فیزیکی یک دانشمند نگریست؛ رفتن یک فرد هوشمند می‌تواند ذخیره ژنوم دارای آیکیوی بالا را در کشور ما با کاهش روبه‌رو کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم