نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

میزان وام‌های دانشجویی ۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت

رییس صندوق رفاه دانشجویان سازمان امور دانشجویی وزارت علوم از افزایش ۵ تا ۲۰ درصدی وام شهریه در سال تحصیلی ۹۳ – ۹۴ خبر داد.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصرمطیعی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، از بازنگری سرانه وام‌های دانشجویی خبر داد و گفت: امسال وام‌های دانشجویی در هیئت امنا مورد بازنگری قرار گرفت و طبق آن وام‌های دانشجویی بین ۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: به طور کلی دو میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی شهریه‌ پرداز در کل دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد در سال ۹۲، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی وام شهریه شدند در حالی که از تمامی متقاضیان فقط ۲۸۰ هزار نفر موفق به اخذ وام شهریه شدند. به عبارتی به ازای هر ۵ نفر یک نفر موفق به اخذ وام شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان سازمان امور دانشجویی وزارت علوم با بیان اینکه روند افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی باعث کاهش وام شهریه شده است، گفت: تا زمانی که بدهکاران انگیزه‌ای برای بازپرداخت این وام نداشته باشند و اهمیت این موضوع برای قانونگذاران اثبات نشود، این مشکل حل نخواهد شد.

مطیعی در ادامه به برنامه‌های صندوق رفاه در سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: برنامه‌های صندوق در سه سطح اجرا خواهد شد. سطح اول مدیریت توزیع وام و تسهیلاتی است که در انتهای سال ۹۲ ایجاد شده بود. در واقع دانشجویانی برای وام ثبت‌نام کرده بودند و منتظر دریافت آن بودند. وظیفه ما این بود که تعهدات را به طور کامل انجام دهیم و اکنون صددرصد وام‌هایی که تایید شده بود، توسط معاونت دانشجویی به صندوق ارسال شده است. برای انجام این تعهد، صندوق مجبور شد ۲۰ میلیارد تومان از بودجه‌ای که برای سال ۹۳ اختصاص داده شده بود به وام‌های سال ۹۲ اختصاص دهد.

وی به سطح دوم اقدامات صندوق اشاره کرد و گفت: قبل از اینکه من به این سمت انتخاب شوم، بودجه صندوق در مجلس تصویب و ابلاغ شده بود. بنابراین من نمی‌توانستم بر این downloadتصرف قانونی انجام دهم به همین دلیل با معاونت راهبردی ونظارت راهبردی ریاست جمهوری رایزنی‌هایی جهت حداکثرسازی تخصیص اعتبارات انجام شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان سازمان امور دانشجویی با بیان اینکه توسعه منابع مالی مورد نیاز مردم و توسعه خدمات رفاهی از برنامه رفاه دانشجویان است، افزود: در حوزه توسعه خدمات رفاهی، دو نکته متناسب‌سازی کمی با نیاز جامعه هدف و ارتقای کیفیت خدمات در حوزه رفاهی و افزایش سطح رضایتمندی جامعه هدف، مورد توجه است.

مطیعی به اقدامات صندوق در حوزه توسعه منابع مالی اشاره کرد و افزود: صندوق برای توسعه منابع مالی خود به دنبال فعال کردن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و در یافت وجوه مطالبات صندوق از افرادی است که وام‌های خود را بازنگردانده‌اند، چراکه تعداد زیادی از دانش‌آموختگان هستند که در سال‌های گذشته وام دریافت کرده‌اند اما هنوز دیون خود را پرداخت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: ۱۸۰ میلیارد تومان از منابع مالی لازم برای اهدای وام به دانشجویان باید از طریق درآمدهای اختصاصی صورت بگیرد که یکی از این درآمدها وصول مطالبات است. در سال ۹۲، ۹۸ درصد از مطالبات وصول شد و در صورت تصویب مجلس، افزایش منابع دولتی سومین راه توسعه منابع مالی صندوق است.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم