نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نجفی: سیاست وزارت علوم توسعه فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی است

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دانشگاه برای رسیدن به اهداف متعالی خود و مثمر ثمر بودن، به هوای پاک و آرامش نیازمند است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، محمدعلی نجفی که صبح امروز در همایش معنوی میثاق مهر در حرم مطهر رضوی حضور یافته بود، با بیان اینکه ورود به دانشگاه آغاز فصل جدیدی در زندگی دانشجویان است اظهار کرد: دانشجو بودن تاثیر مهمی در آینده هر فرد دارد و امیدواریم دانشجویان جدیدالورود بتوانند در آینده کشور تاثیری شگرف داشته باشند.

وی خطاب به دانشجویان جدیدالورود گفت: در همین ابتدای کار و آغاز تحصیل، با شهدای انقلاب اسلامی، به خصوص شهدای علم و دانشگاه، مانند شهیدان مطهری، باهنر و مفتح بیعت کنید که در راه علم گام‌های موثری بردارید.

نجفی اضافه کرد: با ارزش‌های اسلامی و انقلابی ملت ایران پیمان ببندید که در راه کسب علم از هیچ تلاشی فروگذار نکنید.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سنت علم‌آموزی به عنوان یکی از ارکان جهان‌بینی در دنیای امروز خاطرنشان کرد: در همین راستا، توصیه‌ها و تاکیدات زیادی از بزرگان دین به ما رسیده است که ما را به این نتیجه می‌رساند، شاید مهمترین وظیفه یک مسلمان، جستجوی علم باشد.

وی بیان کرد: برخی از مورخان تاریخ تجدد گفته فرانسیس بیکن مبنی بر “دانش علم، قدرت است” را نقطه آغازین تجدد دانسته‌اند، اما باید توجه داشت که این مساله پیشتر برای ایرانیان ارزشی والا داشته است.

نجفی با بیان اینکه امروز دارندگان علم، ‌دارندگان حیثیت و قدرت هستند گفت: سنت علم‌آموزی در قدم اول باید توسط دانشجویان احیا شود؛ در طول تاریخ نیز کمتر مردمی مانند ایرانیان نسبت به علم و دانش حریص بوده‌اند؛ در همین خصوص گفته پیامبر(ص) در مورد ایرانیان نیز این مساله را تایید می‌کند.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ارائه سیاست‌های کلی دانشگاه‌ها از سوی مقام معظم رهبری برای سال تحصیلی جدید گفت: سرفصل این سیاست‌ها، تاکید بر جهاد مستمر علمی است که باید با اهتمام به آن، به مرجعیت علمی در جهان دست یافت؛ این مهم تنها توسط دانشجویان تحقق خواهد یافت.

وی تاکید کرد: علم برای رسیدن به بار و ثمر نیاز به زمین مناسب و هوای پاک دارد که این وظیفه ماست که آن را فراهم کنیم؛ دانشگاه نهادی زنده و پویاست و ما باید محیطی را فراهم کنیم که دانشجو در آن امکان رشد یافته و استعدادها پرورش یابند.

نجفی تصریح کرد: باید در دانشگاه فضای آزاد اندیشی، ‌نقادی، جستجوگری، پرسش‌گری و نه نظاره‌گری حاکم باشد؛ این دانشجو است که می‌تواند مسئولان را به انجام وظایف خود ترغیب کند.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه کانون تفکر و عقل نقاد جامعه است و در قبال مسائل مختلف مسئولیت دارد؛ ما انتظار داریم دانشگاه بتواند برای حل مسائل کشور تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به کارگیری علم، از آن به عنوان یک اصل مهم در دانشگاه‌ها یاد و اظهار کرد: دانشگاه باید در تولید و بکارگیری علم کوشا باشد؛ متاسفانه در کشور ما کاربست علم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

نجفی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های ما باید نهادی کارآفرین باشند بیان کرد: دانشجویان نباید تنها به فکر اخذ مدرک تحصیلی و استخدام از طریق آن باشند؛ دانشجو باید توان و مهارت کارآفرینی داشته باشد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در این خصوص هرچه قدر هم که نظام دانشگاهی قدرتمند باشد، این دانشجو است که باید وسائل رشد و اعتلای خود را با استفاده از شرایط فراهم کند.

وی خطاب به دانشجویان حاضر در همایش، از آن‌ها خواست که تلاش روز افزون و دائمی برای تحصیل و تقویت روحیه علم‌انگیزی در خود داشته باشند و گفت: تا وقتی جایگاه علم در جامعه نهادینه نشود و اجتماعی دانش‌بنیان نداشته باشیم، نمی‌توانیم ادعا کنیم که به اهداف انقلاب اسلامی دست یافته‌ایم.

نجفی تاکید کرد: تهذیب نفس و تخلق به اخلاق اسلامی در کنار علم‌اندوزی، یکی دیگر از اولویت‌هایی است که دانشجویان باید آن را داشته باشند؛ در این خصوص یک دانشجو در ارتباط با خود، دوستان و جامعه مسئولیت دارند.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه متاسفانه جامعه امروز ما از ضعف اخلاق رنج می‌برد خاطرنشان کرد: جامعه ما از بی‌اخلاقی خسارت و ضرر زیادی دیده است؛ از این رو تهذیب نفس و تخلق به اخلاق باید در کنار علم‌آموزی لحاظ شود.

وی همچنین تعهد اجتماعی دانشجویان را بسیار بالا توصیف کرد و یادآور شد: از امروز که دانشجو شدید، تعهد اجتماعی بیشتری نسبت به دیروز خواهید داشت؛ شما باید خود را برای ایفای نقش خلاقانه در جامعه آماده کنید.

نجفی ادامه داد: دانشجو نباید خود را معطوف و محدود در علم‌آموزی کند؛ در دانشگاه‌ها ‌انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی زیادی است که فعالیت‌های غیردرسی مانند فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، ورزشی و… دارند و هر دانشجو بنا به سلیقه و طبع خود می‌تواند در هر کدام از این تشکل‌ها ورود یابد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: سیاست وزارت علوم توسعه این گونه فعالیت‌هاست تا دانشجو بتواند برای زندگی اجتماعی تربیت شود.

وی تصریح کرد: راه آینده کشور روشن است و کشور باید به دست شما ساخته شود؛ باید از همین حالا خود را آماده کرده و تلاش کنید تا نقشی موثر در اجتماع داشته باشید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم