نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

نامه سرگشاده دانشجویان داوطلب آزمون علوم پایه ۹۳ به وزیر بهداشت

نمایندگان دانشجویان شرکت کننده در آزمون علوم پایه ۹۳ طی نامه ای سرگشاده از وزیر بهداشت رسیدگی به نحوه برگزاری آزمون را خواستار شدند.


به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران،
متن نامه به این شرح است:

“نظر به برگزاری آزمون علوم پایه در شهریور ماه سال جاری به سبکی جدید که طی آن مسئولیت برگزاری این آزمون به قطب های آموزشی در کشور واگذار شده، مسئولیت برگزاری آزمون در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، شاهد، البرز، بقیه الله، ارتش، قزوین و اراک به عنوان قطب دهم آموزشی به دانشگاه علوم پزشکی تهران واگذار شده است.

عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع این موضوع (برگزاری قطبی آزمون) توسط دانشگاه ها و مواجه شدن با این مساله در سر جلسه آزمون موجب نگرانی شدید دانشجویان گردید؛ به گونه ای که اکثر شرکت کنندگان از اضافه شدن ۲۵ سوال به تعداد سوالات و همچنین قطبی شدن برگزاری آزمون متعجب و شوکه بودند. شرایط خاص حاکم بر قطب آموزشی شماره ۱۰، یعنی حضور برترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تراکم بسیار بالای دانشجویان نخبه به ویژه در سه دانشگاه علوم پزشکی اول کشور( تهران، شهید بهشتی و ایران) از همان ابتدا شرایط حاکم بر این قطب را متفاوت تر از بقیه قطب ها است و این مساله به وضوح خود را در بازه زمانی اعلام نتایج نشان داده است.

تراکم بسیار بالای دانشجویان نخبه و سرآمد در این قطب موجب شده مصوبه تعیین حد نصاب قبولی از طریق محاسبه ۷۰ درصد میانگین مجموع نمرات ۵ درصد اول، سبب بالا رفتن شدید نمره حد نصاب قبولی در این قطب آموزشی شده و این مساله موجب تضییع حق تعداد قابل توجهی از دانشجویان در این قطب آموزشی گشته است.

طبق اطلاعیه شماره ۳ که در سایت تعدادی از دانشگاههای علوم پزشکی درج شده است؛ در مورد ۲۵ سوال اضافه شده در این آزمون، گفته شده نمره این ۲۵ سوال به سر جمع ۲۰۰ نمره کسب شده توسط داوطلب اضافه شده اما در تعیین حد نصاب آزمون دخالتی ندارد و همچنان نمره قبولی دانشجویان از ۲۰۰ نمره محاسبه خواهد شد. لذا با عنایت به این نکته و همچنین اظهار نظر تعدادی از مسولین برگزاری آزمون و شرکت کنندگان مبنی بر حفظ سطح دشواری سوالات طرح شده نسبت به آزمون قبلی، مشاهده می گردد نمره حد نصاب قبولی نسبت به آزمون قبل در حدود ۳۰ نمره افزایش داشته است.

لازم به ذکر می باشد که در آزمونهای علوم پایه شهریور سال قبل نمره قبولی ۷۸ و همچنین در آزمون اسفند سال قبل نیز نمره ۸۳ بوده و صرفا به دلیل تقسیم بندی قطب ها و تراکم بالای دانشجویان نخبه، نمره قبولی در قطب تهران به شکل غیرقابل انتظار افزایش یافته است. به گونه ای که مشاهده می شود در اکثریت قطب های دیگر نمره حد نصاب قبولی در حدود آزمون های سال قبل بوده است. برای مثال نمره حد نصاب قبولی در قطب آموزشی شمال غرب( تبریز) و همچنین جنوب شرق(کرمان) ۸۰ بوده است.

مقایسه قطب آموزشی تهران با سایر قطب های آموزشی در سطح کشور نشان می دهد با وجود یکسان بودن منابع طرح سوال و پایین بودن حد نصاب قبولی در سایر قطب ها نسبت به قطب آموزشی تهران، مسوولین امر نسبت به تعدیل نمودن نمره حد نصاب اقدام نموده اند، به نحوی که مشاهده می شود در قطب آموزشی جنوب شرق در حدود۳ درصد و در قطب آموزشی شمال غرب حدود ۵ درصد از شرکت کنندگان در آزمون مردود شده اند، در حالی که در قطب آموزشی تهران درصد مردودین آزمون بسیار بالاتر از این ارقام می باشد( به گونه ای که در بررسی های غیر رسمی بیش از ۱۰ درصد شرکت کنندگان در آزمون مردود شده اند) قابل ذکر است که مستندات مثال های ذکر شده در مورد تعداد مردودین و همچنین نمرات داده شده در قطب های مذکور به پیوست می باشد.

قابل ذکر است پیش از این نیز طی پیگیری های متعدد انجام شده از معاونت آموزش وزارت بهداشت و درمان و همچنین مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران متاسفانه مسئولین امر با اذعان به صحت مطالب ذکر شده توسط دانشجویان بدون توجه به اقدامات صورت گرفته توسط سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در متعادل نمودن نمره حد نصاب، وضعیت رخ داده را خارج از اختیار خود تلقی کرده و موجب بلاتکلیفی دانشجویان شده اند.

بدیهی است نکات گفته شده به معنی نادیده گرفتن سطح علمی دانشجویان پزشکی که در آینده نزدیک با جان مردمان عزیز سرزمین ایران سر و کار دارند نبوده و جهت بیان تعدادی از مشکلات و ناعدالتی های ناخواسته ی پدید آمده در روند اجرا و اعلام نتایج آزمون امسال می باشد.

امید است با توجه ویژه و بذل عنایت حضرتعالی، مسئولین برگزاری آزمون نیز، به دغدغه های فرزندانشان (به ویژه فرزندان شهدا) در دانشگاه ها توجه نموده و با اتخاذ تدبیر مناسب و متعادل نمودن نمره حد نصاب قبولی؛ زمینه تلاش و پیشروی هر چه بیشتر پزشکان آینده کشور را در عرصه های جدید علمی و آموزشی فراهم آورند.”

همچنین شماری از این دانشجویان آزمون علوم پایه صبح امروز همزمان با مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران تجمع کردند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم