نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نشست مشترک دانشگاه آزاد و معاونت پیشگیری قوه قضاییه برگزار شد

نشست مشترک مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت پیشگیری قوه قضائیه برای بررسی راه‌های اجرایی شدن تفاهم‌نامه بین این دو نهاد در زمینه اقدام برای پیشگیری از جرم، برگزار شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، این نشست با حضور یاسر هاشمی، رئیس دفتر رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون پژوهشی دانشگاه، محمدباقر الفت، معاون امور اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه و مهدی امیری،‌قائم‌مقام این معاونت جمع دیگری از مسئولان دو نهاد برگزار شد.

ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست تاکید کرد این دانشگاه عزم جدی برای اقدامات علمی در زمینه برای پیشگیری از وقوع جرم دارد. او گفت: «در برنامه پژوهشی دانشگاه یکی از اولویت‌های ما همین زمینه بوده است. این برنامه به زودی تصویب و ابلاغ می‌شود.»

وی خبر داد که فعالیت‌های مختلفی در این زمینه در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و برای نمونه از سمینارها و گردهمایی‌های مرتبط، همایشی ملی در اصفهان، راه‌اندازی مراکز رشد در واحد قم و پژوهشکده مرتبط در واحد رودهن نام برد. او هم‌چنین از تاکید معاونت متبوع خود برای توجه بیشتر به موضوع پیشگیری از جرم در پایان‌نامه‌های دانشجویی خبر داد.


اولویت دانشگاه رفع دغدغه‌های مردم است

یاسر هاشمی نیز در این نشست ، خاطرنشان کرد: «این تفاهم‌نامه سه دوره را طی کرده است. دوره اول زمان ریاست عبدالله جاسبی بوده، دوره دوم زمان نزدیک به دو سال مدیریت فرهاد دانشجو بوده و دوره سوم که در آن قرار داریم هم دوره‌ ریاست حمید میرزاده است.» او مسئولیت اسدالله جامی در حوزه پیشگیری قوه قضائیه را یادآوری و تاکید کرد او دانشگاه را با مسئولیت‌هایش آشنا کرد.

هاشمی گفت: «دانشگاه قول می‌دهد که هر کمکی که در این زمینه ب‌تواند انجام دهد کوتاهی نکند.» او اعلام کرد دانشگاه آزاد را دارای بیشتر از ۱میلیون و ۷۰۰هزار دانشجو و حدود ۵ میلیون فارغ‌التحصیل است و گفت: «این دانشگاه در دوران مدیریت دکتر میرزاده هم رشد خوبی در تحصیلات تکمیلی داشته است. دانشگاه آزاد اسلامی هم‌چنین گستره جغرافیایی وسیعی دارد که هیچ نهاد علمی شبیه به آن وجود ندارد. تنها دانشگاه آزاد اسلامی است که می‌تواند در سطح گسترده از نظر جغرافیایی می‌تواند پروژه‌ علمی هماهنگ را اجرا کند. » او هم‌چنین دانشگاه آزاد را دارای مدیرانی توانمند و باسابقه دانست که می‌توانند به اجرای تفاهم‌نامه کمک کنند.

رئیس دفتر رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد رویکرد دانشگاه را تمرکززدایی و استفاده از هیات‌های امنای استانی دانست که مدیران دانشگاه، استاندار استان‌ها، ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه و نخبگان استان‌ها اعضای آن هستند. او گفت: «یکی دیگر از رویکردهای دانشگاه هم این است که همان‌طور که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرده است دانشگاه در حوزه آموزش به خوبی پیشرفت کرهد ولی تاکید اصلی آن باید ورود به دغدغه‌های اصلی مردم در همه استان‌ها باشد.»

هاشمی ورود به بحث امحا زباله در استان مازندران را که برای این استان حیاتی است یکی از نمونه‌های این رویکرد دانشگاه دانست. رئیس دفتر رئیس هیات امنای دانشگاه تاکید کرد که واحدها موظف شده‌اند که برای رفع دغدغه‌های مردم اقدام کنند و تفاهم‌نامه‌هایی که دانشگاه امضا کرده است در همین راستا دانست.

هاشمی تاکید کرد زمانی که دانشگاه وارد مسائل مردم می‌شود که توانایی انجام کار را داشته باشد و گفت: «بهترین تعبیر را در مورد پیشگیری از وقوع جرم، مقام معظم رهبری دارند که فرموده‌اند پشتوانه پیشگیری باید مباحث علمی باشد. در غیراین صورت برآیند درستی نخواهیم داشت.»

وی تاکید کرد که پتانسیل‌های دانشگاه در زمینه رفع نیازهای مردم بررسی شده و این دانشگاه توانایی‌های زیادی در بخش‌های مختلف دارد که باید مورد استفاده قرار گیرند. رئیس دفتر رئیس هیات امنا هم‌چنین تفاهم‌نامه با وزارت نفت برای افزایش استخراج از برخی مخازن را نمونه دیگری از توانایی‌های دانشگاه دانست که ۱۲۰ عضو هیات علمی در این زمینه دارد.

رئیس دفتر رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد هم‌چنین از نهایی شدن شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آینده نزدیک در صحن این مجمع و هم‌چنین فعالیت‌های میرمحمد صادقی در گروه پیشگیری از جرم مرکز تحقیقات استراتژیک نظام خبر داد که می‌توانند در کنار دانشگاه آزاد و قوه قضائیه برای انجام اقدامات اجرایی قرار گیرند.

حکومت به تنهایی توان مقابله با جرم را ندارد

محمدباقر الفت، معاون پیشگیری قوه قضائیه، دانشگاه آزاد اسلامی را در بهبود فرهنگ‌های زندگی تاثیرگذار دانست. او گفت:‌« خوزستان که در آن مسئولیت داشته‌ام به دلیل تعدد فرهنگ‌هایش جزیره‌ای جدا از فرهنگ عمومی کشور است و شهرها تابع فرهنگ عمومی نیستند. در شهرستان شادگان پیش از این میانگین سالانه ۱۲۰ قتل ناموسی به وسیله جدا کردن سر از بدن گزارش شده بود اما سال گذشته حتی یک مورد قتل ناموسی گزارش نشده و با قطعیت می‌توان گفت یک مورد قتل ناموسی با بریدن سر هم وجود نداشته است. یکی از دلایل این که چنین اتفاقی در این شهر افتاده تاثیر دانشگاه آزاد اسلامی است که بهبود فرهنگی مردم این شهر کمک کرده است.»

او تاکید کرد حضور استادان و دانشجویان در شهرها، بافت و رفتار شهروندان را تغییر می‌دهد. او هم‌چنین به تاکید مقام معظم رهبری برای علمی بودن پیشگیری از جرم اشاره کرد و گفت: «زندان‌های ما ظرفیت پذیرش بیش از این را ندارد. اقدامات اصلاحی و تربیتی هم به شکلی که در دانشگاه‌ها در مورد آن بحث می‌شود در زندان‌ها صورت نمی‌گیرد. قوه قضائیه نمی‌تواند طبقه‌بندی مجرمین را اجرا کند و این‌ها لزوم پیشگیری را بیشتر آشکار می‌کند.»

الفت هم‌چنین به مغفول‌ماندن آسیب‌دیدگان اشاره کرد و گفت:‌«آسیب‌دیدگان هم به دلیل ضربه‌های روحی و روانی نمی‌توانند عنصر مفیدی برای جامعه باشند. اگر تعداد آسیب‌دیدگان را در کنار بزهکاران بگذاریم حجم آسیبی که به جامعه وارد می‌شود را می‌توانید در نظر بگیرید.»

معاون پیشگیری قوه قضائیه تاکید کرد حکومت توان مقابله با مجرمین را ندارد و از جهات مختلف مکلف به پیشگیری است. معاون قوه قضائیه هم‌چنین از ورود دانشگاه به موضوع پیشگیری از جرم ابراز خرسندی کرد و گفت: «دانشگاه‌ها نباید به محافظه‌کاری دچار شوند. خیلی‌ها تلاش می‌کنند که از عنوان نظام برای سرپوش گذاشتن به عملکرد خود استفاده کنند. سرپوش گذاشتن بر واقعیت‌ها در دانشگاه که قرار است راهبردهای جامعه را تعیین کند صحیح نیست.» او هم‌چنین از برقرار نشدن اعتماد بین مراجع علمی و اجراکنندگان انتقاد و بر همکارهای جدی ناشی از تفاهم‌نامه تاکید کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی بن‌بست شکنی کرده است

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مهدی امیری، قائم‌مقام معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه، تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به وسیله بنیانگذاران آن در سال ۶۱، با توجه به ترکیب جمعیتی کشور در آن زمان بن‌بست‌شکنی توصیف کرد و گفت: «موسسان دانشگاه تهدیدی مبنایی را به فرصتی غیرقابل انکار تبدیل کردند و این دانشگاه می‌تواند در عرصه سلامت اجتماعی و پیشگیری هم مانند نقش گذشته را ایفا کند.»‌

قائم‌مقام معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه افزود:‌«این دانشگاه در حدود ۵ میلیون فارغ‌التحصیل و بیشتر از ۱٫۵ میلیون دانشجو دارد و در حلقه اول، اگر استاندارد خانواده‌ها را ۴ نفره در نظر بگیریم بر روی ۲۲ میلیون نفر و در حلقه دوم بر ۵۰ میلیون نفر تاثیرگذار است که رقم قابل توجهی است».

وی مزیت دانشگاه آزاد اسلامی را در زمینه پیشگیری علاوه بر گستردگی، دارا بودن فرآیندهای مدیریتی تعریف شده که به سریع انجام شدن کارها منجر می‌شود و همگرایی در تصمیمات دانست. او از مسئولان دانشگاه خواست در موضوع پیشگیری هم به زمینه‌های نرم‌افزاری و هم به زمینه‌های سخت‌افزاری توجه کنند و ابراز امیدواری کرد دانشگاه آزاد در این عرصه هم بن‌بست‌شکن باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است
پیام تسلیت رئیس دانشگاه امیرکبیر به روحانی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم